مهندس اپل پس از سرقت اطلاعات محرمانه این شرکت به چین گریخت


ویبائو وانگیک مهندس سابق اپل به سرقت اسرار تجاری خودروهای این شرکت و ارسال آنها به چین متهم شده است. وزارت دادگستری ایالات متحده می گوید وانگ بین سال های 2016 تا 2018 به اسرار تجاری اپل دست یافته است.

مطابق با به گفته MacRumors، وانگ قبل از ترک اپل یکی از اعضای “تیم گارمان” بود و به دلیل موقعیت شغلی خود “دسترسی گسترده” به پایگاه داده ای داشت که حاوی اطلاعات محرمانه در مورد پروژه اپل بود. تنها چند هزار نفر از 135000 کارمند تمام وقت اپل به این اطلاعات دسترسی دارند.

ویبائو وانگ قبل از دسترسی به پایگاه داده، قرارداد عدم افشای اطلاعات را با اپل امضا کرده بود. او همچنین در جلسات آموزش حفظ حریم خصوصی شرکت کرد که در آن عواقب سرقت اطلاعات محرمانه به وضوح توضیح داده شد.

در سال 2016، جود این وانگ «کد منبع فناوری تمام مستقل» اپل را دانلود کرد و اطلاعات بیشتری درباره سیستم‌های مستقل و سیستم‌های سخت‌افزاری را کمی قبل از استعفا در سال 2018 به سرقت برد.

وقتی وانگ استعفا داد، به اپل نگفت که قصد دارد کجا برود. اما بعداً مشخص شد که او سمتی را در شعبه آمریکایی یک شرکت چینی که در حال توسعه فناوری رانندگی خودکار است، پذیرفته است.

اپل در سال 2018 جزئیات دسترسی به داده ها را بررسی کرد و متوجه شد که وانگ قبل از استعفا به اطلاعات محرمانه دسترسی داشته است. اپل در همان زمان به وزارت دادگستری آمریکا اطلاع داد.

تحقیقات وزارت دادگستری نشان می دهد که وانگ یک بلیط هواپیما یک طرفه از سانفرانسیسکو به چین خریداری کرده است. ایالات متحده حکم بازداشت وانگ را صادر کرده است و مهندس سابق اپل در صورت استرداد به این کشور ممکن است تا 60 سال زندانی شود.

وانگ یکی از سه کارمند سابق اپل است که متهم به سرقت اطلاعات محرمانه اپل است. سال گذشته شخص دیگری به نام شیائولنگ ژانگ او پس از سرقت اطلاعات قصد فرار از آمریکا را داشت اما دستگیر شد.