منابع آگاه ادعا می کنند: اپل بخشی از درآمد نسخه iOS گوگل کروم را اختصاص می دهد


رجیستر در گزارشی اختصاصی می نویسد که گوگل بخشی از درآمد حاصل از موتور جستجوی خود را در نسخه iOS گوگل کروم به اپل خواهد داد. احتمالاً به همین دلیل است که اپل موتور جستجوی اختصاصی را برای رقابت با گوگل معرفی نکرده و سافاری را در حدی توسعه نداده است که رقیب جدی تری برای مرورگر کروم باشد.

این اولین بار نیست که منابع آگاه به توافق تجاری بین اپل و گوگل اشاره می کنند. در سال 2020، بلومبرگ ادعا کرد که “اپل بخشی از درآمد را از جستجوهایی که از طریق تعدادی از برنامه های اختصاصی گوگل مانند کروم انجام می شود، می گیرد.”

واحد تجاری Apple Services که شامل خدمات نرم افزاری است، یکی از سودآورترین کسب و کارهای اپل است و در سال های اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است. ظاهرا اپل پولی را که از گوگل دریافت می کند به عنوان بخشی از درآمد واحد خدمات اپل حساب می کند. طبق قرارداد، اپل در ازای دریافت پول از گوگل، موتور جستجوی این شرکت را به موتور جستجوی پیش فرض آیفون، آیپد و مک تبدیل می کند.

پیش از این تصور می‌کردیم که قرارداد بین اپل و گوگل تنها بر روی موتور جستجو متمرکز شده است، اما اطلاعات به نقل از منابع آگاه می‌گویند که اپل از نسخه iOS اپلیکیشن کروم نیز درآمد کسب می‌کند. مشخص نیست که گوگل سالانه چقدر پول به اپل می دهد.

مجله اطلاعات می گوید که سازمان رقابت و بازار در بریتانیا بر قرارداد بین اپل و گوگل نظارت دارد. در سال 2021، شکایتی در کالیفرنیا با محوریت این قرارداد تنظیم شد که مدعی بود سیاست تجاری گوگل در قبال اپل باعث شده است که سازنده آیفون تمایلی به رقابت در زمینه موتورهای جستجو نداشته باشد.