معماری گرافیکی بلک ول انویدیا در سال 2024 وارد بازار خواهد شد


در حالی که زمان زیادی از انتشار گرافیک های سری RTX 4000 بر اساس معماری Ada Lovelace نمی گذرد، شایعاتی در مورد نسل جدید معماری گرافیکی انویدیا به گوش می رسد. مدتی پیش گفته شد که این معماری جدید Blackwell نام دارد و انویدیا با همکاری TSMC و از طریق لیتوگرافی 3 نانومتری این شرکت تراشه هایی بر اساس این معماری تولید می کند.

بر اساس گزارش Wccftech، Nvidia در این مراسم کنفرانس فناوری Arete 2022 اعلام کرد که به شدت متعهد به معرفی یک معماری گرافیکی کاملاً جدید هر دو سال یکبار است. انویدیا عملا تایید کرده است که معماری Blackwell در سال 2024 وارد بازار خواهد شد.

مقالات مرتبط:

در سال 2022، انویدیا معماری گرافیکی Hopper را بر اساس لیتوگرافی 4 نانومتری توسعه داد. هاپر در زمان معرفی سریعترین معماری گرافیکی چهار نانومتری جهان و اولین معماری با حافظه HBM3 بود. تراشه های مبتنی بر Hopper نیز قدرتمندتر از گرافیک RTX 4090 هستند و در مجموع 18432 هسته CUDA دارند. بلک ول قرار است نسبت به هاپر یک پیشرفت قابل توجه نسلی را تجربه کند.

انویدیا برای معماری گرافیکی خود از نام ریاضیدانان معروف استفاده می کند. نام معماری بلک ول از دیوید هارولد بلکول او در تئوری بازی ها، نظریه احتمالات و نظریه اطلاعات مشارکت های زیادی داشته است. بلکول اولین آفریقایی-آمریکایی بود که به عضویت آکادمی ملی علوم درآمد.

در حال حاضر، جزئیات خاصی در مورد تراشه های گرافیکی سری بلک ول نمی دانیم.