معرفی سایت سماس برای استعلام سهمیه سوخت


مانده اعتبار سوخت: برای اطلاع از میزان سهمیه فعلی بنزین خود، گزینه “Remaining Fuel Credit” را انتخاب کنید. در صفحه جدید کد ملی و رمز کارت خود را وارد کنید تا مانده سهمیه بنزین خود را مشاهده کنید.

سابقه سپرده اعتباری: برای اطلاع از سابقه واریز سهمیه بنزین خود در دوره های قبل، گزینه «سابقه سپرده اعتباری» را انتخاب کنید. در صفحه جدید با وارد کردن رمز کارت و تاریخ دوره مورد نظر خود گزارشی از این دوره را مشاهده خواهید کرد.

سابقه برداشت اعتبار: برای اینکه بدانید دقیقا چه زمانی از اعتبار گاز خود استفاده کرده اید، باید گزینه «سابقه برداشت اعتبار» را انتخاب کنید. در این قسمت باید رمز عبور و بازه زمانی مورد نظر خود را وارد کنید تا سابقه برداشت اعتبار خود را در آن بازه زمانی دریافت کنید.

بازنشانی رمز عبور: گزینه “Reset password” رمز عبور شما را به حالت اولیه و پیش فرض بازنشانی می کند. کد اعتباری پیش فرض 4 رقم آخر شماره ملی است. با ورود به این صفحه، سیستم از شما می خواهد که برای بازنشانی رمز اعتباری خود با شماره پشتیبانی 02191099919 تماس بگیرید.

تغییر رمز عبور: اگر می خواهید رمز عبور خود را تغییر دهید، “Change Credit Password” را انتخاب کنید. امکان تغییر کد اعتباری فقط برای کسانی وجود دارد که اعتبار سهمیه سوخت به حسابشان واریز شده است. با انتخاب این گزینه وارد صفحه ای می شوید که در آن سه گزینه کد ملی، کد اعتبار قبلی و کد اعتبار جدید به شما نمایش داده می شود. با پاسخ به این سوالات به راحتی می توانید رمز عبور دلخواه خود را داشته باشید.

مزایای استفاده از سایت سماس

یکی دیگر از گزینه های جذابی که این سیستم در اختیار رانندگان قرار می دهد گزینه ای به نام است “راهنمای سوخت گیری” است. با رفتن به این قسمت نحوه استفاده از اعتبار سهمیه سوخت به شما نشان داده می شود. مراحلی که برای این کار باید طی کنید عبارتند از:

1. ابتدا باید به یکی از جایگاه های سوخت بروید و بنزین بزنید. برای این کار می توانید از کارت سوخت خودرو خود استفاده کنید و همچنین می توانید از کارت جایگاه استفاده کنید.

2. در این مرحله برای پرداخت مبلغ سوخت باید کارت بانکی خود را در دستگاه مربوطه بکشید.

3. حالا گزینه «پرداخت اعتباری» را انتخاب کنید.

4. در این مرحله مبلغی که باید پرداخت کنید به شما نمایش داده می شود. حالا کارت اعتباری خود را وارد کنید. رمز عبور پیش فرض چهار رقم آخر کد ملی شما است.

5. با گذراندن این مراحل، پرداخت شما انجام می شود و در پایان رسیدی دریافت می کنید که عبارت «عملیات موفقیت آمیز» روی آن نوشته شده است.

توجه کنید که به دلیل اینکه اعتبار سهمیه به کارت ملی شما واریز می شود، می توانید با تمامی کارت های بانکی خود عملیات فوق را انجام دهید.

یکی دیگر از خدمات این سامانه انجام امور مربوط به گرفتن سهمیه بنزین برای رانندگان تاکسی اینترنتی می باشد. این افراد می توانند مدارک مورد نیاز برای دریافت سهمیه بنزین را در این سایت وارد کنند تا سهمیه به حساب آنها واریز شود.

به جز سوال سهمیه سوخت، سوال متداول دیگر نحوه دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی است. اگرچه این کار جزو خدمات سامانه سماس نیست اما در مطلب زیر نحوه درخواست مجدد برای دریافت کارت سوخت برای شما توضیح داده شده است.

چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟

در صورتی که کارت سوخت خود را گم کرده اید، می توانید با مراجعه حضوری یا اینترنتی کارت سوخت المثنی دریافت کنید. البته برای گزارش مفقود شدن کارت سوخت، تنها امکان مراجعه حضوری به یکی از مراکز پلیس +10 را دارید. اما شما می توانید برای کپی هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که در تعداد دفعات درخواست و دریافت کارت سوخت المثنی محدودیتی وجود ندارد و هر بار که کارتتان مفقود شد می توانید برای صدور مجدد آن اقدام کنید.

اولین قدم بعد از اطمینان از مفقود شدن کارت سوخت این است که به یکی از کلانتری +10 مراجعه کرده و مفقود شدن کارت سوخت خود را اعلام کنید. شما باید کارت گم شده خود را بسوزانید تا آن را غیرفعال کنید.

پس از اعلام مفقود شدن کارت می توانید در همان مرکز پلیس +10 درخواست صدور مجدد کارت سوخت را ثبت کنید و یا این درخواست را به صورت آنلاین ثبت کنید تا روند کار ساده شود و زمان کمتری صرف شود. برای ثبت درخواست در مرکز پلیس +10 باید فرم درخواست کارت سوخت جدید را تکمیل کنید.

به یاد داشته باشید که برای اعلام مفقود شدن کارت سوخت و غیرفعال کردن آن، مالک اصلی خودرو که نامش کارت سوخت است باید حضور داشته باشد. در صورتی که صاحب وسیله نقلیه به هر دلیلی امکان حضور و حضور نداشته باشد، وکیل وی می تواند به همراه اصل وکالت نامه به همراه درج کارت سوخت در مرکز پلیس +10 حضور یابد.

اما در صورت تمایل به انجام این فرآیند به صورت آفلاین و آنلاین، پس از اعلام مفقود شدن و سوختن کارت، از طریق سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی mob.gov.ir درخواست صدور مجدد کارت سوخت.