معرفی انیمه Ao Ashi فوتبال حرفه ای


Aoashi یک انیمه فوتبالی است که از مسیری واقع گرایانه به ملزومات فوتبال حرفه ای می پردازد، هم در حوزه ورزش و هم در ابعاد فرعی داستان. با معرفی این انیمه با زومجی همراه باشید.

مشخصات انیمه:

  • نام فارسی: Aoashi
  • بر اساس یک مانگای یوگو کوبایاشی
  • ژانر: ورزشی، کمدی، درام، سینن
  • کارگردان: آکیرا ساتو فیلمنامه: ماساهیرو یوکوتانی
  • محصول: Studio Production IG (Production IG)
  • فصل اول: 24 قسمت 24 دقیقه ای
  • وضعیت: فصل اول به پایان رسیده است
  • پخش: 9 آوریل تا 24 سپتامبر 2022
  • رده بندی سنی: PG-13

خلاصه داستان:

آئوی آشیتو در سال سوم دبیرستان خود به مهره اصلی تیم فوتبال مدرسه تبدیل شده است. آشیتو که با عطش گلزنی و حرکات غیرقابل پیش بینی دلیل اصلی بردهای تیمش است، در یک بازی کنترل خود را از دست می دهد و یک حرکت اشتباه منجر به باخت و حذف تیمش می شود. آشیتو که امیدها و رویاهای خود را از دست رفته می بیند، سپس با مردی به نام فوکودا تاتسویا آشنا می شود. کسی که می خواهد تیم ملی فوتبال ژاپن را به سطح برتر دنیا برساند.

فوکودا که متوجه استعداد و پتانسیل خاص آشیتو شده بود از او برای شرکت در آزمون تیم جوانان توکیو اسپوریون دعوت کرد. سفر از یک شهر کوچک به توکیو و قرار گرفتن در محیطی ناآشنا که سایر استعدادها و افراد با تجربه در آن حضور دارند، شرایط سخت و متفاوتی را برای شکوفایی استعداد آشیتو ایجاد می کند.

قهرمان انیمه Aoashi در فضای رقابت

انیمه های ورزشی همیشه جزو ژانرهای محبوب انیمه بوده اند. حال اگر ورزش مورد نظر فوتبال باشد این توجه بیشتر می شود. اما انیمه های فوتبالی کار آسانی برای ایجاد جذابیت و تبدیل شدن به اثری برای جذب مخاطب ندارند. در واقع انیمه های ورزشی، به خصوص اگر تمرکزشان روی فوتبال باشد، جدای از نیاز به ساختاری منسجم، برای پیشبرد رویدادها و مسابقات نیاز به ویژگی متمایز و غیرکلیشه ای دارند. به عنوان مثال، انیمه Captain Tsubasa با استفاده از جذابیت های ناشی از اغراق در حرکات ورزشی به شکلی شگفت انگیز و حماسی، با معرفی قهرمانانی که قوانین فیزیک را در هم شکستند، یک عادت فانتزی هیجان انگیز و به یاد ماندنی را در بازی فوتبال شکست داد.

اما در انیمه فوتبالی Aoashi همه چیز به صورت منطقی و بر مبنای واقع بینانه اتفاق می افتد. دیگر خبری از شیرین کاری های اغراق آمیز، ترفندها و پرش های فانتزی، شکافتن تور، شوت های بالستیک دیوار شکن، چمن های راه راه هندوانه ای بی پایان، جمعیت انبوه استادیوم که برای یک بازی مدرسه خروش می کنند، و انتظار طولانی برای شلیک در وسط یک فلش بک وجود ندارد. . خاطرات و دیالوگ ها ردیف نمی شوند. حتی استعداد برجسته آشیتو وسیله ای برای بیان منطق واقعی فوتبال است که به اشکال مختلف در اسطوره های تاریخ آن دیده شده است. خب با این شرایط در نگاه اول می توان منتظر سریالی خسته کننده بود که اصول یک ورزش محبوب و شناخته شده را معرفی می کند. اما ترفند آئواشی برای نجات خود از گرفتار شدن در این گرداب چیست؟

تعامل Aoi و Hana در انیمه Aoashi

آئوی آشیتو که در راس داستان قرار دارد، شخصیت اصلی آن است. در نامگذاری مانگا و انیمه Aoashi بر این موضوع تاکید شده است. سازندگان قسمت اول نام و نام خانوادگی قهرمان داستان را با یک بازی کلمات ترکیب کرده اند. ترکیبی که در آن Ao به معنای آبی و به رنگ پیراهن تیم ملی ژاپن اشاره دارد و Ashi به معنای پا، ما را به یاد فوتبال می اندازد. این ترکیب به گونه های دیگر به نسل جدید خود نیز اشاره دارد. Aoi همچنین شخصیتی با استعداد ذاتی است که باید با تعامل با بازیکنان و مربیان با تجربه پرورش یابد. بنابراین، تمام شخصیت های مهم اطراف آئوی زمینه رشد او را فراهم می کنند.

انیمه Aoashi به لطف سازندگان باتجربه خود موفق می شود اصول فوتبال را به شیوه ای واقع گرایانه به تصویر بکشد.

یک نمونه بسیار محبوب و موفق از چنین شخصیت هایی در دنیای انیمه، Luffy از انیمه One Piece است. لافی جدا از اینکه هدفی بزرگ در سر دارد، با این تأثیر و تأثیرگذاری جمع آوری و آشکار شدن پتانسیل های نهفته بزرگ خود به مرکز توجه و مرکز پذیرش تبدیل می شود. به همین دلیل، آئوی به عنوان شخصیتی که تمام اساس داستانش از تعریف موقعیت او سرچشمه می گیرد، به عنوان مرکز توجه جلو می رود و به کمک حضور قدرتمند شخصیت های فرعی، مخاطب را در این مسیر همراهی می کند. مسیر. این مدل‌سازی از دیگر نمونه‌های برجسته نیاز به شخصیت‌پردازی شکوفا، داستان‌گویی روان و قالب‌بندی استاندارد دارد که تجربه تیم سازنده، به‌ویژه در انیمه، به بهبود آن کمک کرده است.

اینکه ساخت انیمه توسط استودیو آی جی پروداکشن انجام شده است بخشی از کیفیت خروجی آن است. استودیویی که تولیدات متعدد آن شامل انیمه های ورزشی معروفی مانند Prince of Tennis، Ace of Diamond، Run with the Wind و Haikyuu می شود برای انتظار یک انیمه ورزشی کافی است. کیفیت دیگری داشته باشد. علاوه بر این حضور ماساهیرو یوکوتانی به عنوان نویسنده فیلمنامه سطح انتظارات را بالا می برد. Yokotani نویسنده فیلمنامه های انیمیشنی مانند Beelzebub، Bunny Girl Senpai و انیمه ورزشی Free است. انسجام فیلمنامه زمانی به وضوح قابل مشاهده است که داستان خارج از میدان رقابت، زمینه را برای معرفی چالش و رقابت بعدی فراهم می کند. علاوه بر این، بخشی از جذابیت داستان به تعامل همبازی ها و در سطحی دیگر، روابط عاطفی بین شخصیت های جذاب انیمه، اعم از جدی یا کمدی، مربوط می شود.

حضور چالش برانگیز Aoi در تمرین Spreon

از سوی دیگر، درام داستان که با فقر نسبی آشیتو شروع می شود، اگرچه کمرنگ است، اما در صیقل دادن انگیزه ها و تمرکز بر هدف اصلی داستان را به موضوعاتی مانند مشکلات مالی و وضعیت معیشتی خانواده باز می کند. داستان. علاوه بر این، این واقعیت که آشیتو به تنهایی از یک شهر کوچک به توکیو آمده است، تعریف شخصیت مستقل او (همان چیزی که بسیاری از مردم ترجیح می دهند از کوجیرو هیوگا – یا کاکورو یوگا حمایت کنند) در مقابل کاپیتان سوباسا را ​​گسترش داده است. علاوه بر این ویژگی ها، آشیتو حتی در بخش های کمدی نیز حضور پررنگی دارد. در واقع در خلق این شخصیت سعی شده است از تمام اتفاقاتی که در رشد شخصیت او موثر است استفاده کنیم، مانند تضاد ثروت مالی و استعداد، در مرکز توجه بودن و تنها بودن، بی گناه بودن. در رفتار و گنگ بازی در عین استعداد. پس طبیعی است که این خامی و جاه طلبی های مربوط به رده سنی آشیتو در ابتدای کار بیشتر به چشم می خورد. از این حیث، انیمه سعی کرده تا مانند سبک ارائه بازی فوتبال، منطق دنیای واقعی را در شخصیت پردازی خود حفظ کند.

علاوه بر این، انیمه Aoashi به مسائل و دیدگاه های حرفه ای فوتبال مانند تفکر مربی یا مشاور تغذیه و حتی روانشناسی نیز توجه دارد. بنابراین هر جا که تکنیک ها و تاکتیک ها با روحیه تیمی و شرایط بدنی بازیکنان گره بخورد، ظرفیت های لازم برای قدم گذاشتن در مسیر حرفه ای به دقت مورد توجه قرار می گیرد.

هانا در حال پخش توپ در انیمه Aoashi

برای خواندن ادامه متن بهتر است فصل اول انیمه را دیده باشید

با توجه به اینکه آشیتو به عنوان قهرمان در کانون توجه قرار دارد، طبیعی است که برخی از اکشن های خارج از مسابقه به ارتباط عاطفی آشیتو با شخصیت هایی مانند هانا، به جز هم تیمی ها و رقبا، اختصاص داشته باشد. البته حضور حنا در داستان به اهمیت تغذیه ورزشی نیز می پردازد که عامل مهمی در فوتبال حرفه ای است. به همین ترتیب اگر ماجرای حنا درباره سایر رقبا باشد، بهانه ای برای ورود به جنبه های فنی و اطلاعات ساختاری فوتبال می شود.

اما همه این مسائل در مهم ترین پیچ داستان در فصل اول یعنی تغییر جایگاه آشیتو به اوج جذابی در روایت تبدیل می شود. مشکلی که انیمه از ابتدا مخفیانه برای آن آماده می شد و اگر Aoashi فقط یک انیمه ورزشی واقع گرایانه بر اساس اصول پیشرفت در فوتبال حرفه ای بود، اکنون پیام بزرگی مانند نیاز به تغییر سبک بازی (یا زندگی) دارد. ) بر اساس استعدادهای نهفته. تبدیل می شود.

یعنی داستان تنها بر داشتن علاقه، تلاش و پشتکار برای پیشرفت تکیه نمی کند و تغییر را بر اساس موجودی و شرایط لازم برای رشد با قدرت کامل می داند. به همین ترتیب، انیمه Aoashi بیان می کند که چگونه می توان راه هایی برای رشد در زندگی از دل جذابیت های ذاتی آن پیدا کرد. به همین دلیل توجه به این نکات فهرست شده در دل اتفاقات داستان اصلا خسته کننده نیست و چارچوبی ملموس در رسیدن به جاه طلبی ها با لحنی گرم نشان می دهد.

شوت دقیق Aoi در انیمه فوتبال Aoashi


انیمه ای شبیه به انیمه Aoashi

واقعیت این است که انیمه های ورزشی به طور کلی شبیه به هم هستند و اینها ایده های اصلی برای ایجاد داستان و شکل دادن به رقابت هستند که تفاوت را ایجاد می کند.

دو انیمه ای که در ادامه معرفی می شوند این تمایز را به ترتیب در نوع ورزش و سبک مسابقه استعدادیابی خود پیاده کرده اند که برای ساخت یک انیمه غیر تکراری و با طراوت در یک زمین ورزشی لازم است.

تیم والیبال در انیمه Haikyuu

انیمه Haikyuu (!!Haikyuu)

هیناتا شویو پس از تماشای مسابقه والیبال قهرمانی کشور در تلویزیون، عاشق والیبال می شود. او پس از پیوستن به تیم والیبال مدرسه مقابل تیمی شکست می‌خورد که ستاره‌ای به نام کاگیاما را در ترکیب دارد، اما با انگیزه بیشتر برای عبور از سطح کاگیاما، خیلی زود با او در تیم جدیدش بازی می‌کند و حالا باید با چالش‌های بزرگ‌تری روبرو شود. برای پیشرفت به آنها اجازه دهید

Haikyuu یکی دیگر از تجربه های بسیار موفق استودیوی IJ Production در ساخت انیمه های ورزشی است. علاوه بر این، جدای از حضور نمادین کلاغ در هر دو انیمه، قهرمان اصلی پرشور است و استعداد ذاتی دارد که نقش اساسی در پیشرفت بازی تیم دارد.

پوستر انیمه Blue Lock

انیمه Blue Lock

300 نفر از استعدادهای برتر فوتبال ژاپن در پست فوروارد وارد پروژه ای به نام Blue Lock می شوند. چینپاچی یک مربی مرموز و عجیب است که رسیدن به رویای قهرمانی جهان را یافتن یک مهاجم تمام عیار در بلو لاک می داند. فقط یک نفر برنده رقابت سخت لاک آبی حق حضور در تیم ملی را دارد. یویچی ایساگی که به دلیل ضعف تیم مدرسه از راهیابی به تیم ملی بازمانده تصمیم می گیرد برای تحقق آرزوی بزرگ خود این فرصت را از دست ندهد.

هر دو انیمه با فوتبال سروکار دارند، اما Blue Lock در مقایسه با Aoashi فضای متفاوتی دارد. با این حال اهداف مشابهی مانند رسیدن به تیم ملی و قدرتمندتر کردن آن در هر دو وجود دارد. به علاوه قهرمان اصلی از نظر ذهنی و هوشیاری در موقعیت ها پتانسیل های بالایی دارد.