معاون وزیر علوم: مردم توجیهی برای مهاجرت به شبکه های اجتماعی داخلی ندارند


کلانتری با تاکید بر اینکه الگوی حاکمیتی نباید باعث شود مردم را از دست بدهیم، گفت: مردم وقتی شما را گروگان می گیرند با احتیاط بیشتری عمل می کنید؛ گاهی اوقات سیاست ما به گونه ای است که گروگان گیران گروگان گرفته می شوند. گروگان گرفته می شود اما به حرف دلسوزانی که در این زمینه تصمیم گرفته اند عمل نمی کنند و این وضعیت شکننده ای است، اصل ماجرا این است که مردم وقتی در شبکه های اجتماعی دوگانه داخلی و خارجی قرار می گیرند توجیهی برای حرکت ندارند. و دلیل آن این است که ما تصور توسعه یافته ای از مردم نداشتیم، کمتر با آنها صحبت کردیم، کمتر توضیح دادیم، سطح سواد مجازی را افزایش دادیم. ما ندادیم و مهمتر از همه، ما ذینفعان را درگیر نکردیم.”

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: نگاه توسعه‌گرایانه مردم و مبنای تصمیم‌گیری آنها در موضوعات مرتبط با فضای مجازی باید نقش اساسی داشته باشد. : «هر مدل مطلوبی از حاکمیت فضای مجازی باید شامل نقش مردم باشد، خوب مشخص کنید.

عبدالحسین کلانتری تاکید کرد: تصمیمات پشت درهای بسته و عدم همکاری ذینفعان با تصمیمات طبیعتاً حکمرانی را به حالت تعلیق در می آورد و شاهد ضعف حاکمیت خواهیم بود.

اما تصمیمات پشت درهای بسته در مورد فضای سایبری موضوع جدیدی نیست. یکی از مهمترین آنها فیلتر شدن اینستاگرام و واتس اپ بود که همچنان بسیاری از ذینفعان فضای مجازی از آن ناراضی هستند. تصمیم برای حمایت از پلتفرم های داخلی و سوق دادن مردم به استفاده از آنها به همین ترتیب بدون در نظر گرفتن خواست مردم اتخاذ شد. همچنین تصمیماتی مانند ارائه اینترنت طبقاتی به گروه های خاصی حتی با انتقاد اتحادیه های صنفی مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای مواجه شده است.

در ادامه این گفتگو، کلانتری بخش خصوصی و مشاغل، نهادهای مدنی و نخبگان و کارشناسان را ذینفعان فضای مجازی برشمرد و نقش هر یک از آنها را تشریح کرد.

کلانتری با بیان اینکه کم توجهی و بی اعتمادی به بخش خصوصی و کسب و کار در حوزه فضای مجازی، حکمرانی را گرانتر می کند و همچنین تصمیمات اتخاذ شده نسبت کمتری با آنچه که باید اتفاق بیفتد، دارد، گفت: در شرایطی که دولت، بودجه نیازی به سرمایه گذاری کلان در بخش های مختلف فضای مجازی نیست، بخش خصوصی عامل رشد اکوسیستم فضای مجازی در کشور است و باعث می شود اتفاقات بزرگی در حوزه فضای مجازی رخ دهد.

کلانتری همچنین به نقش نهادهای مدنی متعدد اشاره کرد و گفت: میدان دادن به این نهادها به بلوغ تصمیم گیری و حکمرانی در حوزه فضای مجازی کمک می کند. همچنین به گفته وی، نهادهای مدنی دیگری نیز در زمینه های خاص و تخصصی مانند سواد فضای مجازی، آموزش مجازی، رسانه و شبکه های اجتماعی و… فعال هستند که باید تقویت و در اداره فضای مجازی از آنها کمک گرفت. .

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همچنین گفت: مشکل اعتماد با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها قابل حل است چرا که بررسی ها حاکی از آن است که دانشگاه ها در زمینه اعتماد عمومی رتبه بسیار بالایی دارند.

وی البته پس از این انتقادات از تلاش های دفتر معارف اسلامی و ارتباطات حوزه های علمیه مرکز ملی فضای مجازی قدردانی کرد و گفت: البته در مقایسه با آن اتفاقات بزرگی که باید رخ دهد، بسیار کم است. این در حالی است که برخی تصمیمات نادیده گرفته شده مردم مانند طرح حفاظت از فضای مجازی توسط مرکز ملی فضای مجازی اتخاذ شده است.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه حکمرانی کشور در فضای مجازی منفعل است، به جدی نگرفتن حاکمیت شرکتی و عدم اعتماد به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: آنها را وارد عرصه تصمیم گیری نکردیم و در نتیجه نتوانستیم از ظرفیت های آنها در فضای مجازی استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره به حاکمیت آمریکا در این حوزه که توسط اپل، گوگل، اینستاگرام و شبکه های متعدد انجام می شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلاتی که در حوزه دیپلماسی سایبری داریم با تقویت دیپلماسی سایبری، گفتگوها و مذاکرات قابل حل است. در آن سطوح می تواند برای شرکت ها و پلتفرم هایی که در داخل ایران فعالیت می کنند الزام آور باشد و همچنین می تواند روزنه ای برای حضور پلتفرم ها و مجموعه های ایرانی در مقیاس منطقه ای و بین المللی باشد.

کلانتری تاکید کرد: بسیاری از دوران طلایی در رشد و توسعه اکوسیستم دیجیتال و تحول دیجیتال گم شده و برخی تصمیمات در بدترین زمان گرفته شده است. وی همچنین گفت: نباید با تصمیم گیری ها باعث انزوای دیجیتالی شویم زیرا باعث افزایش نارضایتی عمومی و در نهایت از دست دادن مردم می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از تصمیمات منجر به انزوای دیجیتال می گوید، زمانی که این وزارتخانه در آزمون سراسری درخواست قطعی اینترنت همراه را مطرح کرد. در حالی که هر دقیقه قطع اینترنت خسارات زیادی به اقتصاد دیجیتال وارد می کند.

مدت هاست که مردم در تصمیم گیری های حوزه فضای مجازی نقشی ندارند و با وجود اینکه اعتراضات خود را در خصوص فیلترینگ شدید ماه های اخیر و کاهش کیفیت اینترنت از کانال های مختلف مطرح کرده اند، اما پاسخی دریافت نکرده اند. .