معاون وزیر صمت: باید واردکنندگان تلفن همراه را متقاعد کنیم که سیستم عامل را شخصی سازی کنند


وزارت ارتباطات در پایان آذرماه فراخوانی برای شناسایی ظرفیت‌های فنی و اجرایی تولید و توسعه سیستم‌عامل‌های موبایل هوشمند منتشر کرد و داوطلبان را در صورت نصب حداقل یک سیستم عامل بر روی گوشی هوشمند برای ارزیابی دعوت کرد. تولید سیستم عامل موضوعی است که بسیاری از کارشناسان آن را با توجه به امکانات و تجربیات کشور مقرون به صرفه و امکان پذیر نمی دانند.

اما همانطور که زارع پور پس از این فراخوان اعلام کرد، تولید سیستم عامل بومی وظیفه ای است که از سوی شورای عالی فضای مجازی بر عهده این وزارتخانه گذاشته شده است. در دوره قبل این وزارتخانه زمزمه های تولید سیستم عامل بومی به گوش می رسید اما به جایی نرسید.

معاون بازرگانی و خدمات وزارت امنیت در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر اینکه سیستم عامل مهم ترین عامل در بومی سازی دانش و تولید تلفن همراه است، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی بیش از 10 سال است که این وظیفه به وزارت ارتباطات محول شده است. وزارت ارتباطات تنها زیرساخت های مخابراتی نیست، بلکه خدمات پایه و زیرساخت های نرم افزاری نیز بر اساس مصوبه شورای فضای مجازی بر عهده این وزارتخانه است و چندین بار بودجه میلیاردی برای آن هزینه شده است. سیستم عامل را بسازید یا در این وزارتخانه شخصی سازی کنید و نتایج این پروژه ها برای بهره برداری به تولیدکنندگان تلفن همراه ارائه شود.

علیرضا شهمیرزایی با بیان اینکه نیازی به ایجاد سیستم عامل جدید نیست، بلکه باید سفارشی سازی و بومی سازی نسخه های موجود به منظور ارائه خدمات لازم به مصرف کننده انجام شود، گفت: سیستم عامل بخشی از محصول است و اگر سیستم عامل به کاربر اجازه استفاده از اپلیکیشن را نمی دهد یا عدم توجه به حفظ اطلاعات شخصی کاربر و استراق سمع یا حذف اپلیکیشن از تلفن همراه بدون اجازه کاربر، تمامی این موارد تخلف بوده و واردکننده مسئولیت مذاکره با سازنده را بر عهده دارد. و می تواند از شرکت های دانش بنیان برای سفارش ساخت سیستم عامل استفاده کند.

شهمیرزایی با بیان اینکه دیگر نمی توانیم منتظر وزارت ارتباطات باشیم، گفت: از واردکنندگان می خواهیم با کمک شرکت های دانش بنیان سیستم عامل تلفن همراه را سفارشی کنند تا حقوق مصرف کننده رعایت شود. تولید تلفن های همراه بومی، باید با تولید سیستم عامل شروع کنیم.”

این تاکیدات برای تولید سیستم عامل های موبایل هوشمند در حالی است که کارشناسان می گویند تولید سیستم عامل کاری سطح بالایی است و توجیه اقتصادی ندارد. به خصوص اینکه در سال های اخیر نیروهای متخصص زیادی از این حوزه مهاجرت کرده اند و از نظر سخت افزاری و فنی با تولید سیستم عامل فاصله زیادی داریم.

رتبه بندی واردکنندگان بر اساس شفافیت خدمات

معاون امنیتی وزیر کشور در بخشی دیگر از این گفتگو به موضوع واردات تلفن همراه پرداخت و گفت: مبنای رتبه بندی واردکنندگان تلفن همراه دیگر بر اساس میزان واردات قبلی نخواهد بود. به گفته شهمیرزایی، با تصمیم مشترک سازمان وظیفه عمومی به عنوان متولی فروشگاه ها و دفتر تخصصی لوازم خانگی و تلفن همراه وزارت حراست، مقرر شده است که نکته اصلی در رتبه بندی واردکنندگان شفافیت باشد. سیستم توزیع و فروش آنها به مصرف کننده نهایی و همچنین شفافیت خدمات پس از فروش. و امکان شکایت مشتری وجود دارد و واردکننده ای که در این موارد امتیاز بالاتری داشته باشد، رتبه بالاتری برای واردات خواهد داشت.

شهمیرزایی با اشاره به مصوبه کارگروه خدمات پس از فروش این وزارتخانه در تاریخ 31 اسفندماه، اعلام کرد که تمامی واردکنندگان گوشی تلفن همراه متعهد به ثبت اسناد تجاری تلفن همراه و دستگاه های ارتباطی سازگار با سیم کارت در کل زنجیره توزیع هستند. تا مصرف کننده نهایی طبق مقررات. و عوامل آنها را رصد کرده و بر این اساس رتبه بندی آنها انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه واردکنندگان باید بر سیستم توزیع تلفن همراه خود نظارت کامل داشته باشند و مطمئن شوند که تلفن همراه با قیمت نهایی و سود مصوب به دست کاربر نهایی می رسد، گفت: بر این اساس باید سامانه های لازم را در سامانه توزیع خود ایجاد کنند. و همچنین آگاهی کامل مشتریان نهایی از خدمات پس از فروش و حقوق آنها تضمین شود.

معاون وزیر امنیت در ادامه گفت: در هنگام خرید گوشی تلفن همراه، مردم باید دقیقا بدانند ارائه دهنده خدمات پس از فروش کیست و ارائه دهنده گارانتی کیست، واردکننده کیست و مسئولیت گارانتی کیست، گارانتی چیست. گواهی گارانتی و کلیه حقوق مصرف کننده باید به مشتری نهایی اطلاع داده شود: همچنین مشتری باید بداند در صورت عدم دریافت خدمات پس از فروش مناسب به کجا مراجعه کند.

به گفته وی، قرار است این خدمات در قالب طرح سامانه شفاف سازی فروشگاه ها انجام شود. این سیستم با ایجاد تغییراتی در سیستم همتا به همتا، نظارت بر قیمت منصفانه و خدمات پس از فروش گوشی را برای مصرف کننده فراهم می کند.

وی همچنین در مواردی که واردکننده ماه ها قبل ارز ارزان دریافت کرده، اما گوشی را به قیمت ارز امروز محاسبه و به فروش می رساند، گفت: در سامانه جدید، مصرف کننده متوجه قیمت ارز وارداتی تلفن همراه و قیمت آن می شود. مصرف کننده نهایی و همچنین گواهی گارانتی تلفن همراه.» به گفته وی، مهلت ارائه ارز تا رسیدن گوشی به دست مصرف کننده نهایی توسط دفتر تخصصی وزارت امنیت کاهش می یابد.

بر اساس مصوبه 31 اسفند، حداکثر دو ماه دیگر به واردکنندگان فرصت داده می شود تا سامانه های لازم را ایجاد کنند. از ابتدای سال 1402 تعهدات تکلیفی از آنها گرفته می شود و در صورت عدم ارائه این تعهدات، اجازه واردات ندارند.