معافیت مالیاتی؛ ناجی کسب و کارها


شریان حیاتی و درآمدی دولت های مدرن به شدت به مالیات وابسته است. این مشکل را می‌توان میراثی از حکمرانی سنتی دانست، اما استفاده از آن همچنان به عنوان راه‌حلی برای حل مشکلات دولت‌های کلان در سراسر جهان ادامه دارد. در واقع دولت ها با ایجاد ثبات و صرف هزینه برای زیرساخت ها و رفاه، این حق را برای خود محفوظ می دارند که بخشی از این هزینه را از مردم و بنگاه هایی که از این شرایط بهره مند می شوند، دریافت کنند. به همین ترتیب، کسب و کارها همیشه به دنبال داشتن سهم کمتری از مالیات هستند، اما این درخواست چگونه امکان پذیر است؟ دولت‌ها همان‌طور که در تدوین قوانین وصول مالیات برای توسعه مشاغل و افزایش رشد اقتصادی یا توسعه فرهنگ دقت زیادی دارند، برای کسب‌وکارهایی که مطابق با برنامه‌هایشان هستند، امتیازاتی دارند. اعطای یارانه یا تسهیلات از جمله این راه هاست، اما مهم ترین نکته را می توان در معافیت های مالیاتی مشاهده کرد. دولت برای اجرای برنامه های خود تصمیم می گیرد که تحت شرایط خاصی هیچ مالیاتی دریافت نکند و یا درصد کمتری از برخی صنوف یا مشاغل دریافت کند.

معافیت مالیاتی و مالیاتی چیست؟

طبق قوانین، هر شخص حقیقی یا حقوقی باید بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت متبوع خود بپردازد. این جمله می تواند تعریف ساده ای از مالیات به ما بدهد. بر اساس این تعریف، معافیت مالیاتی را می توان معافیت قانونی و موقت از پرداخت مالیات تعریف کرد. این رویکرد در راستای سیاست های حمایتی دولت از مردم اجرا می شود. به عنوان مثال حمایت از فعالیت ها و نهادهای فرهنگی و هنری در این زمینه یکی از مصادیق معافیت مالیاتی در ایران است.

هدف دولت از معافیت مالیاتی چیست؟

به طور کلی هدف دولت از اجرای معافیت های مالیاتی را می توان در سه عنوان خلاصه کرد:

1. سوق دادن نقدینگی به سمت پروژه های عام المنفعه و کم بازده

2. حمایت از گسترش مفاهیم راهبردی در راستای دیدگاه دولت

3. هدایت بازار سرمایه و جریان توسعه با استفاده از معافیت مالیاتی به عنوان روش تشویقی

مالیات غیر مستقیم در قانون چگونه تعریف شده است؟

در کشور ما دو نوع مالیات مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

مالیات غیر مستقیم از کالاها و خدمات مصرفی اخذ می شود و توسط مصرف کننده یا مردم پرداخت می شود. در این صورت مالیات غیرمستقیم مستقیماً به حساب مؤسسه مالیاتی واریز نمی شود، بلکه از طریق مؤسسات واسط توسط دولت دریافت می شود، بنابراین مالیات غیرمستقیم نامیده می شود.

مالیات غیرمستقیم اگرچه رقم قابل توجهی را شامل می شود اما برای بسیاری از ما قابل توجه نیست و احتمالاً نگران کننده نیست، اما مالیات مستقیم از درآمد ماهانه یا سالانه افراد یا مشاغل اخذ می شود و همیشه قابل مشاهده است.

چه فعالیت ها یا افرادی از مالیات معاف هستند؟

چه فعالیت ها یا افرادی از مالیات معاف هستند؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که انواع معافیت های مالیاتی شامل همه افراد نمی شود. دلیل روشن است؛ مالیات یکی از راه های درآمد دولت از مردم است و معافیت مالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی در مقیاس بزرگ به معنای افزایش نرخ مالیات برای دیگران است. نتیجه این روند چیزی جز افزایش فشار بر سایر گروه های جامعه نیست. در واقع، این اصل مفهوم مالیات را نقض می کند: توزیع عادلانه پرداخت هزینه های کشور برای همه برابر است.

سازمان امور مالیاتی کشور به‌عنوان مجری مالیاتی استان، طبقه‌بندی مشخصی برای گروه‌های مودیان مالیاتی به شرح زیر دارد:

1. معافیت مالیات بر حقوق کارگران و کارمندان

2. چشم پوشی از هزینه های درمان

3. معافیت مالیاتی جوایز علمی و پژوهشی

4. معافیت اختراع و کشف

5. معافیت سپرده های بانکی

6. معافیت مهریه و مهریه

7. معافیت فعالیت های کشاورزی

8. معافیت از حقوق افراد شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته

9. معافیت از فعالیت آموزشی

10. معافیت از فعالیت بخشهای تعاونی

11. معافیت بخش صادرات

12. معافیت صنایع دستی

13. معافیت از فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری

14. معافیت سود از تامین مالی پروژه

15. معافیت ترانزیت کالا

16. معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی

17. معافیت مالیاتی فعالیت های فرهنگی و هنری

این مقوله هر ساله با توجه به شرایط جامعه نت هایی دارد اما عمومیت آن ثابت است.

قانون مالیات های مستقیم در خصوص اعطای معافیت های مالیاتی تحت نظارت سازمان امور مالیاتی کشور شامل 14 ماده قانونی است که جزئیات شرایط معافیت گروه ها از مالیات را بیان می کند.
بر اساس این طبقه بندی و مواد قانونی، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با رعایت شرایط از معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده استفاده کنند.

منبع:

https://vandar.io/

/ پایان گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.