معادله پیچیده توییتر و دولت آمریکا؛ میلیاردها دلار جریمه برای ایلان ماسک


اگر رئیس جمهور آمریکا ۵۰۰ دلار گاز رایگان به شما پیشنهاد می کرد، آیا آن را می پذیرید؟ دنبال کنندگان حساب توییتر باراک اوباما آنها در سال 2009 با چنین سوال عجیبی روبرو شدند، زمانی که یک هکر به حساب های کاربری اوباما و ده ها فرد مشهور دیگر دسترسی پیدا کرد و توییت های جنجالی نوشت. در آن زمان گفته می شد که هکر نام کاربری و رمز عبور یکی از کارمندان توییتر را پیدا کرده و از طریق این اطلاعات وارد حساب شرکتی وی شده است.

فاجعه 2009 دو سال بعد برای توییتر گران تمام شد. در سال 2011، دولت ایالات متحده توییتر را مجبور به امضای توافقی کرد که به کمیسیون تجارت فدرال (FTC) اجازه می داد تا به مدت 20 سال رویکردهای امنیتی شبکه اجتماعی مبتنی بر متن را به طور کامل نظارت کند.

در اوایل سال 2022، اوضاع برای توییتر بدتر شد. دولت آمریکا در تحقیقات خود متوجه شد که توییتر از شماره تلفن بیش از 140 میلیون کاربر آمریکایی خود سوء استفاده کرده است. در نتیجه، توییتر 150 میلیون دلار جریمه شد و نظارت FTC بر سیاست های امنیتی توییتر افزایش یافت. دولت ایالات متحده در آن زمان توییتر را به عنوان یک شرکت “مزمن” توصیف کرد که علیرغم اقدام قانونی دولت در سال 2011 به فعالیت های غیرقانونی خود ادامه داد.

توییتر یک توافق مهم با دولت ایالات متحده دارد که احتمالاً در حال حاضر آن را نقض می کند

به گفته Wired، اشتباهات گذشته توییتر به این معنی است الون ماسک او رهبری شرکتی را بر عهده دارد که آژانس حمایت از مصرف کنندگان دولت آمریکا تا سال 2042 بر آن نظارت خواهد کرد. اخراج گسترده کارمندان و نیروهای قراردادی و همچنین استعفای مدیران ارشد تیم امنیتی، نگرانی کارشناسان امنیتی در مورد توییتر را افزایش داده است. این کارشناسان می گویند که توییتر در معرض بدترین نقض اطلاعات است.

کمیسیون تجارت فدرال در بیانیه ای در اوایل این ماه گفت که تحولات اخیر توییتر را “با نگرانی شدید” دنبال می کند. در پایان هفته گذشته، هفت نماینده حزب دموکرات در سنای آمریکا در بیانیه ای مشترک از کمیسیون تجارت فدرال خواستند تا تحقیق درباره توییتر را آغاز کند. عدم رعایت مفاد قراردادی که توییتر در سال 2011 امضا کرد، ممکن است صدها میلیون دلار جریمه به این شرکت تحمیل کند. حتی ممکن است دولت آمریکا با تشکیل پرونده های جداگانه فشار بیشتری را بر توئیتر وارد کرده و اتهامات جدیدی را علیه این شرکت مطرح کند.

دیوید ولدکپروفسور حقوق در دانشگاه جورج تاون که در سال 2011 مدیر دفتر حمایت از مصرف کننده FTC بود، می گوید که احتمالا توییتر توافق نامه ای را که در اوایل سال 2022 امضا کرده بود نقض کرده است. ایلان ماسک توییتر را تغییر داده است زیرا شرکت باید گزارش کاملی را ارائه کند با FTC در اوایل سال 2023 و ثابت کنید که هیچ بخشی از توافق را نقض نکرده است.

لوگوی توییتر با قطرات آب

در گزارش مورد بحث، توییتر باید به طور خاص به FTC بگوید که کدام آژانس دولتی باید برای پیگیری بیشتر با کارمندان شرکت تماس بگیرد. هنگام ارسال گزارش، توییتر باید صحت آن را تأیید کند و خطر جریمه‌های نادرست را بپذیرد.

دولت ایالات متحده از توییتر می خواهد که هر چهار ماه یک بار آزمایش آسیب پذیری انجام دهد و هر سال خطرات حریم خصوصی و امنیتی را ارزیابی کند. توییتر همچنین باید به یک آژانس مستقل اجازه دهد تا هر دو سال یکبار امنیت سرویس های خود را تأیید کند. این روند تا 10 سال ادامه خواهد داشت.

اگر FTC متوجه شود که توییتر شرایط مورد بحث را نقض می کند، شبکه اجتماعی با “جریمه های سنگین” روبرو خواهد شد و دولت ایالات متحده توییتر را مجبور می کند تا توافق نامه های بیشتری را امضا کند که حاوی محدودیت های شدیدتر است.

از آنجایی که توییتر قبلاً به دلیل نقض توافقنامه سال 2011 جریمه شده است، جریمه مجدد قابل توجه است. دولت ایالات متحده ممکن است در نهایت یک چارچوب محدود کننده برای توییتر برای اطمینان از ایمنی خود در نظر بگیرد.

چند سال پیش، FTC فیسبوک را پنج میلیارد دلار جریمه کرد

دیوید ولدک می گوید که پرونده حقوقی توییتر به قدری پیچیده است که اگر کوچکترین مشکلی پیش بیاید، ایلان ماسک نیز دچار مشکل می شود. حتی ممکن است افراد دیگری در توییتر نیز با مشکل مواجه شوند.

اقدام FTC علیه فیس بوک نمونه ای از سرکوب دولت ایالات متحده علیه شرکت های فناوری است و تا حد زیادی می تواند به ما بگوید که توییتر و ایلان ماسک با چه نوع ریسکی روبرو هستند. در سال 2019، گفته شد که فیس بوک قراردادی را که در سال 2012 با FTC امضا کرده بود، نقض کرده است. در واکنش به این اتفاق، FTC یک رکورد جریمه پنج میلیارد دلاری را برای فیس بوک اعمال کرد و اعلام کرد که مارک زاکربرگ او باید شخصاً وظیفه تأیید صحت اسناد را با آگاهی از مجازات های شهادت دروغ بر عهده بگیرد. جریمه سنگین می تواند برای توییتر که میلیاردها دلار بدهی دارد دردسر ایجاد کند.

ایلان ماسک رهبری توییتر را با تغییرات بزرگ آغاز کرد و شرایط شرکت بسیار متزلزل بود. گفته می شود تغییرات ایلان ماسک در توییتر ممکن است ناقض توافقات این شبکه اجتماعی با دولت آمریکا باشد. یکی از این تغییرات، طراحی مجدد سرویس اشتراک توییتر آبی است. کارشناسان می گویند انتشار این سرویس جدید بدون بررسی های سنتی متمرکز بر حریم خصوصی و امنیت انجام شده است. دولت ایالات متحده قبلاً از توییتر خواسته بود تا پنج نفر را مسئول تصمیم گیری درباره نحوه جمع آوری و استفاده از داده هایی مانند ایمیل و شماره تلفن کند.

مصاحبه با ایلان ماسک در میان جمعیت میکروفون

بر اساس یک ایمیل فاش شده، ایلان ماسک به کارمندان توییتر اطمینان داده است که این شرکت تمام تلاش خود را برای رعایت الزامات FTC انجام می دهد. با این حال، یکی از وکلای توییتر در یادداشتی که برای کارکنان این شبکه اجتماعی ارسال کرده است، نوشته است که مدیر جدید تیم حقوقی توییتر گفته است که ایلان ماسک قصد دارد ریسک های زیادی را انجام دهد، زیرا «او موشک به فضا می فرستد و از FTC نمی ترسد. “

در پاسخ به رئیس تیم حقوقی، تعدادی از کارمندان توییتر ابراز نگرانی کردند که ممکن است شخصاً به دلیل نقض توافقنامه FTC پاسخگو و زندانی شوند. رئیس تیم حقوقی توییتر گفت که هر گونه مشکلی با FTC در سراسر شرکت است و نه کارمندان.

فراموش نکنید که الزاماتی مانند ارزیابی های داخلی و تحقیقات توسط آژانس های امنیتی مستقل که FTC برای توییتر در نظر گرفته است، همیشه نمی تواند مشکلات را شناسایی کند. حکم مشابهی توسط FTC برای فیس بوک نتوانست از فاجعه کمبریج آنالیتیکا جلوگیری کند. کمبریج آنالیتیکا به طور غیرقانونی اطلاعات 50 میلیون نفر را بدون اجازه با همکاری فیس بوک جمع آوری کرد.

بررسی‌های بلومبرگ نشان می‌دهد که FTC از مشکلات امنیتی عمده‌ای که اخیراً هنگام تهیه پیش‌نویس توافقنامه سال 2011 پدیدار شده بود آگاه بود. پیتر زاتکو آنها را فاش کرد، این اتفاق نیفتاده بود. زاتکو که سال ها مدیر بخش امنیتی توییتر بود، به نمایندگان سنا گفت که توییتر ساده ترین اقدامات امنیتی را ندارد و کارمندان این شرکت می توانند اطلاعات شخصی کاربران را ببینند.

مقالات مرتبط:

نهادهای نظارتی در ایرلند و اتحادیه اروپا در حال بررسی قرارداد 44 میلیارد دلاری بین توییتر و ایلان ماسک هستند. اتحادیه اروپا به طور خاص اعلام کرده است که توییتر باید قوانین حفاظت از داده ها را رعایت کند. هفته گذشته قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا اجرایی شد. تا سال 2024، پلتفرم های اصلی باید شروع به ارزیابی ریسک و گزارش استفاده از سیستم های خودکار در مدیریت محتوا کنند. عدم رعایت این قانون ممکن است موجب جریمه ای معادل 6 درصد از درآمد جهانی هر شرکت در طول سال شود.

ایلان ماسک در هفته های اخیر به همه نشان داده که گاهی اوقات به قوانین اهمیتی نمی دهد و هر تغییری را که بخواهد در شرکت تحت مدیریت خود اعمال می کند. با این حال، ایلان ماسک نمی تواند گذشته داستانی توییتر را تغییر دهد. ایلان ماسک باید بپذیرد که شبکه اجتماعی او تا 20 سال دیگر مستقیماً توسط FTC نظارت خواهد شد.