مصوبات دولت برای حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغالزا در حوزه فناوری اطلاعات


هیات دولت دیروز (30 اسفندماه) آیین نامه ای را تصویب کرد که بخش های مختلفی دارد و مصوبات آن قرار است با هدف تحقق شعار «تولید، دانش بنیان و اشتغال زایی» به شرکت های دانش بنیان داخلی کمک و حمایت کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت با اعلام تصویب این آیین نامه به تشریح برخی از برنامه های دولت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت.

یکی از مهم ترین مصوبات این آیین نامه، ممنوعیت کلیه دستگاه های اجرایی از خرید محصولات و خدمات مشابه غیرداخلی در حوزه فناوری اطلاعات است که بهادری جهرمی در توضیح آن می گوید: «در متن آیین نامه، سالانه یک سالیانه ارائه می شود. افزایش حداقل 20 درصدی محصولات دانش بنیان و واحدهای فناور در حوزه فناوری اطلاعات پیش بینی شده و برای این منظور برای دستگاه های مختلف وظایفی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین از گمرک تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پیام یاد کرد و گفت: این اقدام موجب تسهیل صادرات محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان و فناوری اطلاعات می شود.

به گفته سخنگوی هیات دولت، بخشی دیگر که در این آیین نامه در نظر گرفته شده، ایجاد سیستم حمل و نقل یکپارچه، هوشمند و ایمن است: بخشی از اهداف این آیین نامه ایجاد سیستم حمل و نقل یکپارچه، هوشمند، ایمن، سریع است. راه حل های کارآمد، پاک و نوآورانه به منظور افزایش سهم حمل و نقل عمومی، ایفای نقش موثر در ترانزیت و تجارت بین المللی، افزایش چابکی و کارایی حکمرانی در بخش حمل و نقل، کاهش اثرات مضر محیط زیست، توسعه عمومی سبز. حمل و نقل، بهینه سازی مصرف انرژی است.

در این آیین نامه، دولت چالش ها و ظرفیت های شرکت ها و واحدهای فناور دانش بنیان و تدوین سازوکارهای حمایتی را بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داده است. به این ترتیب ارائه تسهیلات حمایتی و پوشش بخشی از ریسک های تجاری سازی به منظور رفع موانع شرکت های مذکور از جمله اهداف آیین نامه مصوب دولت است.

یکی از مهمترین وظایفی که هیئت وزیران بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است، ایجاد پردیس های علم و فناوری است. بهادری جهرمی در این خصوص اعلام کرد: به منظور حمایت از توسعه فعالیت شرکت ها و واحدهای فناور دانش بنیان از طریق صندوق توسعه حمل و نقل و صندوق ملی مسکن و در چارچوب اساسنامه آنها در خصوص ارائه خدمات تضمینی. و تامین تسهیلات مورد نیاز شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور با اولویت طرح ها، اقلام و تجهیزات راهبردی، تحریمی یا ارزآور در زمینه های فعالیت این وزارتخانه اقدام کنند.

در راستای اجرای این برنامه، وزارت راه و شهرسازی نیز وظایف زیر را بر عهده گرفته است: «این وزارتخانه موظف است نسبت به بهره برداری از کارخانجات خانه سازی زیرمجموعه سازمان ملی زمین و مسکن با اولویت اقدام کند. ایجاد و توسعه کارخانه‌های نوآوری و پردیس پارک‌های علم و فناوری».

برای تحقق این هدف، وزارت ارتباطات موظف است تا پایان سال 1403 پردیس های علمی و فناوری استانی راه اندازی کند و استانداری ها و سایر دستگاه های اجرایی زمین و زیرساخت های لازم را در این زمینه فراهم کنند.

وزارت راه و شهرسازی در زمینه خدمات آنلاین حمل و نقل بار و مسافر و ارائه خدمات توسط بسترهای فعال در این زمینه وظایفی دارد. به گفته سخنگوی دولت، این وزارتخانه باید مقررات مربوط به ارائه خدمات حمل و نقل بین شهری بار و مسافر و توسعه زیرساخت های مورد نیاز را تدوین کند.

آموزش و توسعه نیروی انسانی متخصص در زمینه های مرتبط با اقتصاد دیجیتال، فناوری اطلاعات و صنعت فضایی از دیگر مواردی است که در این آیین نامه مورد توجه قرار گرفته است. بهادری جهرمی برنامه دولت برای دستیابی به این هدف را اینگونه تشریح کرد: از دیگر مفاد این آیین نامه، همکاری وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به منظور همکاری است. تعریف دروس عملی و دروس نظری با هدف به روز رسانی و توسعه توانمندی های نیروی انسانی است.