مشکل گرمای کارت گرافیک AMD 7900 XTX احتمالاً مربوط به محفظه بخار است


رومن هارتانگ (معروف به der8auer)، که علاقه زیادی به سخت افزار اورکلاک دارد، می گوید که ممکن است علت اصلی مشکل داغ شدن بیش از حد کارت گرافیک AMD Radeon RX 7900 XTX را پیدا کرده باشد. ظاهراً کلاس دسکتاپ پرچمدار AMD از یک محفظه بخار معیوب استفاده می کند.

اورکلاک در دنیای سخت افزار به معنای افزایش سرعت کلاک (فرکانس) قطعات است. قطعات سخت افزاری به طور پیش فرض دارای محدودیت فرکانس مشخصی هستند، اما با اورکلاک می توان از این محدودیت فراتر رفت.

به گفته Tom’s Hardware، هارتانگ چهار کارت گرافیک مرجع Radeon RX 7900 XTX خریداری کرد تا یک مشکل داغ را برطرف کند. او می گوید چیدمان افقی محفظه بخار بر عملکرد سیستم توزیع گرما تاثیر مثبت دارد و باعث شده دمای کارت گرافیک 20 درجه سانتیگراد کاهش یابد. اما متاسفانه یک دقیقه بعد از شروع تست، مشکل داغی در کارت گرافیک AMD مشاهده می شود.

ظاهرا محفظه بخار استفاده شده در RX 7900 XTX دارای نقص ساختاری است. عیب محفظه بخار دقیقاً مشکلی ندارد، شاید مشکل اصلی مربوط به مواد اولیه استفاده شده در آن باشد. ظاهراً مایع داخل محفظه بخار پس از متراکم شدن به خوبی جریان ندارد. دلیل مشکل ممکن است نبود فشار کافی در داخل محفظه بخار و یا نبود مایع به کار رفته در آن باشد.

مقاله مرتبط

AMD گفته است که از مشکل گرمای بیش از حد تعدادی از کارت های گرافیک RX 7900 XTX آگاه است، اما هنوز راه حلی ارائه نکرده است. ظاهراً این مشکل روی تمام گرافیک‌های جدید تأثیر نمی‌گذارد، اما تعداد کاربرانی که RX 7900 XTX را داغ می‌کنند بسیار زیاد است.

RX 7900 XTX پرچمدار جدید AMD است و با هدف تجربه بازی با وضوح 4K تولید شده است. RX 7900 XTX تا 1.7 برابر سریعتر از پرچمدار نسل قبلی در وضوح 4K عمل می کند. این کارت گرافیک رده بالا دارای 96 واحد محاسباتی (CU)، سرعت کلاک 2.3 گیگاهرتز و 24 گیگابایت حافظه GDDR6 با گذرگاه 384 بیتی است.