مسابقات ملی مهارت در حوزه سایبری؛ فرصتی برای پرورش متخصصان


در سال های اخیر امنیت سایبری به یکی از حوزه های مهم و حیاتی در صنعت IT جهان تبدیل شده است. بسیاری از جنگ ها و درگیری ها در جهان امروز در دنیای آنلاین و در سطح سایبری رخ می دهد. این موضوع کشورهای مختلف را نسبت به موضوع امنیت سایبری حساس کرده است.

سازمان جهانی مهارت (WorldSkills) به منظور اهمیت دادن به حوزه امنیت سایبری، مسابقات بین المللی با همین موضوع را به مسابقاتی که برگزار می کند اضافه کرده است. این مسابقه که هر دو سال یکبار برگزار می شود از سال 1398 در شعبه امنیت سایبری نیز برگزار می شود. اما دوره دوم به تعویق افتاد و در سال 2022 به دلیل شیوع کرونا برگزار شد.

در مسابقات قبلی نیز نمایندگانی از ایران بودند که توانستند به مدل برنز این مسابقات دست یابند. سازمان فنی و حرفه ای کشور که نماینده ایران و سازمان جهانی مهارت است، متولی برگزاری مسابقات ملی مهارت در رشته های مختلف است. اما برگزار کننده بخش هایی از این مسابقه که مربوط به حوزه IT است شرکت اسپارا می باشد.

دوره جدید این مسابقات از 29 اردیبهشت ماه در دانشگاه خاتم تهران آغاز شده و شرکت کنندگان در این مسابقات تا 31 اردیبهشت در آزمون های این دوره شرکت خواهند کرد. امید پالوای موسس شرکت اسپارا در حاشیه دومین روز این مسابقات در گفتگو با تیرازیس فایل توضیحاتی در خصوص این مسابقات و شرایط برگزاری آن ارائه کرد.

پالوای درباره شرایط لازم برای حضور در این مسابقات گفت: نحوه ثبت نام برای شرکت در این مسابقات به این صورت است که افراد زیر 24 سال می توانند در این مسابقات ثبت نام کنند و شرط سنی تنها شرط شرکت در این مسابقات است. هم در سطح ملی و هم در سطح جهانی وجود دارد.

البته قبل از برگزاری این مسابقات در سطح کشور مراحل دیگری نیز وجود دارد که شرکت کنندگان برای رسیدن به مسابقات کشوری باید طی کنند: «اول این مسابقات در سطح شهرستان برگزار می شود، کسانی که موفق به پشت سر گذاشتن مسابقات این می شوند. در مرحله بعد باید در سطح استانی به رقابت بپردازند.شرکت کنندگانی که رتبه قابل قبولی در سطح کشوری کسب کنند می توانند در مسابقات کشوری که امروز برگزار می کنیم شرکت کنند.

به گفته هم بنیانگذار شرکت اسپارا در مرحله شهرستانی این مسابقات 500 نفر شرکت کردند. در مرحله استانی حدود 120 نفر با یکدیگر به رقابت پرداختند که اکنون که مرحله کشوری این مسابقات در حال برگزاری است 25 نفر در سطح کشوری این مسابقات حضور دارند.

6 ماه بعد؛ برگزاری دومین دوره مسابقات ملی مهارت

مسابقات ملی مهارت تنها به این یک مرحله محدود نمی شود و مرحله بعدی 6 ماه دیگر برگزار می شود. علاقه مندان برای شرکت در دور بعدی این مسابقات که 6 ماه دیگر برگزار می شود در صورت داشتن شرایط سنی کمتر از 24 سال می توانند به سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مراجعه و ثبت نام کنید.

پالوای در این خصوص گفت: مسابقات کشوری در دو دوره برگزار می شود که برای سال 1402 اولین دوره مسابقات کشوری است و 6 ماه دیگر دوره دوم برگزار می شود تا در نهایت دو نفر به عنوان انتخاب شوند. یک نماینده ایران از مقام اول تا سوم هر دور.»

این نمایندگان که در مسابقات کشوری رتبه بالایی کسب می کنند و انتخاب می شوند می توانند به عنوان نماینده ایران در مسابقات جهانی مهارت شرکت کنند. دوره جدید این مسابقات در سال 2024 در لیون فرانسه برگزار خواهد شد. یعنی تمرین می بینند و تست می گیرند و بعد به مسابقات جهانی می روند.

امید پالویی اقدامات شرکت اسپارا برای آماده سازی شرکت کنندگان در این مسابقات را اینگونه تشریح کرد: ما در شرکت اسپرا مسئولیت حمایت مالی و آموزش شرکت کنندگان خود در این مسابقات را بر عهده داریم و کسانی که تمایل به شرکت در این مسابقات را دارند باید اطلاعات اولیه و اولیه را داشته باشند. دانش امنیتی برای ورود به این عرصه، پس از آن به آنها نقشه راه و آموزش های لازم برای ارتقای مهارت هایشان می دهیم.»