مزارع حشرات؛ تجارت سودآور یا بی رحمانه؟


رایج ترین حشرات مولد شامل جیرجیرک، سوسک و مگس است. ما کمتر از زنبورها یا مورچه هایی که به خوبی مطالعه شده اند، در مورد زندگی آنها می دانیم. حتی مطالعات کمتری روی مرحله لاروی حشرات انجام شده است. این مشکل دیگری را به مشکلات موجود اضافه می کند، زیرا لارو سوسک تیره و لارو مگس سرباز سیاه معمولا قبل از رسیدن به بلوغ کشته می شوند. آیا لارو حشرات نسبت به بزرگسالان درد کمتری احساس می کنند؟ ما واقعا نمی دانیم.

این یک مشکل مربوط به مسئله حساسیت به حشرات و یک ناشناخته پیچیده است که به هزار ناشناخته کوچکتر تقسیم می شود. به هر طرف که نگاه می کنیم یک سوال دیگر وجود دارد. به همین دلیل است که تحقیقات مربوط به درک درد معمولاً روی حیواناتی متمرکز می‌شود که در درخت تکاملی به انسان نزدیک‌تر هستند.

کریستین اندروز، استاد فلسفه در دانشگاه یورک در تورنتو، می گوید که موجودات دریایی غیر پستاندار و غیر ماهی نیز نادیده گرفته شده اند. همین امر در مورد نماتدها (انگل های میکروسکوپی که از فراوان ترین موجودات روی زمین هستند) صادق است.

در حالی که دانشمندان در مورد حساسیت حشرات بحث می کنند، صنعت پرورش حشرات به سرعت در حال رشد است. قرن هاست که انسان ها حشرات را می خوردند، اما این حشرات معمولاً از طبیعت صید می شدند یا در مزارع نسبتاً کوچک بزرگ می شدند. اکنون استارت آپ ها در حال ساخت کارخانه های بزرگ هستند تا ده ها میلیون حشره را در یک مکان نگهداری کنند.

استارت آپ فرانسوی Ynsect در حال ساخت کارخانه ای در آمیان است که می تواند سالانه 200000 تن محصول حشرات تولید کند که عمدتاً برای غذای حیوانات و انسان استفاده می شود. تأسیسات بزرگ دیگری در هلند، ایالات متحده و دانمارک در حال کار یا در حال ساخت هستند.

برچ می گوید: «اگر می خواهیم حیواناتی را پرورش دهیم که ممکن است حساس باشند، باید استانداردهای رفاهی وجود داشته باشد.

در حال حاضر هیچ دستورالعمل رسمی رفاهی برای حشرات پرورشی وجود ندارد و قوانین کمی وجود دارد که پرورش دهندگان حشرات را ملزم به رعایت استانداردهای رفاهی خاص می کند. نهاد اتحادیه اروپا به نمایندگی از پرورش دهندگان حشرات، پنج دستورالعمل اتخاذ شده از قانون رفاه مهره داران را تنظیم کرده است، اما شرکت ها معمولاً خودشان تصمیم می گیرند که رفاه بالا چقدر باشد. باب فیشر، استاد دانشگاه ایالتی تگزاس که روی رفاه حشرات کار می‌کند، می‌گوید: «اگر نگرانی‌های رفاهی وجود دارد، باید در طراحی و ساخت این امکانات مداخله کنید.

طراحان مزرعه باید عوامل زیادی از جمله دما، سطح رطوبت، نور، جمعیت حشرات و غذای آنها را در نظر بگیرند. برای پرورش دهندگان حشرات، اینها مسائل مهندسی است، آنها می خواهند مطمئن شوند که تا آنجا که ممکن است حشرات زنده بمانند و مزارع برای اداره آنها ارزان باشد. اما همه اینها به رفاه حیوانات مربوط می شود.

خبرهای خوبی در این زمینه وجود دارد. Fotis Fotiadis، بنیانگذار استارتاپ Better Origin در کمبریج، می گوید که به نظر می رسد لاروها برخی از حشرات را دوست دارند که در شرایط شلوغ زندگی می کنند. او ظروف مخصوصی را به پرورش دهندگانی اجاره می دهد که بتوانند لارو مگس سیاه خود را تا ده هزار نفر در یک سینی در شرایط تاریک و مرطوب پرورش دهند. فوتیادیس می‌گوید: «آنچه که ما فکر می‌کنیم برای سایر حیوانات رفاه بالایی دارد، ممکن است برای حشرات رفاه بالایی نداشته باشد. ما باید درک جدیدی از آنچه که حشرات می خواهند انجام دهند به دست آوریم.

مشکل این است که ما درک بسیار محدودی از آنچه که حشرات دوست دارند انجام دهند، داریم. لارو مگس سرباز سیاه ممکن است شرایط شلوغ را دوست داشته باشد، اما در مورد حشرات بالغ چطور؟ چیتکا به یاد می آورد که از مرکزی بازدید کرده بود که در آن مگس های سرباز سیاه پوست بالغ بدون غذا و در شرایط شلوغ نگهداری می شدند. او می گوید: برای من عجیب بود.

برخی از مزارع حشرات، مانند Better Origin، به مگس های سرباز سیاه پوست بالغ که برای تولید لارو استفاده می شود، تغذیه نمی کنند، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که بزرگسالان عمر طولانی تری دارند و اگر تغذیه شوند، تخم های بیشتری می گذارند. وی افزود: اجازه دادن به حشرات بالغ برای تخم گذاری و سپس مرگ کاری است که این صنعت در کنار سایر صنایع حیوانی انجام می دهد و این وضعیت احتمالاً تنها زمانی تغییر خواهد کرد که در بازار فرصتی برای حشرات فراهم شود که رونق بالاتری کشت شود.

مشکل بزرگتر نحوه کشتن حشرات است. در اتحادیه اروپا، بیشتر حیوانات باید قبل از کشتار بیهوش شوند، اما چنین مقرراتی برای حشرات وجود ندارد. حشرات را می توان با گرما، بخار، جوشاندن، انجماد یا خرد کردن از بین برد. لاروهای استارتاپ Better Origin به صورت زنده به جوجه های گوشتی تغذیه می شوند.

به غیر از این ایده که مرگ سریع بهتر از مرگ آهسته است، ما نمی دانیم کدام روش کشتن کمترین درد را برای حشرات دارد. فیشر گفت: «با توجه به عدم قطعیتی که وجود دارد، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم این است که مطمئن شویم کشتار به سرعت اتفاق می‌افتد».