مریخ نورد Perseverance انتشار نمونه های پشتیبان مریخ را به پایان رساند


مریخ نورد Perseverance ناسا دهمین و آخرین لوله نمونه پر از مواد مریخ را روی سطح سیاره انداخته است و بدین ترتیب “اولین مخزن نمونه انسانی در دنیایی دیگر” تکمیل شده است. این مریخ نورد 6 هفته پیش به عنوان بخشی از ماموریت جمع آوری مواد مریخ با هدف ارسال آن به زمین برای مطالعات بیشتر، رهاسازی لوله های تیتانیومی از سنگ و خاک را آغاز کرد.

استقامت در فوریه 2021 (مارس 2019) به مریخ رسید و در حفره ای به طول 48 کیلومتر به نام دهانه Yezro فرود آمد. این کاوشگر با هدف جستجوی نشانه هایی از حیات میکروبی باستانی و جمع آوری نمونه هایی از محیط مریخ به این سیاره فرستاده شده است. دانشمندان معتقدند میلیاردها سال پیش دهان یزرو احتمالا دارای رودخانه ای بوده که به دریاچه ای وسیع منتهی می شده است و این دریاچه شرایط لازم برای حمایت از حیات میکروبی را داشته است.

مریخ نورد در حال حاضر 17 نمونه اصلی را حمل می کند و ناسا امیدوار است که در نهایت یک سری فضاپیماهای دیگر را بفرستد تا آنها را گرفته و به زمین بازگرداند. با این حال، اگرچه استقامت در حال حاضر خوب است، ممکن است بسیاری از اتفاقات غیرقابل پیش بینی در 5 یا 6 سال آینده رخ دهد.

در نتیجه، تیم ماموریت، مخزن تازه تکمیل شده واقع در منطقه سهنگال در دهانه یزرو را به عنوان یک پشتیبان در نظر گرفت تا در صورت عدم موفقیت در تحویل نمونه ها بر روی آن، ماموریت شکست نخورد. مکان هر لوله به دقت ترسیم شده است تا بعداً با استفاده از دو هلیکوپتر Ingenuity مانند زیر گرد و غبار، آنها را پیدا و جمع آوری کرد.

اکنون که تمام وظایف در منطقه Trident تکمیل شده است، Perseverance ماموریت طولانی تری را برای کاوش در قلمرو “Delta Top” در همان نزدیکی آغاز می کند. پیش بینی می شود عملیات اکتشاف این منطقه نزدیک به هشت ماه به طول انجامد و مریخ نورد صخره ها و رسوباتی را که ظاهراً توسط رودخانه ای باستانی به دهانه یزرو منتقل شده است، بررسی کند.

تمرکز اصلی ماموریت اکنون بر روی بازیابی نمونه های مریخ در آینده است. سال گذشته، لاکهید مارتین به عنوان پیمانکار ناسا، وظیفه ساخت خودروی صعود به مریخ (MAV) را بر عهده گرفت. این فضاپیما قرار است نمونه‌های جمع‌آوری‌شده را از سطح مریخ پرتاب کند و اولین موشکی باشد که با موفقیت از دنیای دیگری بلند می‌شود. فرودگر پس از رسیدن به مدار مریخ، نمونه ها را به فضاپیمای دیگری که توسط آژانس فضایی اروپا ساخته می شود، تحویل می دهد تا در نهایت محموله گرانبهای خود را به دانشمندان مشتاق روی زمین تحویل دهد.