مرگ ویندوز 8.1 به زودی در راه است. برای ارتقاء رایانه ویندوزی خود آماده شوید


انتشار ویندوز 8.1 کمی وضعیت آشفته ویندوز 8 را برطرف کرد. اما اگر همچنان می خواهید از این سیستم عامل استفاده کنید، فقط یک ماه فرصت دارید. زیرا مایکروسافت پشتیبانی از این نسخه را از 10 ژانویه 2023 (20 دسامبر 1401) متوقف خواهد کرد. این بدان معناست که ردموند بسته پشتیبانی گسترده ای را برای ویندوز 8.1 ارائه نخواهد کرد و در آن مرحله، می توانید یک رایانه شخصی جدید بخرید یا به طور رسمی به ویندوز 10 یا ویندوز 11 ارتقا دهید.

پایان پشتیبانی از ویندوز 8.1 به چه معناست؟ مایکروسافت تا 10 ژانویه برای این سیستم عامل وصله های امنیتی و رفع باگ ها را ارائه می کند و پس از آن هیچ آپدیت جدیدی وجود نخواهد داشت. بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکل امنیتی مانند قرار گرفتن در معرض بدافزارها، هیچ وصله امنیتی جدیدی دریافت نخواهید کرد و سیستم شما در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

مایکروسافت می گوید:

ما برنامه Extended Security Update (ESU) را برای ویندوز 8.1 ارائه نمی دهیم. ادامه استفاده از این سیستم عامل پس از 10 ژانویه 2023 شما را در معرض خطرات امنیتی بیشتری قرار می دهد.

مایکروسافت کاربران را تشویق می‌کند تا اشتراک ویندوز 365 را برای دریافت به‌روزرسانی‌ها، وصله‌های امنیتی و ویژگی‌های جدید به عنوان بخشی از اشتراک مداوم خود خریداری کنند. همانطور که PCWorld اشاره می کند، این شرکت پس از پایان دوره پشتیبانی رسمی ویندوز 8.1، انتشار وصله ها و ویژگی های جدید سرویس 365 را برای کاربران این سیستم عامل متوقف خواهد کرد.

نحوه ارتقا از ویندوز 8.1

مقاله مرتبط:

به گفته مایکروسافت، اکثر دستگاه های مجهز به ویندوز 8 و 8.1 پیش نیازهای سخت افزاری مورد نیاز برای ارتقاء به ویندوز 11 را برآورده نمی کنند. بنابراین، اگر تصمیم به استفاده از آخرین سیستم عامل این شرکت دارید، باید یک کامپیوتر جدید سازگار با آن خریداری کنید.

لازم به ذکر است که امکان ارتقاء ویندوز 8.1 به ویندوز 10 نیز وجود دارد. زیرا احتمالا بسیاری از دستگاه های مجهز به ویندوز 8.1 همچنان از نسخه 10 این سیستم عامل پشتیبانی خواهند کرد. مایکروسافت خاطرنشان می کند که هنگام ارتقاء مستقیم از ویندوز 8 به ویندوز 11، با فرض اینکه رایانه کاربر از این سیستم عامل پشتیبانی می کند، هارد دیسک سیستم رونویسی می شود. بنابراین، محتویات ذخیره شده در آن از بین خواهد رفت.

اگر می خواهید اطلاعات شما در این فرآیند حفظ شود، ابتدا باید ویندوز 8 را به ویندوز 10 و سپس به ویندوز 11 ارتقا دهید. با این حال، بهترین توصیه این است که قبل از ارتقاء سیستم عامل، از تمام فایل های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر ویندوز 8.1 را به ویندوز 10 ارتقا دهید، همچنان می توانید تا سال 2025 از سیستم خود استفاده کنید.