مردم ایران در سال گذشته به دنبال چه کلماتی بودند؟


ششم بهمن ماه مصادف با هفدهم بهمن ماه، زلزله ای به بزرگی 7.8 ریشتر مرکز و جنوب ترکیه و شمال و غرب سوریه را لرزاند و مرگ و ویرانی وحشتناکی را به دنبال داشت و تنها اصطلاحی را در این فهرست ایجاد کرد که مربوط به حوادث خارجی زلزله ترکیه است. عبارت “زلزله ترکیه” به عنوان ششمین عبارت پر جستجو در ایران مربوط به ابعاد و تخریب این زلزله است. این زمین لرزه در ساعت 4:17 بامداد به وقت محلی و زمانی که مردم در خواب بودند رخ داد و تلفات و خسارات این زلزله وحشتناکتر شد. آخرین آمار حاکی از کشته شدن بیش از 45 هزار نفر در این زلزله بود.

هفتمین دوره این لیست مربوط به صنعت بازی است. «مهدی بیزیکسر» استریمری است که نامش در این لیست آمده و صفحه او در پلتفرم آپارات نشان از محبوبیت ویدیوهای گیمینگ او دارد.

در این فهرست، رتبه هشتم جستجو مربوط به عبارت «تقویم 1401» است.

نام «شهر لرستانی» در رتبه نهم این فهرست قرار دارد. نام سابق بازیگری که در تیرماه 1401 در صفحه اینستاگرامش تغییر جنسیت خود را اعلام کرد، هویت جنسیتی او را علنی کرد و نام مازیار را برگزید. موضوعی که در فضای مجازی خبرساز شد و افراد زیادی نام او را در گوگل جستجو کردند.

اعتراضات مردمی که از اواخر شهریور 1401 آغاز شد، خیلی زود به موضوعی مهم برای مردم کشور تبدیل شد و ابعاد مختلف آن زندگی بسیاری از مردم را تحت تأثیر قرار داد. اتفاقی که منجر به تغییرات زیادی در جامعه شد و کلمه «اعتراضات» را در سال ۱۴۰۱ به عنوان دهمین کلمه پر جستجو در این فهرست تبدیل کرد.

اتفاقاتی که پس از این اعتراضات رخ داد، بخش دیگری از عبارات مورد تقاضای سال گذشته را رقم زد. جست‌وجوی فیلترشکن، پیام‌رسان‌های داخلی و یکی از رسانه‌های پوشش دهنده اعتراضات در رتبه‌های بعدی بیشترین جستجو قرار گرفتند.

با محدودیت هایی که به بهانه اعتراض بر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی خارجی اعمال می شود، جای تعجب نیست که عبارت روبیکا وب یازدهمین عبارت پر جستجو باشد. پس از آن جایگاه های دوازدهم، چهاردهم و پانزدهم به ترتیب «فیلترشکن قوی»، «فیلترشکن» و «دانلود فیلترشکن» بود که نشان از شدت فیلترینگ و افزایش محدودیت های اینترنتی در سال گذشته دارد.

سیزدهمین عبارت پر جستجو «بهمن موتور» بود. یکی از شرکت های فروش خودرو که سال گذشته شرایط پیش فروش محصولات خود را اعلام کرد.

«ایران اینترنشنال» نیز تحت تأثیر اخبار انعکاس یافته از اعتراضات در این رسانه قرار گرفت، در سال گذشته شانزدهمین واژه پر جستجو در ایران بود.

سال 1401 نیز با تورم بالا و افزایش قیمت روز به روز و حتی ساعت به ساعت ارز و طلا همراه بود. عبارت «قیمت امروز سکه» به عنوان هفدهمین عبارت پر جستجو نیز نشان دهنده نگرانی همیشگی مردم از گرانی و فقیر شدن روز به روز است.

رتبه هجدهم این لیست با عبارت «نتایج قرعه کشی ایران خودرو» باز هم مربوط به فروش خودرو است. عبارت نوزدهم به یکی از محبوب ترین سایت های دانلود فیلم و سریال یعنی دیجی مووی اختصاص دارد.

سال گذشته افراد زیادی به دنبال منبع اطلاعاتی در مورد وضعیت آب و هوا و تغییرات آب و هوایی بودند که در فهرست 20 عبارت پرجستجوی گوگل در ایران، آخرین عبارت مربوط به آب و هوا باشد.