مرحله پیکربندی سوئیچ شبکه


درست مانند دوچرخه سواری یا هزاران فعالیت دیگر، هیچ کس با دانش قبلی در مورد نحوه کار با سوئیچ شبکه متولد نمی شود. توجه داشته باشید که راه اندازی یک سوئیچ شبکه کمی پیچیده تر از راه اندازی یک اینترنت خانگی یا حتی یک سوئیچ plug-and-play است. بنابراین، با نگرش قابل انجام، راهنمایی صحیح و شجاعت، هر متخصص فناوری اطلاعات یا تازه کار می تواند سوئیچ سیسکو را در محیط کسب و کار خود فعال کند.

منظور از سوئیچ شبکه چیست؟

شاید عجیب باشد که چرا به سوئیچ شبکه سوئیچ می گویند! اگرچه مردم معمولاً از کلمه سوئیچ برای روشن و خاموش کردن چیزی استفاده می کنند، اما عملکرد سوئیچ شبکه خاموش و روشن کردن آن نیست.

مهمترین فعالیتی که سوئیچ شبکه انجام می دهد دریافت اطلاعات از یک منبع و ارسال آن به مقصد مورد نظر در شبکه است. در واقع اگر بخواهیم سوئیچ شبکه را با مثال توضیح دهیم باید به کلیدهای موجود در سیستم راه آهن اشاره کنیم که وظیفه تعیین مسیر قطار را بر عهده دارند پس وظیفه سوئیچ روشن و خاموش کردن چراغ ها نیست. به جای روشن یا خاموش کردن هر چیزی، یک سوئیچ شبکه تعیین می کند که یک بسته اطلاعاتی به کدام یک از چندین مسیر در شبکه ارسال می شود.

سوئیچ شبکه چگونه کار می کند

یک سوئیچ کوچک با هشت پورت با شماره 1 تا 8 را در نظر بگیرید. وقتی سوئیچ روشن است، به تمام دستگاه هایی که می تواند در هر هشت پورت خود به آنها متصل شود گوش می دهد. سوئیچ این کار را با خواندن بسته‌های اترنت وارد شده به هر پورت و یادداشت آدرس فرستنده در هر بسته انجام می‌دهد.

در واقع سوئیچ شبکه دستگاهی را که به هر یک از پورت های آن متصل است، ردیابی می کند. هنگامی که یک بسته به پورت شبکه می رسد، سوئیچ به آدرس گیرنده در بسته نگاه می کند و سپس تعیین می کند که گیرنده روی کدام پورت است و سپس بسته را به آن پورت ارسال می کند.

سوئیچ شبکه چگونه کار می کند

مقایسه انواع سوئیچ شبکه

توجه داشته باشید که همه سوئیچ ها برای یک هدف استفاده نمی شوند. تعدادی سوئیچ برای شبکه های بسیار کوچک یعنی خانه ها یا مشاغل تک اداری طراحی شده اند و مدیریت این شبکه های کوچک بسیار آسان است.

در واقع، استفاده از این سوئیچ ها به قدری آسان است که ممکن است حتی نیازی به تعمیر و نگهداری و پیکربندی نداشته باشند. در چنین شرایطی فقط سوئیچ را وصل کرده و از فرآیند آن استفاده کنید. از طرفی تعدادی سوئیچ وجود دارد که بر خلاف نمونه های ساده، ساختار بسیار پیچیده ای دارند و برای شرکت ها و سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع این سوئیچ ها سوئیچ های مدیریت شده نامیده می شوند که برای فعالیت های سوئیچ نیاز به پیکربندی، نظارت و دقت دارند. بنابراین به سوئیچ هایی که این قابلیت را ندارند سوئیچ های مدیریت نشده می گویند که هر دو نمونه ای از سوئیچ های موجود در بازار هستند. به طور کلی، اگر سازمان شما بزرگ است و به بیش از یک سوئیچ شبکه نیاز دارید، سوئیچ شبکه مدیریت شده گزینه مناسب تری در نظر گرفته می شود.

مقایسه انواع سوئیچ شبکه

7 مرحله برای راه اندازی سوئیچ شبکه

با توجه به مواردی که گفتیم، باید بدانید که سوئیچ ها به طور موثر سفر بسته ها و اطلاعات را در شبکه مدیریت می کنند و اطمینان حاصل می کنند که بسته ها به مقصد نهایی خود می رسند. در ادامه به بررسی نحوه نصب و راه اندازی سوئیچ شبکه می پردازیم و این فرآیند را در 7 مرحله توضیح می دهیم.

  1. بررسی سوئیچ یا سخت افزار شبکه
  2. تنظیم IP مدیریت
  3. شماره ویرایش VTP را بررسی کنید
  4. پورت های دسترسی را پیکربندی کنید
  5. پورت های ترانک را پیکربندی کنید
  6. پیکربندی خط VTI را تنظیم کنید
  7. سطح نهایی

سخت افزار (سوئیچ شبکه) را بررسی کنید.

در مرحله اول نصب، شماره مدل سوئیچ جدید را بررسی کنید. باید سخت افزار دستگاه و کابل های متصل به آن بررسی شود. سپس باید کلید را روشن کنید و مطمئن شوید که تمام چراغ های سوئیچ روشن است.

در مرحله بعد، باید از یک کنسول برای تعویض کابل چرخشی از رایانه خود استفاده کنید. برای این کار باید Putty یا یک ابزار نرم افزاری را دانلود و نصب کنید. پس از نصب Putty آن را اجرا کرده و 9600 speed serial connection را انتخاب کنید.

تنظیم IP مدیریت

در این قسمت باید یک نام حرفه ای و مناسب برای سوئیچ شبکه خود انتخاب کنید. شما حتی می توانید از هر قرارداد نامگذاری از پیش تعریف شده ای که سازمان یا شرکت شما استفاده می کند پیروی کنید و سپس باید یک آدرس IP در VLAN مدیریت اختصاص دهید. سپس از نام میزبان و نام دامنه خود اطمینان حاصل کنید.

بررسی شماره تنظیم VTP

با انتخاب دستور show vtp status، حداکثر اعداد ویرایش پروتکل ترانکینگ مجازی VTP آشکار می شود. در واقع، شماره های ویرایش VTP تعیین کننده انتخاب به روز رسانی در یک دامنه VTP است. با تنظیم نام دامنه VTP، شماره ویرایش روی صفر تنظیم می شود و سپس هر تغییری در پایگاه داده VLAN منجر به افزایش شماره ویرایش می شود.

سوئیچ فقط داده های سوئیچ همسایه را پردازش می کند که از همان دامنه همسایه می آید. در واقع باید بگوییم که سوئیچ ها پیکربندی VLAN را با توجه به اطلاعات VTP ارسال شده توسط سوئیچ، با بالاترین شماره ویرایش به روز می کنند. با در نظر گرفتن این موارد، قبل از افزودن سوئیچ به شبکه، شماره ویرایش آن را صفر کنید و از طرفی حالت پیکربندی را به شفاف تغییر دهید تا به راحتی دامنه را صفر کنید.

پورت های دسترسی را پیکربندی کنید

اگر از قبل یک قالب آماده برای پیکربندی پورت دسترسی دارید که نیازی به آماده سازی مجدد نیست، اما اگر آماده پیکربندی پورت دسترسی نیستید، با ما همراه باشید.

پس از انجام تنظیمات اولیه سوئیچ شبکه، نوبت به تولید کلیدهای RSA برای استفاده در فرآیند SSH با استفاده از دستورات رمزنگاری می رسد. اندازه ماژول کلید باید در بازه 360 تا 2048 برای کلید عمومی انتخاب شود، بنابراین باید بگوییم که انتخاب ماژول کلید بزرگتر از 512 کمی بیشتر از ماژول هایی با تعداد کمتر طول می کشد.

تنظیمات پورت ترانک

دستور sh int g0/1 را وارد کرده و پروتکل ترانکینگ پشتیبانی شده را بررسی کنید. اگر ISL پشتیبانی می‌شود، فقط باید تنه کپسوله‌سازی dot1q را در پیکربندی پورت صادر کنید. در غیر این صورت، باید سوئیچ پورت mode trunk را تایپ کنید و بدانید که این بدان معنی است که هیچ کپسوله سازی دیگری پشتیبانی نخواهد شد. بنابراین، دستور encapsulation مورد نیاز نیست.

راه اندازی فرآیند پیکربندی VTI

اگر خط کنسول را در طول فرآیند نصب سوئیچ شبکه تنظیم نکردید، باید این کار را انجام دهید. رمز عبور فعال کردن را با استفاده از دستور enable secret password تنظیم کنید و سپس رمز عبور امتیاز exec را با نام کاربری privilege 15 secret pa مشخص کنید.

فرآیند پیکربندی VTI را تنظیم کنید

کارهای نهایی

تمام 6 مرحله را با دقت انجام دهید و سپس به نتیجه خواهید رسید. در نهایت، باید دسترسی خود به سوئیچ شبکه را با بارگذاری مجدد سوئیچ و آماده سازی کابل ها برای استفاده آزمایش کنید. پس از اطمینان از عملکرد صحیح سوئیچ، آن را برچسب زده و در محل مورد نظر قرار دهید و سپس آماده استفاده از سوئیچ هستید.

اگر تمامی مراحل نصب و راه اندازی سوئیچ شبکه را انجام داده اید، اما به نتیجه نرسیده اید، از افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه کمک بخواهید. توجه داشته باشید که نصب و عملکرد صحیح سوئیچ ارتباط مستقیمی با عملکرد صحیح آن دارد.

/ انتهای گزارش

این مقاله تنها جنبه تبلیغاتی دارد و تیرازیس فایل هیچ گونه مسئولیتی در رابطه با آن نمی پذیرد.