مراقب باش؛ بیشتر هاردهای فرمت شده هنوز قابل بازیابی هستند


Secure Data Recovery که در بازیابی اطلاعات تخصص دارد، نتایج پروژه اخیر خود را به اشتراک گذاشت. هدف از این پروژه تعیین تعداد فایل های قابل بازیابی از هارد دیسک های استفاده شده است.

شرکت Secure Data Recovery به طور تصادفی 100 هارد دیسک کارکرده را خریداری کرد و سعی کرد اطلاعات آنها را با استفاده از ابزارهای خود بازیابی کند. البته، این شرکت تصمیم گرفت منابع خاصی را به بازیابی اطلاعات از درایوهای امن یا رمزگذاری شده اختصاص ندهد.

نوشته شده توسط TechRadar Secure Data Recovery اطلاعات 35 درایو فرمت شده، 30 هارد دیسک آسیب دیده و یک درایو رمزگذاری شده را بازیابی کرد. هیچ کدام از این هارد ها از نوع هیبریدی نبودند و در مجموع بیش از 5.7 میلیون فایل از آنها به دست آمد که از این تعداد 3.1 میلیون فایل تنها مربوط به یک هارد دیسک بود. شایان ذکر است که قدیمی ترین درایو بازیابی شده در این پروژه یک مدل 2.5 اینچی وسترن دیجیتال از سال 2004 بود.

یافته‌های Secure Data Recovery یک واقعیت بسیار مهم را به ما یادآوری می‌کند: اکثر کاربران تلاشی برای تمیز کردن کامل هارد دیسک‌های آسیب‌دیده یا قدیمی خود پس از تعویض آن‌ها انجام نمی‌دهند. به عبارت دیگر، تنها تعداد کمی از کاربران قبل از فروش هارد دیسک، فایل های خود را به طور کامل و دائم حذف می کنند.

بنابراین معلوم شد که هشدارهای متعدد eBay در طول سال‌ها به فروشندگان هارد دیسک‌های مستعمل و لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده احتمالاً بی‌توجه نبوده است.

سخنگوی Secure Data Recovery می گوید که این شرکت پس از تکمیل تحقیقات خود هیچ یک از فایل های بازیابی شده را مشاهده نکرده و سپس به طور دائم و کامل تمام داده های آنها را از بین برده است.

چگونه هارد دیسک خود را با خیال راحت و ایمن پاک کنیم؟

جیک رسنیکمدیر عامل Secure Data Recovery Labs می گوید قبل از فرمت کردن هارد دیسک از اطلاعات مهم نسخه پشتیبان تهیه کنید. سپس، روش مورد نظر خود را بر اساس نیاز خود به حذف دائمی فایل ها انتخاب کنید. برای مثال نرم افزار Erasure به شما این امکان را می دهد که یک هارد دیسک را به طور کامل فرمت کنید تا بعدا از آن استفاده کنید.

علاوه بر این برای از بین بردن کامل هارد دیسک می توان آن را در خردکن های صنعتی قرار داد تا به قطعات بسیار کوچک و بی مصرف تبدیل شود. به طور کلی، از بین بردن دستگاه های ذخیره سازی داده ها با ابزارهای فیزیکی امن تر است.