“مذاکرات محرمانه” سونی و مایکروسافت با محوریت بازی های Call of Duty تایید شد


مایکروسافت برای بستن قرارداد ۶۹ میلیارد دلاری با اکتیویژن بلیزارد با مشکلات زیادی مواجه شده است. آژانس های ضد انحصار در ایالات متحده، اروپا و بریتانیا تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده اند زیرا معتقدند این معامله باعث کاهش رقابت در صنعت بازی های ویدیویی خواهد شد.

پس از پوشش رسانه ای قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن، سونی به سرعت در برابر غول فناوری آمریکایی موضع گرفت. سونی معتقد است پس از خرید اکتیویژن، مایکروسافت بازی های محبوب Call of Duty را از کاربران پلی استیشن حذف خواهد کرد. این معامله در صورت نهایی شدن، بزرگترین خرید مایکروسافت از یک شرکت خواهد بود. با خرید اکتیویژن، مایکروسافت می تواند پس از تنسنت و سونی به سومین شرکت بزرگ بازی در جهان (بر اساس درآمد) تبدیل شود.

پلی استیشن رقیب اصلی کنسول های سری ایکس باکس است. پس از علنی شدن قرارداد بین مایکروسافت و اکتیویژن، سهام سونی 13 درصد کاهش یافت.

بابی کوتیکمدیرعامل اکتیویژن در گفت‌وگو با فایننشال تایمز ضمن ابراز نگرانی از تلاش نهادهای نظارتی برای جلوگیری از بسته شدن قرارداد، می‌گوید اکتیویژن در حال حاضر بازی‌های خود را برای کنسول‌های سونی منتشر می‌کند، اما قرارداد این دو شرکت در حال اتمام است. اعضای تیم “رهبری سونی هرگونه مذاکره با مایکروسافت را متوقف کرده است.” او می گوید که سعی کرده با مدیر سونی ارتباط برقرار کند اما به نتیجه خاصی نرسیده است.

بابی کوتیک می گوید سونی در تلاش است تا معامله مایکروسافت با اکتیویژن را “خراب کند”.

سونی در پاسخ به اظهارات Kotick گفت: «ما با مایکروسافت در تماس هستیم و نمی‌توانیم جزئیاتی در مورد بحث‌های محرمانه خود ارائه کنیم.

اشاره سونی به “مذاکرات محرمانه” موضوع مهمی است. مایکروسافت پیش از این به سونی قراردادی 10 ساله با تمرکز بر بازی های Call of Duty پیشنهاد داده بود، اما این شرکت ژاپنی به پیشنهاد مایکروسافت پاسخ نداد.