مدیر عامل Omrantel: ما نمی توانیم حق دسترسی به فناوری مدرن را از مردم سلب کنیم


وضعیت حوزه موبایل کشور چه در بخش واردات و چه در بازار چندان مطلوب نیست. مهدی اسدی، مدیرعامل شرکت عمرانتل نیز با تشریح چالش های حوزه موبایل، وجود این مشکلات و معضلات را تایید می کند.

اسدی شرایط بازار تلفن همراه را به ویژه در حوزه واردات نامطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: شرایط بازار تلفن همراه از ابتدای بهمن ماه تا کنون روز به روز بدتر، تاریک تر و تاریک تر می شود. وی که 22 سال سابقه فعالیت در صنعت موبایل و همچنین عضویت در هیات مدیره انجمن تلفن همراه ایران را دارد از تلاش این انجمن برای کمک به این صنعت در 20 روز مانده به پایان سال جاری خبر داد. سال و گفت: جلسات متعددی با بانک مرکزی داشته ایم و پیگیر این موضوع هستیم تا اتفاقات مبارکی رخ دهد.

سد محکمی به نام تامین ارز

مدیرعامل شرکت عمرانتل که در اولین کنگره موبایل ایران نیز حضور دارد، در حاشیه نمایشگاه این کنگره که واردکنندگان و تامین کنندگان تلفن همراه حضور دارند، با تیرازیس فایل به گفتگو نشست. وی همچنین در خصوص وضعیت واردات تلفن همراه و بازار موبایل کشور توضیحاتی ارائه کرد.

اسدی در تشریح وضعیت واردات تلفن همراه به شرایط سخت شرکت های واردکننده اشاره کرد و مشکل تامین ارز را جدی ترین مشکل همکاران خود دانست و با بیان اینکه علاوه بر بحث تخصیص ارز، واردکننده مانع دیگری به نام عرضه بر سر راه خود دارد و گفت: امسال وضعیت ارزی کشور سردرگم است؛ تخصیص ارز سخت است و در یکی دو ماه اخیر بحث تامین ارز بسیار شده است. خیلی سخت.

وی با بیان اینکه این روزها مشکل تامین ارز اساسی ترین مشکل واردات و شرکت های واردکننده است، معتقد است: در حال حاضر بزرگترین مانع، تامین ارز نسبت به تخصیص ارز است، به این معنا که ارز به شرکت ها تخصیص داده می شود. اما پیش بینی نشده است، به این معنی که صرافی یا صرافی های بانکی ارزی برای دادن به تجار ندارند.

به گفته وی، کمبود ارز باعث شده بسیاری از تخصیص ها برای شرکت های واردکننده باطل شود و مشخص نیست تا پایان سال تخصیص داده شود یا خیر. ما هم مثل سایر شرکت ها تخصیص هایی داریم که به دلیل نداشتن ارز در حال لغو شدن است. منتظر بانک مرکزی هم هستیم که شاید اتفاق خوبی بیفتد و ارز تامین شود».

احتمال حذف ارز نیمایی در سال آینده

وضعیت نامطلوب واردات طبیعتا بر بازار نیز تاثیر می گذارد. اسدی درباره افزایش قیمت در بازار موبایل نیز اینگونه توضیح داد: گوشی های موبایل در 20 روز گذشته بین 20 تا 25 درصد افزایش قیمت داشته و این موضوع باعث نگرانی مصرف کنندگان می شود.

البته به گفته وی ممکن است برخی اقدامات باعث تثبیت ارز و بهبود وضعیت بازار شود: «امیدوارم با بازگشایی بازار ارز از سوی بانک مرکزی، وضعیت ارز تثبیت شود و فکر می کنم طی 7 تا 10 روز آینده، وضعیت ارز در بازار ارز تثبیت شود. قیمت ارز آزاد اندکی کاهش پیدا می کند و اگرچه قطعی نیست، اما شاید در هفته آینده اجناس کمی در بازار موبایل کشور داشته باشیم.

حذف ارز نیمایی که مدتی است شنیده می شد از دیگر مواردی بود که این عضو هیئت مدیره انجمن تلفن همراه به آن اشاره کرد و اظهار داشت: فکر می کنم در سال آینده تغییراتی در خصوص ارز نیمایی داشته باشیم. به کالاهای بالای 600 دلار صرافی داده نمی شود، اما به نظر می رسد سال آینده برای کالاهای بالای 300 دلار صرافی حذف شود.» البته اسدی تاکید کرد که اگرچه احتمال حذف ارز نیمی از گوشی های مذکور زیاد است. ، این موضوع هنوز نهایی نشده و “فعلا باید منتظر صدور بخشنامه باشیم.”