مدیر عامل MobileHelp: پس از محدودیت های اخیر اینترنت، 60 تا 70 درصد از فعالیت ما آفلاین است.


مراسم دهمین سالگرد گروه موبایل کمک که در زمینه خدمات گارانتی و تعمیرات گوشی موبایل فعالیت می کند برگزار شد. در نشست خبری این رویداد، علیرضا اسدی، مدیرعامل این مجموعه در خصوص جهت گیری شرکت و تغییرات ناشی از نوسانات بازار گفت.

به گفته وی، برخلاف آنچه که به نظر می رسد پس از افزایش نرخ دلار و افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه، تقاضا برای تعمیرات در این مجموعه تغییری نکرده و ورود شیائومی به بازار در این امر بسیار موثر بوده است. : «تقاضا برای تعمیرات یکباره زیاد شد، اما شیائومی آنقدر در بازار موبایل قیمت را شکست که برعکس شد، یک بار گوشی نوت 10 پلاس را 15 میلیون خریدی، الان ال سی دی آن 15 میلیون شده و ترجیح می دهی یک گوشی شیائومی در همین رده قیمتی بخرید در واقع ارزش درخواست تعمیر را ندارد مگر اینکه بخواهید قطعه ای غیر اورجینال روی آن قرار دهید.

به گفته مدیرعامل این شرکت، خدمات بدون گارانتی این شرکت همواره در گوشی های رده بالای سامسونگ و اپل ارائه شده است و در این سرویس به سراغ گوشی های ضعیف تری نرفته اند زیرا قطعات اصلی آن ها در بازار موجود نیست.

به گفته وی، قطعات اصلی آیفون از چین می آید زیرا بازار سیاه این قطعات وجود دارد و قطعات سامسونگ از امارات می آید. وی با اشاره به انواع آسیب های وارده به گوشی ها، گفت: آسیب های وارده به گوشی ها متنوع است، برخی از آنها آب گرفتگی و ضربه خوردند و در اوج کرونا گوشی های الکلی زیادی داشتیم و زمانی که همه بازارها تعطیل بود. ، کسب و کار ما در آوریل 2019 شش برابر شد.”

قطع اینترنت در نوامبر 2018 آن‌ها را به فکر جدی گرفتن بخش آفلاین انداخت: «در نوامبر 2018 و آن فضای افسرده‌ای که استارت‌آپ‌ها را برای سه تا چهار ماه تحت تأثیر قرار داد، تصمیم گرفتیم به قلب بازار برویم و کسب‌وکار را دو شاخه کنیم. آفلاین و آنلاین که هرکدام برای تمرکز روی آن یکی قطع می‌شود.» تصمیم ما این بود که هر کدام 50 درصد سهم داشته باشند، اما پس از محدودیت‌های اخیر، حدود 60 تا 70 درصد از فعالیت ما به گارانتی آفلاین موبایل رفته است. ”

وی میزان خسارت این ماه ها را نگفته است اما از کاهش 30 تا 35 درصدی بازدید سایت خبر داده است.

سود ما شاید ۷ تا ۸ درصد باشد

به گفته اسدی، این بازار نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است. مانند زمانی که رجیستری ایجاد شد، زمانی که شرکت های مادر و نمایندگان بزرگ آنها از ایران خارج شدند و بازار بین حدود هزار شرکت واردکننده تقسیم شد. در تمام این مدت قوانین دائماً تغییر کرده است: “در چهار پنج سال گذشته، زمانی که شرکت ها برای تشکیل گارانتی آزاد شدند، ما جزو اولین مجموعه هایی بودیم که وارد خدمات گارانتی شدیم زیرا زیرساخت های خدمات تعمیر را داشتیم. فکر میکردیم خدمات گارانتی مانند تعمیرات است.اگر در خدمات گارانتی فعالیت اصلی شما رضایت مشتری است و شاید قسمت کوچکتری مربوط به تعمیرات باشد.ما تصمیم گرفتیم از هر روشی که بتواند رضایت مشتری را تجربه کند استفاده کنیم.در حال حاضر گارانتی داریم. از نزدیک به 70 شرکت.”

ایده ایجاد کمک تلفن همراه در سال 2009 متولد شد، زمانی که گوشی های آیفون و سامسونگ به تازگی وارد بازار شده بودند و به نظر می رسید که گوشی های هوشمند به زودی محبوب خواهند شد.

ورود این شرکت به بازار خدمات در سال 1398 با خط خدمات مشاوره تلفنی 909 و همچنین خدمات تعمیرات موبایل به طور رسمی آغاز شد. از سال 1992، تصمیم به ایجاد یک پلتفرم برای ارائه خدمات آنلاین گرفته شد. تمایل بیشتر به ارائه پیک رایگان، تعمیر در مرکز و برگرداندن تلفن بود.

به گزارش SD، سایت MobileHelp روزانه 100000 کاربر و ماهانه سه میلیون کاربر دارد و خدمات تخصصی در سامسونگ، اپل، شیائومی و نوکیا ارائه می‌کند: «در چهار سال گذشته، زمانی که سامسونگ ایران را ترک کرد و شرکت‌های مادر هیچ‌گونه نبودند. طولانی تر در ایران، تقاضا به دلیل اینستاگرام به دلیل گوشی هوشمند به شدت افزایش یافت و با جایگزینی شیائومی و هوآوی تغییرات زیادی رخ داد، زیرا بازار گارانتی انحصاری هواوی در اختیار دو شرکت بود، اما شیائومی این کار را نکرد. در ایران نماینده داشته باشیم، در نتیجه توانستیم این سرویس را در شیائومی، سامسونگ، اپل و نوکیا داشته باشیم.»

اسدی با انتقاد از قوانین گارانتی که بر شرکت های خدمات پس از فروش لوازم خانگی تاثیرگذار است، با بیان اینکه برخلاف گفته آنها سود شرکت های گارانتی 34 درصد است، شاید سود ما 7 تا 8 درصد باشد، گفت: درخواست ما این بود که قوانین تغییر کند. و با به روز رسانی بازار گوشی های هوشمند و تعیین قوانین خاص برای گوشی های هوشمند.

مدیرعامل موبایل کمک در پایان گفت: گوشی های هوشمند نیازهای خاص خود را دارند و باید آنها را از سایر وسایل الکترونیکی جدا کرد. آنها دائماً در حال تجدید هستند و اگر در کنار تغییرات اکنون به آنها توجه نکنیم، ممکن است خیلی دیر شده باشد.