مدیر عامل DeepMind: هوش مصنوعی در سطح انسانی در چند سال آینده وارد خواهد شد


به گفته رئیس آزمایشگاه هوش مصنوعی DeepMind گوگل اولین سیستم‌های هوش مصنوعی با قابلیت‌های همتراز با مغز انسان احتمالاً در سال‌های آینده وارد بازار خواهند شد.

دمیس حسابیسمدیر عامل DeepMind در مورد سرعت دستاوردها در توسعه هوش عمومی مصنوعی توضیحاتی ارائه کرد. او از AGI به عنوان یک سیستم هوش مصنوعی پیشرفته با توانایی های شناختی در سطح انسان یاد کرد.

حسابدار او می گوید: «پیشرفت هوش مصنوعی در چند سال گذشته باورنکردنی بوده است و من دلیلی برای کاهش سرعت نمی بینم. به نظر من حتی ممکن است سرعت رشد این روند تسریع شود. بنابراین، من فکر می کنم که ما تنها چند سال با دستیابی به هوش مصنوعی در سطح انسانی فاصله داریم.»

توسعه سیستم‌های هوش عمومی مصنوعی (AGI) در زمینه هوش مصنوعی به شدت مورد بحث و مناقشه است و رهبران صنعت در حال سنجش مزایا، معایب و خطرات احتمالی آن هستند.

گزارش کردن به گزارش NYPost، Hasabis این اظهارات صعودی را در مورد هوش مصنوعی تنها چند روز پس از اینکه دکتر Dr. جفری هینتوندانشمند مشهور کامپیوتر، کار خود در گوگل را ترک کرد تا آزادانه تر در مورد نگرانی های مربوط به توسعه بی رویه هوش مصنوعی صحبت کند.

هینتونپدرخوانده هوش مصنوعی اعلام کرد سیستم‌های پیشرفته با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال توسعه هستند و هشدار داد که برخی افراد سودجو احتمالاً از این فناوری برای اهداف شوم سوء استفاده می‌کنند و جلوگیری از آنها بسیار دشوار خواهد بود.

هینتون افزود که اکنون به دلیل خطرات تکنولوژی کار و زندگی زیادی در پیش داریم. DeepMind گوگل و OpenAI تحت حمایت مایکروسافت از جمله شرکت هایی است که برای ایجاد سیستم های AGI ابراز علاقه کرده است.

Hasabis می گوید که در سال های آینده، محققان هوش مصنوعی قادر خواهند بود سیستم های بسیار قدرتمند و عمومی با هوش در سطح انسانی توسعه دهند. وی در بخشی از توضیحات خود گفت: تا جایی که می دانیم مغز ما تنها نمونه ای است که هوش عمومی مصنوعی دارد.

سام آلتمنمدیر عامل OpenAI، در یک پست وبلاگ، مزایا و معایب سیستم های هوش مصنوعی در سطح انسانی را مورد بحث قرار داد. به گفته آلتمن، یکی از مزایای این فناوری بهبود کیفیت زندگی انسان و بهبود اقتصاد جهانی و کمک به کشف دانش جدیدی است که محدودیت های فعلی را برطرف می کند.

آلتمن درباره مضرات AGI هشدار داد، این فناوری منجر به خطر جدی سوء استفاده، اختلالات اجتماعی و غیره خواهد شد. این فناوری برای همیشه.» مدیر عامل OpenAI گفت. در عوض، جامعه و توسعه دهندگان AGI باید راه درست توسعه و استفاده از آن را بیابند.”

آلفابت تلاش خود را در زمینه هوش مصنوعی افزایش داده است. زیرا قصد دارد با رقیب خود، مایکروسافت که از OpenAI پشتیبانی می کند، هم سطح باشد. ماه گذشته، پس از ادغام دو واحد اصلی هوش مصنوعی DeepMind، هبیس به عنوان مدیر عامل این بخش منصوب شد.

ساندار پیچایمدیرعامل گوگل ماه گذشته نیز در مصاحبه ای با 60 Minutes اعلام کرد که جامعه باید خود را با پیشرفت های سریع هوش مصنوعی وفق دهد. همچنین، او در مورد موارد عجیبی صحبت کرد که برنامه‌های هوش مصنوعی گوگل ویژگی‌ها یا مهارت‌هایی را آموخته‌اند که هرگز به آنها آموزش داده نشده است. مثلا در یک مثال هوش مصنوعی گوگل زبان بنگالی را به خود آموخت.