مدیرکل دفتر صنایع لوازم خانگی وزارت حراست: رتبه بندی واردکنندگان تلفن همراه در دستور کار قرار گرفت.


محسن شکراللهی با اشاره به اینکه ارائه تلفن همراه یک کار تخصصی است، با بیان اینکه اکنون با پدیده ای مواجه هستیم که هر شرکتی وارد این عرصه می شود، گفت: به عنوان مثال شرکت های صادراتی کفش و آبگرمکن گاهی اقدام به واردات گوشی موبایل می کنند، شرکت های متخصص در این زمینه. خدمات پس از فروش را جدی بگیرید و نیروهای متخصص و آموزش دیده را در اختیار داشته باشید؛ اما انبوه واردکنندگان تلفن همراه عملاً باعث اختلال در خدمات پس از فروش این بازار شده است.

گزارش کردن رتبه بندی ایرنا واردکنندگان تلفن همراه اقدامی است که برای حل این مشکل، شفاف سازی بازار با هدف ساماندهی منابع و مصارف ارزی، ارائه خدمات پس از فروش و افزایش رضایت خریداران در دستور کار قرار گرفته است.

شکراللهی با اشاره به اقدامات انجام شده برای رفع نوسانات سال گذشته بازار موبایل، با اشاره به اینکه با همکاری انجمن واردکنندگان تلفن همراه و گمرک قیمت واقعی گوشی تلفن همراه تعیین شده است، گفت: در گذشته واردکننده می توانست اعلام کند. گوشی 400 دلاری با قیمت 600 دلار. این باعث می شود ارز بیشتری برداشت شود، سود کمتری شناسایی شود و بر این اساس مالیات کمتری پرداخت شود. در پایان سال گذشته، ما شروع به تعیین قیمت واقعی با چندین مدل گوشی کردیم. و هنوز هم امسال، تلاش برای اعلام همه گوشی های با ارزش واقعی ادامه دارد.

وی درباره نوسانات بازار گوشی گفت: عموما بعد از گذشت چند ماه از عرضه یک مدل گوشی که مدل جدید آن وارد بازار می شود قیمت گوشی قدیمی پایین می آید اما این آپدیت در موبایل ما اتفاق نمی افتاد. به غیر از این، نوسان منفی/مثبت 10 در بازار وجود داشت، یعنی واردکننده می توانست ارزش کالا را با بازه قیمتی منفی/مثبت 10 درصد اعلام کند، اکنون این عدد را به مثبت تغییر داده ایم. 5 تا بتوانیم حداقل با بررسی های انجام شده در سال جاری از هدررفت منابع ارزی جلوگیری کنیم که در صورت تکمیل بررسی ها احتمال افزایش این آمار وجود دارد و برای تحقق این امر نیازمند همکاری جدی دستگاه های اجرایی هستیم. گمرک.”

وی همچنین با اعلام اینکه مدت تعهدات ارزی واردکنندگان کاهش یافته است، گفت: طول مدت تعهدات ارزی باعث شد تا مردم ارز دریافتی خود را حفظ کرده و کالای خود را در هفته گذشته وارد کنند. انتظار داریم بانک مرکزی به زودی این مصوبه را اجرایی کند. همچنین از گمرک می خواهیم به روز رسانی ارزش واقعی کالا در حوزه تلفن همراه ادامه دهد تا بتوانیم بازار را مدیریت کنیم.

بازار تلفن همراه تا اواسط بهمن ماه با ثبات بود

مديركل دفتر صنايع لوازم خانگي و اداري وزارت صمت با اشاره به ثبات بازار تلفن همراه تا اواسط بهمن ماه به تشويق ارز و سوء استفاده برخي از افراد براي گرانفروشي پرداخت و گفت: تعداد زیادی تخلف شناسایی و با آنها برخورد و چندین هزار گوشی تلفن همراه توقیف شد.

وی درباره تاثیر این اقدامات بر قیمت فروش تلفن همراه گفت: با گوشی های زیر 600 تومان مشکلی نداریم و برای تعیین قیمت فاکتور را در کنار پروفرم قرار می دهیم و به یک قیمت.” اما در مورد گوشی های بالای 600 دلار، این کار به سختی قابل انجام است. از همکاران خود در سازمان توسعه تجارت می خواهیم شرایطی را فراهم کنند تا گوشی های بالای 600 دلار نیز بتوانند از ارز مبادله ای استفاده کنند، این امر باعث کنترل قیمت ها در بازار می شود.

شکرالهی همچنین با اشاره به حمایت از تولید گفت: تعرفه محصول نهایی را در گوشی های دکمه ای از 5 درصد به 15 درصد و قطعات را از 5 به 1 درصد افزایش داده ایم، همچنین به دنبال این هستیم که «ترخیص درصدی» را برای تولیدکنندگان فراهم کنیم تا بتوانیم می تواند از تولید داخلی حمایت کند.»

وی با اشاره به اینکه مراحل تولید گوشی های هوشمند تاکنون موفقیت آمیز نبوده است، اعلام کرد که در ماه های آینده اتفاقات خوبی در حوزه دکمه ای و گوشی های هوشمند داخلی خواهد افتاد، گفت: این کار با همت و تلاش شرکت های تلفن همراه انجام می شود. وزارت حراست، معاونت علمی رئیس جمهور و وزارت ارتباطات.»