مدیرعامل اپیک گیمز: قدرت اپل باید هر سیاستمداری را به لرزه درآورد


هیچکس بیشتر از مدیر عامل اپیک گیمز منتظر تایید نیست لایحه بازارهای آزاد کاربردی نه در آمریکا اگر این لایحه قبل از پایان سال 2022 توسط کنگره تصویب شود و جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا را تحت کنترل خود درآورند، اپل و گوگل را مجبور به ایجاد تغییرات قابل توجهی در اپ استور و پلی استور می کند.

در صورت تصویب قانون مورد بحث، دو شرکت بزرگ در صنعت فناوری باید به توسعه دهندگان اجازه دهند تا برنامه های خود را خارج از اپ استور و پلی استور توزیع کنند. توسعه دهندگان همچنین باید بتوانند از سایر خدمات پرداخت درون برنامه ای استفاده کنند.

فعال سازی sideloading اپلیکیشن ها در آیفون قطعا یکی از مهم ترین لحظات زندگی است تیم سوینی، مدیرعامل اپیک گیمز خواهد بود. سوینی معتقد است که اپ استور اپل در وضعیت فعلی خود «اقتصاد دیجیتال را خفه می کند».

سرنوشت لایحه بازار اپلیکیشن همچنان نامشخص است. سناتور امی کلوبشرسناتور ریچارد بلومنتال و سناتور مارشا بلکبرن حامیان اصلی این لایحه هستند. آنها بارها گفته اند که لایحه مورد نظر آرای لازم را دارد و در صورت شروع رای گیری به تصویب می رسد.

با این حال، مشخص نیست که چاک شومررهبر اکثریت سنا، قبل از پایان سال جاری رای گیری خواهد کرد. در همین حال، اپل و گوگل انتقادات خود را از لایحه پیشنهادی افزایش داده اند. تیم کوکمدیر عامل اپل هفته گذشته شخصا به واشنگتن سفر کرد تا با قانونگذاران آمریکایی جلسه ای محرمانه داشته باشد.

از زمانی که اپیک گیمز در سال 2020 از اپل و گوگل شکایت کرد، تیم سوینی بارها از این دو شرکت در حساب توییتر خود انتقاد کرده است. البته مدیر عامل اپیک گیمز همیشه بیشتر از اپل انتقاد می کند. او در آخرین نمونه انتقادی خود، اپل را “تهدیدی برای آزادی در سراسر جهان” خواند.

تیم سوئینی در مصاحبه ای جدید با The Verge می گوید توانایی اپل برای توقف ارائه اپلیکیشن هایی مانند توییتر «چیزی است که هر سیاستمداری باید از آن بترسد». سوینی ادامه داد: «اجازه دادن به قدرتمندترین شرکت در جهان تصمیم بگیرد که چه کسی می تواند بگوید چه چیزی بسیار خطرناک است.

الون ماسکدر روزهای اخیر، مالک توییتر تا آستانه جنگ رسمی با اپل پیش رفت، زیرا به گفته او، اپل توییتر را تهدید کرده بود که سرویس در اپ استور را متوقف کند. اما در نهایت ماسک از موضع خود عقب نشینی کرد.

سوئینی در مصاحبه با The Verge نکات جالبی را در مورد اپل مطرح کرد. وی در بخشی از این مصاحبه گفت که استدلال اپل برای ایمن سازی آیفون از طریق اپ استور اشتباه است زیرا فرآیند امنیتی از طریق هسته سیستم عامل انجام می شود. او می گوید که بازبینان اپ استور به طور متوسط ​​تنها 6 دقیقه را صرف بررسی هر اپلیکیشن می کنند. این ناظران متخصص امنیتی نیستند. سوینی معتقد است که رفتار انحصاری اپ استور “هیچ کاری برای بهبود امنیت پلتفرم انجام نمی دهد.”

در حالی که تیم کوک شخصاً با قانونگذاران برجسته ایالات متحده ملاقات کرده است، تیم سوئینی می گوید که او هیچ ارتباط نزدیکی با قانونگذاران ندارد و در 6 ماه گذشته هیچ گفتگویی با نهادهای قانونگذاری نداشته است. سوینی می گوید اپل و شرکای آن لابی کرده اند تا از تصویب لایحه بازارهای اپلیکیشن جلوگیری کنند.

تیم سوئینی اپل را متهم کرده است که بازار اپلیکیشن‌ها، صنعت موسیقی و حتی صنعت محتوای تلویزیونی را خفه می‌کند و گفته است که انحصار اپل باعث افزایش قیمت خدمات دیجیتال در آمریکا می‌شود. به گفته مدیرعامل اپیک گیمز، اپل از قدرت خود برای محدود کردن آزادی بیان در پلتفرم های مختلف استفاده می کند و این موضوع حامیان آزادی بیان را به شدت نگران کرده است: «آنها نگران هستند که قدرتمندترین شرکت جهان کنترل را در دست بگیرد. از ابزارهای ارتباطی.”

تیم سوئینی می گوید که “مصرف کنندگان و توسعه دهندگان در تمام 50 ایالت ایالات متحده تحت تاثیر سیاست های اپل قرار می گیرند” و اگر اپل سیاست های خود را تغییر دهد “کل اقتصاد آمریکا مولدتر خواهد شد.”

به گفته مدیرعامل اپیک گیمز، اپل هر قانونی را که بخواهد اعمال می کند. ممکن است شرکت بعداً تصمیم بگیرد که برای کالاهای فیزیکی 30 درصد کارمزد دریافت کند و بخشی از کل درآمد و سود سالانه آمازون را بگیرد.

در حال حاضر، اپل برنامه ها را هدف قرار می دهد، نه وب سایت ها، اما ممکن است که وب سایت ها را نیز محدود کند. طبق گفته تیم سوینی، اپل ممکن است از وب سایت ها بخواهد که بخشی از درآمد سالانه خود را به شرکت کوپرتینویی بدهند تا در سافاری مسدود نشوند.

مقالات مرتبط:

تیم سوینی می گوید اپل تمام تلاش خود را می کند تا سیستم سیاسی ایالات متحده را در یک “معامله فاسد” خریداری کند تا از قدرت خود در بازار محافظت کند.

سوینی همچنان می گوید که در تمام بازارهای خارج از چین، 100 درصد اکوسیستم موبایل متعلق به گوگل و اپل است و این دو شرکت سیاست های انحصاری مشابهی دارند. سوینی می‌گوید که سیاست‌های اپل و گوگل در طول زمان به هم نزدیک شده‌اند، گویی این دو شرکت جلسات مخفیانه‌ای برگزار می‌کنند تا سیاست‌های مشابهی برای اجتناب از رقابت اتخاذ کنند.

مدیرعامل اپیک گیمز می گوید که شرکت تحت مدیریت او در صورت لزوم پرونده حقوقی اپل را به دادگاه عالی آمریکا خواهد برد. تیم سوینی برای اولین بار در مصاحبه جدید خود گفت که اپیک گیمز نسخه iOS این اپلیکیشن را سال گذشته منتشر کرد. Epic فروشگاه بازی را که میزبان بازی‌ها برای پلتفرم رایانه شخصی است به اپل عرضه کرد، اما اپل هرگز آن را تأیید نکرد و در اپ استور منتشر کرد.