مدیرعامل اسنپ: 90 درصد از بازار تاکسی های اینترنتی سهم داریم


محمد خلج، مدیرعامل اسنپ در گفتگو با پیش با استناد به گزارش های مالی تپسی منتشر شده در کدال، سهم بازار تاکسی های اینترنتی اسنپ را 90 درصد اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات درج شده در کدال درآمد تپسی در آذرماه حدود 617 میلیارد ریال بوده که نسبت به ماه قبل یازده درصد رشد نشان می دهد. با توجه به این میزان درآمد، مدیرعامل اسنپ، سهم اسنپ از بازار تاکسی های اینترنتی را 90 درصد تخمین زده است. وی ادامه داد: به صورت دوره ای و بر اساس استراتژی مالی رقبا (طبق گزارش مالی کدال) تغییرات ناپایداری در این سهم بازار رخ داده است، اما در نهایت تغییر دائمی در بحث سهم بازار نداشتیم.

خلج با بیان اینکه اسنپ در 262 شهر بزرگ و کوچک در سراسر ایران فعالیت می کند، اما 75 درصد از سفرهای تاکسی اینترنتی تنها در 8 استان کشور انجام می شود، گفت: استان های تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، قم، خوزستان و آذربایجان شرقی استان هایی هستند که در آنها وجود دارد. نقش اصلی را در سهم بازار هر یک از تاکسی های اینترنتی ایفا می کند، به عنوان مثال اسنپ رکورد یک میلیون و 71 هزار و 628 سفر را در 29 آذرماه در تهران به ثبت رساند.

اساساً می توان نتیجه گرفت که هر یک از تاکسی های اینترنتی فعال در کشور با کسب سهم عمده در این استان ها می توانند سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند.

خلج اعلام کرد: اسنپ در 23 دی ماه رکورد 3 میلیون و 821 هزار و 969 سفر را در کل کشور به ثبت رساند.

به گفته مدیرعامل اسنپ، تعداد سفرهای ثبت شده اسنپ در آذرماه 1401 معادل 99 میلیون و 567 هزار و 505 سفر بوده است. او این تعداد سفر را با سفرهای ثبت شده در کدال برای یک شرکت رقیب پذیرفته شده در بورس مقایسه می کند و به این نتیجه می رسد که اسنپ 90 درصد بازار تاکسی های اینترنتی را در اختیار دارد. به گفته خلج، اسنپ شفافیت را ماهیت بازار رقابتی می داند و به صورت فصلی و سالانه برخی اطلاعات مربوط به سهم خود در بازار تاکسی های اینترنتی را منتشر می کند.

مدیرعامل اسنپ در خصوص راستی آزمایی اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ها افزود: اطلاعاتی مانند ارزش هزینه سفر در سامانه کدال مشخص است و به محض حضور تمامی فعالان یک حوزه در بازار سرمایه، مقایسه اعداد برای مخاطبان بازار سرمایه امکان پذیر خواهد بود.”

وی تاکید کرد: سهم بازار تاکسی های اینترنتی را همان 8 استان تاثیرگذار تعیین می کنند چرا که 75 درصد سفرها در آن استان ها انجام می شود و میزان سفر در سایر استان ها تنها می تواند به طور موقت بازار را تغییر دهد.

مدیرعامل اسنپ همچنین درباره برنامه اسنپ برای ورود به بورس گفت: همانطور که مدیرعامل ایرانسل به عنوان یکی از سهامداران اسنپ پیش از این اعلام کرده بود، برنامه ریزی هایی برای ورود به بورس انجام شده و اسنپ طبق مصوبه وارد بورس خواهد شد. خواسته سهامداران آن است و در حال حاضر در حال برنامه ریزی است و در حال آماده سازی ساختارهای لازم برای بورس هستیم تا با دریافت مجوز ورود به بورس کمترین تغییر در ساختار ایجاد شود.