مدیاتک همچنان به دنبال ورود به بازار رایانه های شخصی مبتنی بر Arm است


مدیران مدیاتک بار دیگر برنامه های خود را برای ورود به بازار رایانه های شخصی با پردازنده های Arm توضیح دادند. این شرکت قصد دارد با پلتفرم اسنپدراگون کوالکام در بازار رایانه های شخصی ویندوز مبتنی بر Arm به رقابت بپردازد. در حال حاضر جزئیات زیادی از این برنامه ها در دسترس نیست.

مدیاتک در رویداد اخیر خود اعلام کرد که یک فرصت 40 میلیارد دلاری در بازار رایانه های شخصی می بیند که این شرکت با انتشار نسخه ای از تراشه های خود بخشی از آن را به دست خواهد آورد. مدیاتک ادعا می کند که چهارمین سازنده تراشه بزرگ جهان است و قصد دارد مودم های 5G، ماژول های بلوتوث، وای فای و آی سی های نمایشگر را برای لپ تاپ ها بسازد.

ونیز هومعاون مدیاتک گفت که این شرکت قصد دارد از فضای کم مصرف به فضای پرمصرف حرکت کند و بخشی از فناوری Arm را که در تراشه‌های گوشی‌های هوشمند از جمله سری Dimensity استفاده می‌کند، به رایانه‌های شخصی بیاورد. وی خاطرنشان کرد که مدیاتک باید از برنامه هایی پشتیبانی کند که به قدرت پردازش زیادی نیاز دارند. آره اضافه:

ما باید سرمایه گذاری های بزرگ تری در توسعه پردازنده ها و گرافیک های خود انجام دهیم.

به نظر می رسد مدیاتک به جای خرید یا همکاری با شرکت های دیگر، در حال برنامه ریزی برای طراحی CPU و گرافیک بهبود یافته خود است. این رویکرد با روش کوالکام متفاوت خواهد بود. شرکتی که چندین نسل از تراشه های مبتنی بر Arm را برای لپ تاپ ها عرضه کرده است. اما عملکرد آن در برابر پردازنده های AMD و Arm X86 ضعیف تر است.

به گفته PCWorld، کوالکام Nuvia را به عنوان منبع استعداد طراحی تراشه مبتنی بر Arm به دست آورد تا قابلیت‌های اصلی سیستم روی تراشه‌های خود را افزایش دهد. اما در حال حاضر درگیر دعوی قضایی با Arm است که استدلال می‌کند که شرایط مجوز موجود تراشه‌ساز مستقر در سن دیگو، طرح‌های Nuvia را پوشش نمی‌دهد.

مقاله مرتبط:

برنامه مدیاتک برای حضور پررنگ در بازار رایانه های شخصی به دلیل موقعیت فعلی آن در بازار کروم بوک است که به گفته مدیران این شرکت، عنوان برترین تامین کننده تراشه های Arm در بازار کروم بوک را از آن خود کرده است. در روز پنجشنبه، مدیاتک تراشه‌های جدید پایین‌رده Kompanio 520 و 528 را برای کروم‌بوک‌ها معرفی کرد. حرکت مدیاتک برای حرکت به بازار رایانه های شخصی با کمک آدام کینگ قائم مقام و مدیر کل محاسبات مشتریان مدیاتک انجام خواهد شد.

کینگ 6 سال گذشته را صرف برنامه‌ریزی پلتفرم‌های مشتری اینتل کرد و چهار سال بعد را به عنوان مدیر بازاریابی لپ‌تاپ‌های مجهز به تراشه‌های نسل چهارم تا ششم اینتل گذراند. پادشاه می گوید:

ما قویاً به پتانسیل بلند مدت Windows on Arm اعتقاد داریم. به نظر ما، بازار در درازمدت به پردازنده‌های مبتنی بر معماری Arm روی خواهد آورد. این تراشه ها به دلیل قدرت بالا و بهره وری انرژی عالی، انتخابی ایده آل برای لپ تاپ ها هستند. البته برای رسیدن به این هدف، قطعاً مشکلات و موانع مختلفی وجود دارد; اما غلبه بر این موانع ارزشش را دارد. می توانم بگویم که ما امروز روی برنامه های خود کار می کنیم. اما ارائه جزئیات در این زمینه امکان پذیر نیست.

سال گذشته، مدیران مدیاتک برای اولین بار در مورد برنامه های خود برای ورود به بازار رایانه های شخصی صحبت کردند، اما جزئیاتی ارائه نکردند. این شرکت قبلاً گفته بود که از نسل ویندوز 10 بازار رایانه های شخصی صرف نظر می کند و آن را یک فرصت محدود توصیف کرده بود.