مدل هوش مصنوعی «پرومته» قلب تپنده نسخه جدید بینگ


مایکروسافت برای اولین بار جزئیاتی را در مورد پرومتئوس، مدل اختصاصی هوش مصنوعی که قابلیت چت بات را به موتور جستجوی بینگ اضافه کرد، ارائه کرده است. هنگامی که مایکروسافت Bing جدید را معرفی کرد، گفت که این موتور جستجو به لطف مدل Prometheus از ChatGPT قدرتمندتر است.

مدت کوتاهی پس از شروع دسترسی محدود به بینگ جدید، مشخص شد که مدل هوش مصنوعی موتور جستجو گاهی اوقات اشتباهات مهلکی انجام می دهد. در پاسخ، مایکروسافت تعداد چت ها را محدود کرد. البته بعداً این محدودیت کمی کاهش یافت.

جوردی ریباسنایب رئیس تیم جستجو و هوش مصنوعی مایکروسافت، اطلاعات بیشتری در مورد مدل Prometheus منتشر کرده است. بیانیه جدید مایکروسافت در حالی منتشر می شود که کاربران متوجه شده اند که این شرکت چت بات سیدنی (با اسم رمز بینگ جدید) را در اواخر سال 2021 در هند آزمایش کرده است. کاربران هندی در سال 2022 گزارش دادند که سیدنی گاهی اوقات به سؤالات پاسخ های بی ادبانه می دهد.

به گفته ریباس، OpenAI (شرکت سازنده ChatGPT) مدل هوش مصنوعی جدید خود را در تابستان 2022 با مایکروسافت به اشتراک گذاشت. برد اسمیترئیس مایکروسافت قبلاً گفته بود که او شخصاً مدل هوش مصنوعی جدید OpenAI را در اوایل تابستان گذشته دیده است.

OpenAI در اواخر سال 2022 در دسترس عموم ChatGPT قرار خواهد گرفت. در ماه پایانی سال 2022، گفته شد که مایکروسافت به دنبال سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در OpenAI است، خبری که مدتی بعد به طور رسمی تایید شد. مایکروسافت یک روز پس از رونمایی عجیب چت بات گوگل بارد، از نسخه جدید بینگ رونمایی کرد.

جوردی ریباس گفت: «دیدن این مدل به ما انگیزه داد تا چگونگی وارد کردن قابلیت‌های مدل GPT را به موتور جستجوی بینگ برای ارائه نتایج جستجوی دقیق‌تر و کامل‌تر برای همه پرسش‌ها، از جمله جستارهای طولانی، پیچیده و طبیعی، بررسی کنیم.

همانطور که ریباس می گوید، مدل های زبان بزرگ مانند GPT-3.5 (همان مدلی که در ChatGPT استفاده می شود) بر روی داده های جمع آوری شده در زمان خاصی در گذشته آموزش داده می شوند. مایکروسافت تصمیم گرفت GPT-3.5 را با داده های Bing از طریق مدل Prometheus ترکیب کند تا تجربه ای “غنی تر و دقیق تر” ارائه دهد.