مخالفت یکی از اعضای سازمان نصر تهران با اینترنت طبقاتی


موضوع اینترنت کلاسی چند روزی است که به یکی از موضوعات مطرح شده در رسانه ها تبدیل شده است. پس از انتشار خبر امکان دسترسی کسب‌وکارهای عضو اتحادیه فناوران رایانه تهران به اینترنت با محدودیت‌های کمتر، زنگ خطر راه‌اندازی گسترده اینترنت به گوش جامعه رسید. زنگ خطری که البته پیش از این نیز به صدا درآمده بود، اما با توجه به شرایط فعلی کشور و محدودیت های شدید در سه ماه اخیر، حساسیت افکار عمومی نسبت به این موضوع افزایش یافته است.

نگرانی از گسترش اینترنت طبقاتی در کشور این است که امکان عمومی از دسترس همگان خارج شود و در اختیار اقشار خاصی قرار گیرد. به این ترتیب، طبقات و گروه هایی که گفته می شود به دسترسی نامحدود به اینترنت نیاز دارند، نیازهای خود را برآورده می کنند، اما اکثریت همچنان با اختلال، محدودیت و مسدودسازی دست و پنجه نرم می کنند. موضوعی که رضا قربانی، رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران آن را سیاستی اشتباه می داند.

قربانی در گفت وگو با ایسنا، معایب اجرای ایده اینترنت کلاسی را برشمرد و با اشاره به شرایط کنونی که بسترهای پرکاربرد و پرمخاطب بین المللی از دسترس خارج شده است، نتایج اجرای این طرح را تشریح کرد. طرح اینترنت صنفی به شرح زیر است: «در این شرایط باید بسازیم «به جای توزیع رانت، جایگزینی در نظر گرفته شود، وقتی رانت توزیع شود منشأ فساد می شود».

به گفته وی، اینترنت بستر و نیاز همه است که باید در دسترس عموم باشد: واقعیت این است که این ابزارها ابزارهای شبکه ای هستند یعنی همه مردم باید به آن دسترسی داشته باشند، بنابراین ما یک شفافیت داشتیم. تقاضا در این مدت در سازمان نظام صنفی رایانه ای و آن دسترسی رایگان به اینترنت است».

این ابزارها ابزارهای شبکه هستند، به این معنی که همه افراد باید به آنها دسترسی داشته باشند.

رئیس کمیسیون فین تک سازمان نصر تهران در ادامه به تشریح رویکرد این سازمان نسبت به موضوع اینترنت طبقاتی پرداخت و علت مخالفت آنها را اینگونه بیان کرد: ما در سازمان صنفی استان تهران و به طور کلی تشکل های صنفی کشور، اصولاً رویکرد ما این نیست که برویم و چنین چیزی ایجاد کنیم، وقتی اینترنت و دسترسی به پرکاربردترین ابزارهای اینترنتی قطع می شود، اما این دسترسی برای گروه خاصی از مردم ایجاد می شود، در سایر موارد. کلمات، درست نیست.”

وی معتقد است وقتی دسترسی به پیام رسان های خارجی در کل کشور قطع می شود، دسترسی افراد محدودی به این بسترها فایده ای ندارد. مقتول با ذکر همین دلیل، اینترنت طبقاتی را خطرناک خواند و گفت: ما در سازمان صنفی رایانه ای که حدود هفت هزار شرکت در کل کشور داریم مخالف این کار هستیم، بنابراین آن را به صلاح نمی دانیم. اعضا و شرکت ها امتیاز جدایی اعضای خود را دریافت کنند اینترنت کلاس ایده خطرناکی است.

دریافت امتیاز ویژه برای سازمان خود را به نفع اعضا و شرکت ها در نظر نمی گیریم.

او مخالف تشخیص طبقات خاص برای دسترسی به اینترنت نیست، اما معتقد است که نباید سطوح نابرابر دسترسی به شبکه های اجتماعی پرکاربرد وجود داشته باشد. قربانی در این خصوص گفت: اینکه یک صنف با بقیه فرق می کند و به آنها اینترنت بدون فیلتر داده می شود بحثی است و نباید مورد انتقاد و اعتراض قرار گیرد. موضوع دیگر بحث دسترسی به شبکه های اجتماعی پرکاربرد مانند واتس اپ و اینستاگرام است که از زمان اعمال محدودیت ها، کاربران آن ها برای انجام کارها با مشکل مواجه شده اند. ما نمی خواهیم از اپلیکیشن خارجی دفاع کنیم، اما باید ببینیم که آیا جایگزین آن در طول سال ها معرفی شده است یا خیر. چیزهایی را ذکر می کنند که جایگزین است، اما مردم تا چه اندازه از آنها استقبال کرده اند؟»

پیش از این، بسیاری از کسب‌وکارهای فعال در حوزه فناوری و برخی نهادها، ایده اینترنت کلاسی را مورد انتقاد و مخالفت قرار داده بودند. مدیران برخی از مشاغل و همچنین سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و انجمن تجارت الکترونیک تهران از مخالفان این ایده هستند که به طرق مختلف مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده اند.