مخالفت رئیس سازمان نصر تهران با اینترنت طبقاتی


حسین اسلامی، رئیس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در گفتگو با روابط عمومی این سازمان، موضع گیری صریحی در خصوص اینترنت طبقاتی داشت و نظر قطعی سازمان نصر تهران را تشریح کرد. در این خصوص به شرح زیر است: “نظر قطعی انجمن صنفی دسترسی آزاد به اینترنت برای عموم مردم است ما به هیچ وجه اینترنت کلاس و VPN کلاسی را قبول نداریم. محدودیت هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته شده است. خانواده و سایر مسائل اخلاقی نیز برای ما قابل درک است اما واقعیت این است که بازگشت به دوران قبل از شهریور حداقل خواسته ماست، این موضع صریح اتحادیه است.

اسلامی با اشاره به اظهارات ابراهیم رئیسی و همچنین سخنان امروز وزیر ارتباطات درباره اینترنت طبقاتی، ابراز امیدواری کرد که طرح اینترنت طبقاتی در کشور اجرایی نشود: «در صحبت های رئیس جمهور هم مشخص بود که گفتند صحبت هایشان در فضای مجازی را فراموش کرده اند. علاوه بر این وزیر ارتباطات امروز اعلام کرد که اینترنت کلاسی وجود ندارد و این را می توان به فال نیک گرفت.»

رئیس سازمان نصر تهران جدا از موضوع اینترنت طبقاتی، لزوم دسترسی آزاد به جایگاه این صنف را در خصوص اینترنت دانست و گفت: جایگاه صنف مشخص است، هر دو در بیانیه سازمان و در نامه ای که مشترکاً با چند سازمان به رئیس جمهور ارسال کردیم، خواستار دسترسی رایگان به اینترنت و گسترش زیرساخت های لازم شدیم.

وی معتقد است مشکلات در حوزه اقتصاد دیجیتال بدون رفع محدودیت های اینترنت امکان پذیر نخواهد بود. اسلامی در تشریح این موضوع گفت: وظیفه ما این است که به همه کسب و کارها کمک کنیم، اما برخی برای ادامه حیات نیاز به کمک فوری دارند؛ نوعی تنفس مصنوعی، اما تا زمانی که محدودیت های اینترنت برای عموم مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتال است. حل نمی شود عوام با پلتفرم ها در ارتباط هستند و به همین دلیل درخواست انحصار اینترنت یا کلاس VPN برای اعضای نصر را اقدام درستی نمی دانیم.

وی معتقد است: در شرایط بحرانی که بدون حکم قاضی و بدون مستندات قانونی و البته با تصمیم گروه های امنیتی محدودیت هایی به صورت موقت ایجاد شده است، پیش بینی می شود پس از برقراری امنیت به سرعت به قبل از شهریور ماه سال جاری بازگردد. مسائل حل می شود.

اسلامی در این خصوص گفت: در این برهه حساس اگر برخی از شرکت ها در ارتباط با مخاطبان خود در خارج از کشور مشکل داشته باشند و یا در ارائه خدماتی که باید در داخل کشور ارائه کنند مشکل داشته باشند، وزارت ارتباطات موظف است حتی در در صورت رفع موقت این مشکلات، در این راستا هر درخواستی که به ما رسیده است، تمام تلاش خود را کرده ایم تا مشکل را به صورت مرحله ای حل کنیم و این را وظیفه صنفی خود می دانیم.

نصر رئیس جمهور تهران از اقدامات این سازمان برای رفع این محدودیت ها خبر داد و افزود: نامه ای که به رئیس جمهور ارسال کردیم برای دو وزیر اطلاعات و کشور ارسال شده و رونوشت آن برای وزیر ارتباطات و سایر مسئولان مسئول نیز ارسال شده است. ما از این دو مرجع وزیر اطلاعات و وزیر کشور پیروی می کنیم اما پیگیری های ما به نامه نگاری ختم نشد و با وزیر ارتباطات دیدار و مذاکره حضوری داشته و خواهیم داشت. وزیر امنیت، رئیس شورای اسلامی و بسیاری از نهادهای نظارتی و امنیتی.

حسین اسلامی درباره حضور نمایندگان تریبون های بین المللی در ایران نیز گفت: این اقدام کمکی به شرایط کشور نمی کند، آنچه می تواند کسب و کارها را نجات دهد تنفس مصنوعی نیست، بلکه تنفس طبیعی در فضای رقابتی با حضور بسترهای خارجی است. “

به گفته وی، سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران اقداماتی را برای کمک به کسبه انجام داده است. اسلامی با اعلام اینکه در صورتی که کسب و کاری درخواست افتتاح IP مربوط به فعالیت شرکت خود را داشته است، این سازمان پیگیری های لازم را انجام داده است، افزود: پس از این در صورت داشتن چنین درخواستی با دبیرخانه سازمان مکاتبه کرده و مطمئن باشید به حل مشکلات آنها ادامه می دهیم اما این درخواست عمومی صنف نیست تنها راه حل مشکل حاد کسب و کار زیان آور است همان تنفس مصنوعی و همانطور که گفتم از دولت انتظار بیشتری داریم از این کمک های موقت

رئیس سازمان نصر استان تهران همچنین در خصوص اقدامات بعدی اتحادیه و زمان پاسخگویی دولت به پیگیری ها توضیحاتی ارائه کرده است: به زودی جلسه ای با حضور دستگاه های امضاکننده نامه ارسالی برگزار می شود. خطاب به رئیس جمهور و سایر سازمان ها حضور رسانه ای خواهیم داشت، پیش از این نیز مجمع تجاری در همین راستا از سوی سازمان برگزار شد و تلاش ما این است که تا پایان امسال به نتیجه مطلوب برسیم.

در هفته اخیر واکنش های زیادی به موضوع اینترنت طبقاتی صورت گرفته و فعالان حوزه فناوری، صاحبان مشاغل، نهادها، کارشناسان و کاربران به طرق مختلف مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده اند.