مخالفت انجمن تجارت الکترونیک تهران با اینترنت طبقاتی


موضوع ارائه اینترنت با محدودیت‌های کمتر برای برخی کسب‌وکارهای حوزه فناوری که می‌تواند آغازگر اتفاقی فاجعه‌بار به نام استقرار اینترنت کلاسی باشد، نگرانی‌های زیادی را برای کاربران، فعالان حوزه فناوری و حتی صاحبان این مشاغل ایجاد کرده است.

پس از واکنش های منفی و اعتراضات مطرح شده در فضای مجازی از سوی کاربران و کارشناسان، بسیاری از صاحبان مشاغل مرتبط با فناوری از ارائه اینترنت ویژه به مجموعه خود انتقاد کردند و به اینترنت کلاسی «نه» گفتند; زیرا این افراد بر این باورند که اینترنت یک بستر عمومی است که باید در دسترس عموم باشد نه افراد خصوصی.

اکنون سازمان تجارت الکترونیک تهران با صدور اطلاعیه ای به طرح اجرای طرح اینترنت طبقاتی واکنش نشان داده و با آن مخالفت کرده است. در متن این بیانیه آمده است:

خبرهای ضد و نقیضی درباره تعریف طرحی به نام اینترنت طبقاتی شنیده می شود، انجمن تجارت الکترونیک تهران به شدت با تعریف هر گونه اولویت بندی در دسترسی به اینترنت مخالف است و معتقد است این طرح مشکلاتی را بر مشکلات قبلی اضافه خواهد کرد.

در اطلاعیه اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران آمده است: «مقامات ذی صلاح دارندگان پروانه کسب این اتحادیه را به عنوان کارآمدترین و قانونی ترین فعالان عرصه فناوری تشخیص داده و به امکان رفع فیلتر پلتفرم پی برده اند. آنها.” انجمن تجارت الکترونیک این طرح را موجب نارضایتی عمومی دانسته و نوشته است:

انجمن تجارت الکترونیک اتخاذ این استراتژی را غیرمنطقی، غیراخلاقی و غیرمولد می داند و ادامه می دهد: پیشرفت پروژه هایی از این دست شکاف های اجتماعی را بیش از گذشته عمیق تر می کند و باعث تشدید نارضایتی عمومی می شود.

همچنین در بخشی دیگر از این بیانیه اشاره شده است که «عادی‌سازی» اینترنت طبقاتی و القای آن به عنوان راهی برای مدیریت اینترنت به ضرر تمامی اجزای فعال اکوسیستم است و در درازمدت تنها باعث تضعیف این صنعت خواهد شد. .

پیش از این سید حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام رایانه ای کشور در توئیتی از مخالفت این سازمان با اجرای طرح اینترنت طبقاتی خبر داده بود.