محققان چینی ادعا می کنند: شکستن سیستم رمزگذاری RSA با یک کامپیوتر کوانتومی


محققان چینی ادعا می کنند که پیشرفت چشمگیری در زمینه محاسبات کوانتومی داشته اند و می توانند سیستم رمزگذاری کلید عمومی RSA را با رایانه کوانتومی شکست دهند. گفتنی است به زودی مشخصات فنی این کامپیوتر کوانتومی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

شکستن RSA 2048 بیتی، یا به عبارت دیگر، یافتن راهی برای شناسایی مداوم و سریع اعداد اول مخفی زیربنای الگوریتم، بسیار مهم خواهد بود. اگرچه الگوریتم RSA تا حد زیادی در پروتکل‌هایی مانند امنیت لایه انتقال جایگزین شده است، اما همچنان در نرم‌افزارهای سازمانی قدیمی‌تر و فناوری عملیاتی و در بسیاری از گواهی‌های امضای کد استفاده می‌شود.

اگر یک هکر بتواند کلیدهای امضا را تولید کند یا پیام‌های محافظت شده با RSA را رمزگشایی کند، می‌تواند ترافیک اینترنت را رهگیری کند و کدهای مخرب بالقوه را مانند یک به‌روزرسانی نرم‌افزار قانونی ارسال کند و در نتیجه کنترل دستگاه‌های شخصی شخص ثالث را در اختیار بگیرد.

این مسائل بخش مهمی از تهدیداتی هستند که محاسبات کوانتومی برای رمزنگاری سنتی ایجاد می کند. در نوامبر 2020، کارشناسان مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا هشدار دادند که از آنجایی که امروزه تقریباً همه سیستم‌های رمزنگاری به طور گسترده از کلیدهای عمومی استفاده می‌کنند، به دشواری فاکتورگیری اعداد بسیار بزرگ برای امنیت خود بستگی دارند. به این ترتیب، رمزگذاری مشخص شده به راحتی توسط یک کامپیوتر کوانتومی شکسته می شود.

مقاله محققان چینی با عنوان “فاکتورسازی عدد صحیح با منابع زیرخطی در یک پردازنده کوانتومی ابررسانا” یکی از اولین ادعاهایی را نشان می دهد که اکنون می توان به آن دسترسی داشت. آنها استدلال می کنند که می توانند الگوریتم 2048 بیتی را با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی 372 کیوبیتی شکست دهند. با این حال، هشدارهایی وجود دارد مبنی بر اینکه تیم تحقیقاتی فقط به یک دستگاه 10 کیوبیتی دسترسی داشته و نمی تواند فرضیه خود را در مقیاس های بزرگتر از 48 بیت نشان دهد.