محصول جدید لنوو نیاز به هدست واقعیت مجازی را بی نیاز می کند!


تاکنون بسیاری از شرکت ها از هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده رونمایی کرده اند یا در شرف رونمایی هستند. اما به نوعی می توان گفت که محصولات فعلی نتوانسته اند قدرت و پتانسیل عظیم این فناوری را به نمایش بگذارند.

اکنون با اتخاذ رویکردی جدید، لنوو از محصولی با هدف مشابه رونمایی کرده است. اما برای غرق شدن کاربران در دنیای مجازی به جای هدست و عینک به سراغ محصولی در قالب یک پروژکتور جمع و جور با رمز «پروژه کرونوس» رفته است. این غول کامپیوتری چینی در جریان نمایشگاه CES 2023 از مجموعه ای از محصولات سخت افزاری رونمایی کرد و شاید جالب ترین آنها یک دستگاه کوچک با فناوری واقعیت مجازی باشد.

البته لازم به ذکر است که لنوو دستگاه مذکور را محصولی لوکس می نامد که شاید هرگز به بازار مصرف نرسد. جدا از این مهم ترین ویژگی Kerons این است که کاربر برای تعامل با محیط مجازی و عناصر واقعیت افزوده نیازی به هدست های سنگین یا پوشیدنی های جانبی ندارد!

بد نیست بدانید که در ساخت و ارائه دستگاه های مبتنی بر واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی، نکته مهم این است که چگونه کاربر را در دنیای خیالی این محصولات غرق کرده و در عین حال با دنیای واقعی تعامل داشته باشید و این دقیقاً همان جایی است که دستگاه حسگر TOF جدید لنوو برای این معنا مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع، تمام حرکات کاربر به لطف دوربین پیشرفته عمق میدان (TOF) نظارت می شود. سنسوری که با عملکرد محاسباتی خود تمامی حرکات بدن کاربر را ثبت می کند. از سوی دیگر، سخت افزار دستگاه با استفاده از قدرت پردازشی خود، اقدامات کاربر را به صورت سه بعدی در محیط مجازی رندر می کند و در نهایت خروجی خود را به صورت آواتار مجازی از طریق درگاه HDMI تلویزیون یا رایانه های شخصی نمایش می دهد. پس از ایجاد یک آواتار، کاربر می تواند آن را با استفاده از حرکات، حالت بدن، حالات چهره کنترل کند و نمایش آن را در زمان واقعی روی صفحه نمایش ببیند.

مشخصات فنی Project Chronos

  • پردازنده: پردازنده نسل سیزدهم اینتل Core
  • سیستم عامل: ویندوز 10
  • رم: تا 32 گیگابایت
  • حافظه: حداکثر 512 گیگابایت SSD
  • دوربین: دوربین RGB با ToF
  • وزن: 3540 گرم
  • پورت: دو USB3.2، سه DisplayPort، یک جک 3.5 میلی متری صدا، چهار مینی DisplayPort، دو پورت اترنت
  • شبکه های ارتباطی: Wi-Fi 6E24 و Bluetooth 5.0

همانطور که گفته شد لنوو تا کنون قیمت و یا تاریخ عرضه این محصول را مشخص نکرده و حتی نام رسمی آن نیز در هاله ای از عدم قطعیت قرار دارد. با این حال، لنوو می گوید که با شرکت های دیگر برای گسترش اکوسیستم واقعیت مجازی خود همکاری می کند. بنابراین انتظار می رود در رویدادهای آتی اطلاعات تکمیلی در رابطه با این محصول ارائه شود.