متا یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز با ساختاری مشابه توییتر ایجاد می کند


مشکلات فنی توییتر و جو منفی علیه این پلتفرم به دلیل سیاست های عجیب الون ماسک، شرکت های دیگر را به فکر توسعه شبکه های اجتماعی مشابه انداخته است. اکنون بزرگترین بازیگر عرصه شبکه های اجتماعی به دنبال رقابت مستقیم با توییتر است. متا، مالک اینستاگرام و فیس بوک، در مراحل اولیه ساخت یک اپلیکیشن جدید است که مبتنی بر محتوای متنی خواهد بود.

مجله Platformer ادعا می کند که متا این خبر را در ایمیلی تایید کرده است: “ما در حال بررسی ایده یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مستقل برای به اشتراک گذاری به روز رسانی متن هستیم.” متا می گوید که شبکه اجتماعی مورد بحث به سازندگان محتوا و شخصیت های عمومی اجازه می دهد تا جزئیات مربوط به علایق خود را منتشر کنند.

دیروز، نشریه کنترل پول ادعا شد که متا در حال کار بر روی یک شبکه اجتماعی جدید مبتنی بر متن است. ظاهرا این پروژه با کد P92 آغاز شده است و کاربران می توانند از طریق نام کاربری و رمز عبور اینستاگرام خود وارد شبکه اجتماعی جدید شوند.

در حال حاضر جزئیات زیادی در مورد پروژه جدید متا منتشر نشده است. پلتفرمر می گوید که روند توسعه در مراحل اولیه است و هیچ تاریخی برای انتشار شبکه اجتماعی جدید تعیین نشده است. تیم های حقوقی و نظارتی بررسی برنامه را برای رفع هرگونه نگرانی در مورد حریم خصوصی قبل از راه اندازی آغاز کرده اند. منابع آگاه می گویند آدام ماسری که رئیس اینستاگرام است، رهبری پروژه جدید را نیز بر عهده گرفته است.

یکی از مهم ترین ویژگی های شبکه اجتماعی جدید متا تمرکززدایی آن است. در شبکه های غیرمتمرکز، کاربران می توانند سرورهای مستقل خود را راه اندازی کنند و قوانین مدیریت محتوا را در هر سرور تغییر دهند. البته متا یک سری قوانین مشترک برای همه سرورها ایجاد خواهد کرد. ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز امکان افزودن اپلیکیشن جدید متا را به سایر خدمات اجتماعی فراهم می کند.

تاکنون هیچ شرکتی موفق به ایجاد یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز سودآور در مقیاس جهانی نشده است. یکی از چالش‌های توسعه‌دهندگان این است که استفاده از یک سیستم غیرمتمرکز، کارهای ساده‌ای مانند دنبال کردن دیگران را پیچیده می‌کند.