متا به دلیل افشای اطلاعات نیم میلیارد کاربر فیس بوک ۲۷۷ میلیون دلار جریمه شد


طبق گزارش بلومبرگ، متا به دلیل عدم جلوگیری از افشای اطلاعات شخصی بیش از نیم میلیارد کاربر فیس بوک، ۲۶۵ میلیون یورو (معادل ۲۷۷ میلیون دلار) جریمه شده است. کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند، ناظر اصلی حریم خصوصی متا در اتحادیه اروپا، پس از انجام تحقیقات خود چنین جریمه ای را برای متا اعمال کرد.

ایرلند می گوید طی تحقیقات گسترده متوجه شده است که متا با استفاده نکردن از سیستم های امنیتی قوی، مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا را نقض کرده است. جریمه 277 میلیون دلاری متا سومین جریمه سنگین بر اساس این قانون محسوب می شود.

کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند به واحد تجاری متا در این کشور دستور داده است تا از رعایت مقررات کلی حفاظت از داده ها اطمینان حاصل کند. این کمیسیون بدنه اصلی اتحادیه اروپا برای نظارت بر شرکت های بزرگ در صنعت فناوری است. این شرکت ها اغلب واحد اروپایی خود را در ایرلند تاسیس کرده اند.

تحقیقات ایرلند در مورد متا پس از افشای اطلاعات شخصی کاربران فیس بوک آغاز شد. بررسی ها نشان داد که اطلاعات شخصی 533 میلیون کاربر فیس بوک از جمله شماره تلفن همراه و آدرس ایمیل در وب سایت های هکری موجود است.

در آن زمان، متا گفت که اطلاعات فاش شده قدیمی است و مشکلی که منجر به فاش شدن آن در سال 2019 شده است. جزء اساسی فعالیت این شرکت بوده و با تمامی نهادهای نظارتی همکاری داشته است.

مقالات مرتبط:

در سال 2018، زمانی که مقررات عمومی حفاظت از داده ها اجرایی شد، اختیارات مقامات نظارت بر داده ها در اتحادیه اروپا به طور چشمگیری افزایش یافت. این موسسات طبق قانون می توانند حداکثر تا 4 درصد درآمد سالانه هر شرکت را جریمه کنند. سنگین ترین جریمه بر اساس مقررات عمومی حفاظت از داده ها متعلق به آمازون است، غول تجارت الکترونیک آمریکایی ۷۴۶ میلیون یورو جریمه شد. سازمان دیده بان داده در ایرلند قبلا اینستاگرام و واتس اپ را به ترتیب 405 و 225 میلیون یورو جریمه کرده بود.