متا با مدل زبانی عالی خود می خواهد نشان دهد که هنوز هم یکی از غول های هوش مصنوعی است


در حالی که رقابت بین غول های فناوری در عرضه ابزارهای جدید هوش مصنوعی به شدت افزایش یافته است، متا به عنوان شرکت مادر فیس بوک از آخرین تلاش های خود برای پیشبرد تحقیقات در این زمینه رونمایی کرده و در تلاش است تا فعالیت های خود را در این بخش افزایش دهد.

متا دیروز اعلام کرد که محققان می توانند برای دسترسی به مدل زبان بزرگ جدید خود، LLaMA، درخواست دهند. این نوع مدل‌ها به‌عنوان فناوری‌های زیربنایی ابزارهای قدرتمندی مانند ChatGPT OpenAI استفاده می‌شوند و پاسخ‌های سریع به سؤالات را امکان‌پذیر می‌سازند. در ماه فوریه، مایکروسافت بینگ مبتنی بر هوش مصنوعی جدید را معرفی کرد و گوگل نیز چت بات Bard را به عنوان رقیبی برای هوش مصنوعی مایکروسافت و ChatGPT معرفی کرد.

مارک زاکربرگمدیر عامل متا با انتشار پستی در اکانت فیس بوک خود اعلام کرد که مدل های زبانی بزرگ ظرفیت بالایی در تولید متن، مکالمه، خلاصه نویسی مقالات و انجام کارهای پیچیده مانند حل مسائل ریاضی یا پیش بینی ساختارهای پروتئینی و غیره نشان داده اند.

CNet می نویسد که انتشار مدل های زبان بزرگ نشان می دهد که هوش مصنوعی هنوز هم یک زمینه مهم برای شرکت های بزرگ فناوری محسوب می شود که باعث افزایش رقابت پذیری آنها شده است. افزایش محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی که قادر به تولید مقالات، آثار هنری و سایر محتوا هستند، نگرانی‌های اخلاقی را در مورد اطلاعات نادرست، سرقت ادبی و سوگیری ایجاد کرده است. متا می‌گوید که دسترسی محققان به مدل‌های زبان بزرگ اغلب محدود است، که مانع از رسیدگی به مشکلات فعلی هوش مصنوعی می‌شود.

متا در یک پست وبلاگ گفت:

دسترسی به LLaMA محدود به محققانی است که توسط Meta تایید شده اند. اما پیشرفت هوش مصنوعی به طور کلی می تواند به نفع این شرکت و دیگر فعالان عرصه هوش مصنوعی باشد. زاکربرگ در ماه فوریه، متا اعلام کرد که پس از اخراج انبوه هزاران کارمند و تغییر در ساختار خود، از هوش مصنوعی برای افزایش بهره وری استفاده خواهد کرد. فیس بوک همچنین از این فناوری برای توصیه محتوایی که کاربران ممکن است به آن علاقه مند باشند و همچنین بخش های دیگری مانند تبلیغات استفاده می کند.

زاکربرگ وی در بخشی از سخنان اخیر خود خطاب به کارشناسان گفت:

برنامه های محبوب هوش مصنوعی مانند ChatGPT و ابزار تولید تصویر DALL-E منجر به افزایش رقابت در این زمینه شده است. اما شرکت های فناوری از جمله متا از سال ها قبل فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده اند.

این غول رسانه های اجتماعی با مشکلات تکیه بر فناوری های اتوماسیون نیز آشناست. در سال 2022، متا یک دمو چت بات به نام BlenderBot 3 ارائه کرد. اما این هوش مصنوعی بلافاصله پس از راه اندازی، تئوری های توطئه و اظهارات نژادپرستانه و حتی توهین به فیس بوک را منتشر کرد. در نوامبر 2022، این شرکت همچنین نسخه آزمایشی مدل زبان Galactica را متوقف کرد. ابزاری که امکان جمع بندی تحقیقات دانشگاهی را فراهم می کرد و توانایی حل مسائل ریاضی را نیز داشت. دلیل اصلی توقف این پروژه تولید اطلاعات و محتوای نادرست و نادرست بوده است.