متا از چت ربات ChatGPT به دلیل ارائه اطلاعات نادرست انتقاد کرد


یان لکونمتا، دانشمند ارشد هوش مصنوعی، تحت تأثیر ChatGPT قرار نگرفته است. چت باتی که از بدو ظهور مورد توجه بسیاری از کاربران و حتی غول های بزرگ فناوری قرار گرفته است.

متا برنامه هوش مصنوعی خود را توسعه داده و همچنین پیشرفت های زیادی در این زمینه داشته است. به عنوان مثال هوش مصنوعی مترجم این شرکت می تواند متون 200 زبان مختلف را با دقت بالا به یکدیگر ترجمه کند و حتی توانایی تفسیر زبان های نانوشته را نیز دارد.

خالی اخیراً، او فرصتی برای صحبت در مورد ChatGPT در یک برنامه چت آنلاین به میزبانی The Collective پیدا کرد. Digitaltrends می گوید لاکون، که چندین دهه است مدل‌های زبان بزرگ (LLM) می‌سازد، معتقد است که ChatGPT بسیار خوب مهندسی شده است، اما عمدتاً بر اساس تکنیک‌های از پیش تعیین‌شده کار می‌کند.

خالی او در توییت اخیر خود اشاره می کند که مدل های زبان بزرگ در حال حاضر از کمبود دانش رنج نمی برند، اما در برخی موارد اطلاعات آنها مبهم یا نادرست است. او همچنین مقاله نیویورک تایمز را تایید کرد و اظهار داشت که ابزار هوش مصنوعی همچنان می تواند اطلاعات نادرست و حتی خطرناک ارائه دهد.

انتقاد کارشناس متا منصفانه است زیرا به عنوان غول رسانه های اجتماعی جهان، این شرکت تحت نظارت دولت و رسانه ها قرار دارد و در گذشته به انتشار اطلاعات نادرست متهم شده است. با توجه به اینکه متقاعد کردن اکثر LMO ها برای دور زدن پروتکل های ایمنی و فیلترهای اجتماعی بسیار آسان است، انتشار زودهنگام متا LMO های بزرگ می تواند به یک فاجعه برای شرکت تبدیل شود.

در همین حال، مایکروسافت همکاری خود را با OpenAI گسترش داده است. این شرکت سرمایه گذاری در OpenAI را در سال 2019 آغاز کرد و قصد دارد از فناوری Dall-E، ChatGPT و Codex AI برای بهبود محصولات خود استفاده کند و یک میلیارد دلار برای این پروژه هزینه کند. OpenAI به طور انحصاری از شبکه محاسبات ابری Azure مایکروسافت استفاده می کند.

اگرچه مایکروسافت کاری برای ساخت مدل های زبان OpenAI یا بسیاری از فناوری های هوش مصنوعی خود مانند ChatGPT انجام نداده است، اما قصد دارد از آنها در بسیاری از خدمات و محصولات خود از جمله مجموعه آفیس و موتور جستجوی Bing استفاده کند. می تواند یک تغییر بزرگ باشد در بازار ایجاد کند.

متا از هوش مصنوعی برای تحقیقات پیشرفته در شبکه های اجتماعی خود برای شناسایی اطلاعات نادرست استفاده می کند و گوگل سال هاست که از این فناوری برای بهبود خدمات جستجوی خود استفاده می کند. در حال حاضر هیچ یک از شرکت ها ابزار هوش مصنوعی خود را در دسترس عموم قرار نداده اند و به همین دلیل امکان دسترسی عمومی به ChatGPT توجه افراد را بیشتر به آن جلب کرده است.

دیدگاه مثبت فعلی مردم نسبت به ChatGPT احتمالاً در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد زیرا متا و گوگل اعلام کرده‌اند که به زودی قابلیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بیشتری ارائه خواهند کرد.