مایکروسافت صدها میلیون دلار برای ابررایانه ChatGPT هزینه کرد


مطابق با بلومبرگ، مایکروسافت صدها میلیون دلار برای یک ابر رایانه جدید برای کمک به ارائه قدرت پردازش هزینه کرده است. ChatGPT ایجاد کنید. غول آمریکایی صنعت فناوری در بیانیه ای توضیح داد که زیرساخت قدرتمند هوش مصنوعی لاجوردی آن شرکت OpenAI (خلق JPT Chat) از آن استفاده می کند، نحوه تولید آن. مایکروسافت همچنین می گوید که سیستم هایش با گذشت زمان قدرتمندتر می شوند.

مایکروسافت برای ساخت ابررایانه مورد نیاز OpenAI، هزاران نفر این پردازنده‌های گرافیکی انویدیا را متصل کرده و آن‌ها را در زیرساخت پلتفرم ابری Azure ادغام کرد. این سیستم قدرتمند به OpenAI اجازه داد تا مدل های هوش مصنوعی پیشرفته را آموزش دهد. مایکروسافت می گوید این ابر رایانه بود که ابزارهایی مانند ChatGPT و بینگ جدید به آنها این امکان را داد که قابلیت های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی داشته باشند.

نایب رئیس تیم هوش مصنوعی و خدمات ابری مایکروسافت می گوید که این شرکت چند صد میلیون دلار برای پروژه مورد نظر هزینه کرده است. این به وضوح نشان می دهد که مایکروسافت اعتقاد خاصی به هوش مصنوعی دارد. البته هزینه چند صد میلیون دلاری تنها بخش کوچکی از درآمد سالانه مایکروسافت است. چندی پیش این شرکت از امضای قراردادی چند میلیارد دلاری با OpenAI خبر داد.

مایکروسافت ماشین های مجازی جدیدی را آماده کرده است که مجهز به پردازنده‌های گرافیکی Nvidia H100 و Nvidia A100، زیرساخت‌های هوش مصنوعی Azure را بیشتر تقویت می‌کنند. مایکروسافت همچنین در حال کار بر روی پروژه Quantum-2 InfiniBand است. مایکروسافت می گوید که به لطف تغییرات جدید، OpenAI و سایر شرکت هایی که به Azure متکی هستند، می توانند مدل های هوش مصنوعی بزرگتر و پیچیده تر را آموزش دهند.