مایکروسافت “بینگ” بنگ. هر آنچه باید در مورد بینگ جدید مبتنی بر ChatGPT بدانید


اگرچه Bing جدید از همان فناوری استفاده شده در ChatGPT استفاده می کند که در واقع همان نسخه از مدل زبان GPT است، اما تفاوت های عمده ای با این چت بات دارد. تفاوت هایی که Bing جدید را به ابزاری مطمئن تر و راحت تر برای جستجوی وب تبدیل می کند.

اولین و مهم ترین تفاوت هوش مصنوعی به کار رفته در بینگ جدید و ChatGPT دسترسی آن به اخبار و داده های کاملاً به روز است که از طریق اتصال 24 ساعته آن به اینترنت امکان پذیر است. ChatGPT از مدلی استفاده می کند که داده های آن فقط تا سال 2021 را پوشش می دهد. در نتیجه اگر سوالی از آن بپرسید که مربوط به سال بعد از 2021 است، نمی تواند پاسخی به شما بدهد. اما اگر از بینگ جدید بخواهید خلاصه ای از رویداد مایکروسافت را که همین چند دقیقه پیش برگزار شد ارائه دهد، به راحتی از پس آن بر می آید. زیرا به محتوای وب سایت هایی که رویداد را پوشش می دهند بلافاصله دسترسی دارد.

تفاوت دوم در نسخه مدل زبان مورد استفاده در Bing و ChatGPT جدید است. در حالی که ChatGPT بر اساس مدل زبان بزرگ GPT-3.5 است، مدل مورد استفاده در بینگ جدید بزرگتر، پیچیده تر و مجهز به پارامترهای بسیار بیشتری است. پارامتر در واقع به مقداری اشاره دارد که مدل به طور مستقل و با دریافت آموزش بیشتر می تواند تغییر کند و به طور کلی تعداد پارامترهای مدل های زبانی مشابه تعداد ترانزیستورهای یک تراشه است. یعنی هر چه بیشتر باشد، قدرت و سرعت مدل در تولید پاسخ بیشتر است. مدل مورد استفاده در ChatGPT دارای 175 میلیارد پارامتر است. اگر شایعات درست باشند و بینگ جدید واقعاً از GPT-4 استفاده کند، می تواند تا 100 تریلیون پارامتر داشته باشد. با این حال، سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI می‌گوید که تعداد پارامترهای GPT-4 شایعه شده «بی معنی مطلق» است.

در بینگ جدید می توانید پاسخ هایی که مربوط به سوال شما نیستند را با دکمه «دوست نداشتن» علامت بزنید تا اطلاعات پرسش و پاسخ شما برای بررسی به مایکروسافت ارسال شود. به گفته مایکروسافت، پاسخ هایی که با Dislike مشخص شده اند به صندوق ورودی مهندسان این شرکت ارسال می شود تا اشتباهات آنها را تصحیح کنند و مدل هوش مصنوعی را بهبود بخشند.

مایکروسافت همچنین پاسخ های چت را در کنار نتایج جستجوی سنتی Bing ارائه می دهد. بنابراین وقتی سوال خود را در بینگ جدید مطرح می‌کنید، می‌توانید علاوه بر پاسخ مستقیم ربات چت، پیوندی به وب‌سایت‌های مرتبط را مشاهده کنید، که راه خوبی برای معرفی تدریجی افراد به جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی است.

اما شاید بزرگترین تفاوت بین Bing و ChatGPT تصمیم مایکروسافت برای تزریق قابلیت‌های chatbot به مرورگر Edge باشد و احتمالاً اینجاست که همکاری آینده مایکروسافت با OpenAI جالب خواهد بود. Edge جدید که تا چند روز دیگر در دسترس همه کاربران قرار می گیرد، مجهز به نوار کناری است که می تواند کل صفحات وب را اسکن کند و سپس به شما امکان می دهد اطلاعات مورد نظر خود را از آن استخراج کنید. به عنوان مثال، فرض کنید آخرین تلویزیون های 4K در وب سایت ذکر شده است. می‌توانید از بینگ بخواهید بهترین مدل‌ها را مقایسه کند، ارزان‌ترین مدل‌ها را بیابد و سپس همه این اطلاعات را در جدولی قرار داده و برای شخصی که می‌خواهید ایمیل کنید.

مایکروسافت همچنین می‌گوید که توانایی کدنویسی جدید Bing بهتر از ChatGPT است. ادعایی که صحت آن باید توسط برنامه نویسان ثابت شود. در هر صورت، به نظر می رسد که توسعه دهندگان نقش بزرگی در بازگشایی پتانسیل واقعی مدل جدید بینگ و پرومتئوس مایکروسافت خواهند داشت.

محدودیت های بینگ جدید چیست؟