مایکروسافت به طور رسمی سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در سازنده ChatGPT را تایید کرده است


با تایید شایعات اخیر، مایکروسافت در بیانیه ای اعلام کرد که تصمیم گرفته است همکاری بلندمدت خود با OpenAI را از طریق سرمایه گذاری چند ساله و چند میلیارد دلاری گسترش دهد. اظهارات ردموندی در حالی منتشر می شود که منابع آگاه گفته اند مایکروسافت به دنبال سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در سازنده ChatGPT و DALL-E 2 است. این دو ابزار خبری بر اساس هوش مصنوعی توسعه یافته اند.

ساتیا نادلامدیرعامل مایکروسافت در بیانیه این شرکت می گوید که مایکروسافت و OpenAI به دنبال پیشرفت تحقیقات متمرکز بر هوش مصنوعی و تبدیل این فناوری به یک پلتفرم جدید هستند: «در این مرحله جدید از همکاری ما، توسعه دهندگان و سازمان ها در سراسر صنایع می توانند به آن دسترسی داشته باشند. بهترین زیرساخت ها و مدل ها از طریق Azure و دسترسی به مجموعه ابزارهای هوش مصنوعی.

به عنوان بخشی از این توافق، مایکروسافت قرار است سرمایه گذاری در توسعه و پیاده سازی سیستم های ابررایانه را با هدف کمک به تحقیقات OpenAI افزایش دهد. مایکروسافت اکنون شریک تجاری انحصاری OpenAI برای ارائه خدمات ابری است.

همچنین، مایکروسافت قصد دارد مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI را به محصولات مختلف مصرف‌کننده و سازمانی خود تزریق کند. شایعه شده است که Chatbot ChatGPT به Bing اضافه می شود تا موتور جستجو را به رقیب بهتری برای گوگل تبدیل کند. همچنین، مایکروسافت احتمالاً برنامه های Word، PowerPoint و Outlook را با استفاده از مدل های هوش مصنوعی بهینه می کند.

مایکروسافت تعداد دقیق قرارداد با OpenAI را اعلام نکرده است. هفته گذشته، این شرکت سرویس جدیدی به نام Azure OpenAI منتشر کرد که شامل چندین مدل هوش مصنوعی ساخته شده توسط OpenAI از جمله GPT-3.5، Codex و DALL-E است. Azure OpenAI برای مشاغل است.