مایکروسافت با تغییر سیاست انتشار ویندوز خود را برای رونمایی از ویندوز 12 آماده می کند


کانال جدید Canary امکان دسترسی به نسخه‌های ویندوز را که به تازگی در آزمایشگاه‌های مایکروسافت توسعه یافته‌اند را می‌دهد. انتشار نسخه های جدید در Canary سریعتر از کانال Dev انجام می شود، اما این نسخه ها از ثبات کمتری برخوردار خواهند بود. مایکروسافت کانال Canary را به کاربران عمومی توصیه نمی کند.

مایکروسافت به صراحت می گوید که نسخه های ویندوز منتشر شده از طریق کانال Canary ممکن است دارای اشکالات نرم افزاری زیادی باشد که در نحوه استفاده از رایانه شما اختلال ایجاد می کند: “در برخی موارد نادر، ممکن است مجبور شوید ویندوز را دوباره نصب کنید.”

مایکروسافت تغییراتی در کانال Dev اعمال کرده است. این غول فناوری آمریکایی قبلاً تعدادی تغییرات بزرگ را از طریق کانال Dev خود ارائه می کرد، اما این کانال اکنون شامل جدیدترین نسخه های ویندوز 11 با ویژگی های جدید می شود. کاربرانی که در حال حاضر در کانال Dev هستند به طور خودکار به کانال Canary منتقل می شوند تا به دریافت ساخت های سری 25000 ادامه دهند (بیلد فعلی 25309 است).

مایکروسافت اکنون چهار کانال مجزا برای انتشار ویندوز دارد. کانال قناری حاوی آخرین تغییرات پلتفرم است که هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند. ساختمان های این کانال ممکن است ناپایدار باشند.

کانال Dev حاوی آخرین نسخه های پیش نمایش ویندوز 11 با ویژگی های جدید است. ساخت‌های این کانال ممکن است پایداری کمی داشته باشند و مخصوص افراد حرفه‌ای صنعت فناوری هستند که تمایل دارند به سرعت به ویژگی‌های جدید دسترسی پیدا کنند.

کانال بتا شامل بیلدهای ویندوز 11 است که از کانال Dev پایدارتر هستند. در نهایت، کانال Release Preview حاوی رفع اشکال و پیش نمایش ویژگی های جدید است که در آینده نزدیک به صورت عمومی منتشر خواهد شد. نسخه‌های پیش‌نمایش نسخه بسیار پایدار هستند و برای کاربران تجاری طراحی شده‌اند.

اگر قبلاً عضو کانال Dev هستید و به طور خودکار به کانال Canary منتقل شده اید، برای بازگشت به کانال Dev باید ویندوز 11 را مجدداً نصب کنید. مایکروسافت به همه کاربران کانال بتا توصیه می‌کند که عضو کانال Dev شوند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن آخرین ویژگی‌های ویندوز 11 را دریافت کنند.

سرپرست تیم Windows Insider در بخشی از بیانیه جدید مایکروسافت می گوید: “برخی از تغییراتی که ما در کانال Canary آزمایش می کنیم هرگز در دسترس نخواهند بود و تغییرات دیگری ممکن است در نسخه های بعدی ویندوز ظاهر شود.” این بدان معناست که مایکروسافت احتمالاً برای آخرین نسخه ویندوز آماده می شود.

خبرگزاری Verge می نویسد بر اساس گزارش ها، مایکروسافت از سال گذشته به چرخه سه ساله انتشار نسخه های جدید ویندوز بازگشته است. در صورت صحت این گزارش ها، نسخه جدید ویندوز در سال 2024 وارد بازار خواهد شد.

مایکروسافت به طور عمومی به تغییراتی که در فرآیند توسعه ویندوز اعمال کرده است اشاره نکرده است، اما گزارش هایی از این تغییرات هفته ها پس از انتشار نسخه های سری 25000 ویندوز منتشر شد. ساخت های این مجموعه اساس کانال جدید قناری را تشکیل می دهد.

مایکروسافت هنوز به ویندوز 12 اشاره ای نکرده است، اما شایعات می گویند که نسخه جدید ویندوز تمرکز ویژه ای بر هوش مصنوعی خواهد داشت. پانوس پانایسرپرست تیم ویندوز در نمایشگاه CES امسال گفت: «هوش مصنوعی هر کاری را که در ویندوز انجام می‌دهید بازسازی می‌کند.