مایکروسافت امنیت و عملکرد ویندوز را با زبان برنامه نویسی Rust بهبود می بخشد


اگرچه Rust یک زبان برنامه نویسی نسبتاً جدید است، مایکروسافت آن را راه حلی امیدوارکننده برای بهبود عملکرد هسته می داند. ویندوز پذیرفته میشود مهندسان نرم افزار غول فناوری مستقر در ردموند در حال بازنویسی بخش های حیاتی سیستم عامل دسکتاپ این شرکت با Rust هستند و پیشرفت های قابل توجهی در عملکرد و امنیت کدهای زیرین ایجاد می کنند.

Rust یک زبان برنامه نویسی سریع و کارآمد است که توانایی بسیار بالایی در مدیریت بهینه حافظه دارد. به عنوان یک زبان کامپایل معمولی، Rust می تواند عملکرد عالی را در برنامه های مختلف از جمله نرم افزار دسکتاپ، دستگاه هایی با سخت افزار ضعیف و غیره ارائه دهد.

Rust از ابتدا برای ایمن بودن حافظه طراحی شده است، و به همین دلیل، بسیاری از باگ های احتمالی را در طول کامپایل برطرف می کند. مسائل امنیتی حافظه 70 درصد از آسیب پذیری های امنیتی ذکر شده در CVE را تشکیل می دهند.

دیوید وستونمدیر امنیت مایکروسافت می گوید برخی از کدهای هسته ویندوز با Rust بازنویسی شده است. وستون نیز اعلام کرده است ویندوز 11 می تواند با Rust بوت شود.

گزارش کردن TechSpot مایکروسافت از سال 2020 شروع به بازنویسی برخی از کدهای مهم ویندوز با Rust کرده است و این تغییر با DirectWrite API (که بخشی از DirectX است) شروع شد. DirectWrite رندر متن با کیفیت بالا، فونت های مستقل، پشتیبانی کامل از متن و طرح بندی یونیکد و موارد دیگر را مدیریت می کند. در حال حاضر حدود 152 هزار خط از کدهای API مذکور به زبان Rust و حدود 96 هزار خط کد به زبان C++ نوشته شده است. استفاده از زبان برنامه نویسی ذکر شده علاوه بر ارتقای امنیت ویندوز، عملکرد این سیستم عامل را بین 5 تا 15 درصد بهبود می بخشد.

ویندوز 10 و ویندوز 11 به زبان های C، C++، C# و اسمبلی نوشته شده اند و میلیون ها خط کد آنها احتمالا هرگز با Rust بازنویسی نمی شوند. با این حال، 36000 خط کد از رابط گرافیکی اصلی ویندوز (Wind32 GDI) به Rust تغییر خواهد کرد. وستون می گوید که قسمت SysCall از هسته ویندوز نیز با Rust پیاده سازی شده است.

مایکروسافت تنها شرکت بزرگ فناوری نیست که به Rust علاقه دارد. شرکت های دیگری مانند آمازون، فیسبوک، گوگل و … نیز از این زبان در محصولات مختلف خود استفاده کرده اند. علاوه بر این، بخشی از هسته لینوکس با Rust توسعه یافته است.