ماجرای جایزه 10 میلیون دلاری برای دستگیری هکر روسی چیست؟


وزارت خزانه داری آمریکا یک هکر روسی به نام را تحریم کرد میخائیل ماتایف اطلاع داده است. این وزارتخانه می‌گوید که ماتایف سازمان‌های مجری قانون، مشاغل و زیرساخت‌های حیاتی را با حمله باج‌افزار هدف قرار داده است.

به عنوان خبرگزاری نوین می نویسد که دادگاه های منطقه ای ایالات متحده در نیوجرسی و کلمبیا کیفرخواستی را که علیه هکر روسی ارائه شده بود، برای علنی کردن جزئیات، باز کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری یا محکومیت ماتایف شود، 10 میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای تند علیه روسیه، این کشور را «بهشت مهاجمان باج افزار» خوانده است. به گفته ایالات متحده، باج‌افزار Hive، LockBit و Babuk همگی به روسیه مرتبط بودند و Matayev به توسعه و پیاده‌سازی آنها کمک کرد تا میلیون‌ها دلار ضرر کند.

Hive بیش از 1500 قربانی را در حدود 80 کشور هدف قرار داده است. این اهداف شامل بیمارستان ها، مدارس، مؤسسات مالی و سایر زیرساخت های حیاتی بود.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و ​​اطلاعات مالی می گوید: “ایالات متحده حملات بدافزار علیه مردم و سازمان های ما را تحمل نخواهد کرد. عاملان باج افزار مانند Mataev در قبال جنایات خود پاسخگو خواهند بود.”

وزارت خزانه داری می گوید که با تحریم ماتایف، دسترسی وی به تمام دارایی های مستقر در ایالات متحده یا تحت کنترل افراد آمریکایی مسدود خواهد شد. علاوه بر این، هر کسی که در یک سری معاملات با ماتایف شرکت کند ممکن است تحریم شود.