لینوکس 6.2 با پشتیبانی از پردازنده M1 اپل منتشر شد


لینوکس 6.2 روز گذشته در دسترس قرار گرفت و لینوس توروالدز او گفت که این نسخه ممکن است به جذابیت نسخه 6.1 نباشد، اما یک سری ویژگی های جالب دارد. به گفته ZDNet، نسخه جدید لینوکس رسما از پردازنده های M1 Pro، M1 Max و M1 Ultra پشتیبانی می کند.

توروالدز در مراسم رونمایی از تراشه های رده بالای سری M1 اپل گفت که دوست دارد لینوکس را روی رایانه های مجهز به این پردازنده ها اجرا کند: “اما مشکل اصلی من با M1 تراشه گرافیکی است.” تا زمانی که اپل در را باز کند، این پردازنده هیچ پشتیبانی لینوکس ارائه نخواهد کرد.”

توروالدز در اواسط سال 2022 گفت که نسخه لوگوی لینوکس مورد انتظار برای استفاده در رایانه های مجهز به M1 به لطف نرم افزار Asahi Linux آماده خواهد بود، اما لینوکس هنوز به طور مستقیم از پردازنده های اپل پشتیبانی نکرده است.

پشتیبانی لینوکس از پردازنده های M1 Pro، M1 Max و M1 Ultra در حال حاضر در مرحله بتا است، اما احتمالا به زودی منتشر خواهد شد. انتظار می رود لینوکس 6.2 به هسته اصلی اوبونتو 23.04 تبدیل شود و سپس به فدورا 38 راه یابد. لینوس توروالدز لینوکس 6.3 را در اوایل ماه مه سال آینده در دسترس قرار خواهد داد.

توروالدز گفته است که پشتیبانی از لینوکس 6.1 حداقل تا پایان سال 2026 ادامه خواهد داشت. بهبودهای اعمال شده در لینوکس 6.2 به زودی راه خود را به لینوکس 6.1 باز خواهد کرد.

به لطف همکاری اینتل و گوگل و Red Hat و AMD، لینوکس 6.2 دارای یک سری ویژگی های جدید است. یکی از مهم ترین تغییرات، اضافه شدن پشتیبانی از پردازنده های گرافیکی سری Arc اینتل و پشتیبانی از پردازنده های گرافیکی Nvidia RTX 3000 (با معماری Ampere) از طریق کد منبع باز Nouveau است.

لینوکس 6.2 دارای قابلیت Call Depth Tracking برای بهبود عملکرد در پردازنده های قدیمی Skylake اینتل است.