لپ تاپ مفهومی لونا دل; دستگاهی که قطعات آن بدون پیچ و با کابل کمتر به هم متصل می شوند


سال گذشته، دل با محصولی به نام لونا، دیدگاه خود را در مورد رایانه های قابل حمل با قابلیت تعمیر بیشتر و قطعات قابل بازیافت بیشتر نشان داد. امسال، این شرکت تغییرات جدیدی در لپ‌تاپ مفهومی ایجاد کرده است که جدا کردن آن را آسان‌تر کرده و حتی ربات‌ها می‌توانند آن را تعمیر و بازیافت کنند.

مدل مفهومی جدید لونا از ایده بلندپروازانه تری نسبت به نسل اول این دستگاه پیروی می کند. مدل قبلی این لپ تاپ از طراحی بدون فن بهره می برد در حالی که نسل جدید آن از سیستم خنک کننده فعال بهره می برد. شاسی فولادی و پلاستیکی این مدل مفهومی جدید شباهت زیادی به XPS 13 Plus دارد، اما مهندسان دل به این موضوع اشاره ای نکرده اند.

لپ تاپ مفهومی دل لونا

در حالی که اولین مدل لونا دارای چهار پیچ بود، نسخه جدید از طراحی بدون پیچ با استفاده از پین استفاده می کند، این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا به راحتی صفحه کلید دستگاه را جدا کنند. با حذف این بخش، قفل صفحه کلید باز می شود و می توانید بدون نیاز به جدا کردن کابل، آن را جدا کنید زیرا از طریق پین به آن متصل شده است. تقریبا هیچ کابلی در این دستگاه وجود ندارد و سایر قسمت های آن مانند باتری، فن و مادربرد به ترتیب قابل جداسازی هستند. به همین ترتیب صفحه نمایش این دستگاه نیز از طریق پین به قسمت های دیگر متصل می شود.

به گفته TomsHardware، نسل دوم لپ تاپ مفهومی Luna دل از سیستم عامل ویندوز استفاده می کند. این شاهکار مهندسی به گونه ای طراحی شده است که به راحتی می توانید تمامی قطعات آن را جدا کرده و با کنار هم قرار دادن آنها یک لپ تاپ کامل داشته باشید. شایان ذکر است این سیستم از نوع x86 بوده و نسخه Arm نخواهد داشت.

لپ تاپ مفهومی دل لونا

Dell همچنین روبات هایی ساخته است که می توانند بخش هایی از دستگاه های این شرکت را جدا کرده و آنها را اسکن کنند تا تصمیم بگیرند که آیا اجزای مختلف می توانند در دستگاه های دیگر استفاده شوند یا خیر. به عنوان مثال، ممکن است از بلندگوها برای ساخت محصولات دیگر استفاده شود و این راه حل به کاهش ضایعات و بازیافت محصولات معیوب کمک می کند.

گلن رابسونمدیر ارشد فناوری Dell’s Customer Solutions در یک پست وبلاگ می نویسد:

افرادی که در خانه کار می کنند ممکن است از قطعات دیگری مانند صفحه کلید و مانیتور خارجی استفاده کنند. تکامل مدل مفهومی لونا می تواند به افزایش عمر قسمت های مختلف آن کمک کند. این راه حل در ساده ترین حالت مشابه روش نگهداری وسایل نقلیه است و مثلاً وقتی لاستیک یا ترمز خودرو خراب می شود، آنها را تعویض می کنیم.

ربات تعمیر و بازیافت دل

مقاله مرتبط:

ربات های دل با اسکن کدهای QR تشخیص می دهند که کدام قسمت های دستگاه قابل بازیافت و کدام قسمت ها معیوب هستند. البته در حال حاضر عملکرد این ربات ها خیلی سریع نیست، اما دل اشاره می کند که شرکت های همکارش که در زمینه بازیافت قطعات الکترونیکی فعالیت می کنند، گاهی اوقات به بیش از یک ساعت زمان نیاز دارند تا اجزای رایانه های شخصی را جدا کنند.

البته اگر دل بتواند آن را از یک مدل مفهومی به یک محصول تجاری تبدیل کند، تمام مزایای لونا کارساز خواهد بود. این شرکت باید برنامه های بازیابی و بازیافت خود را تکمیل کند تا مشتریان بدانند پس از خرابی دستگاه چه کاری انجام دهند. این شرکت همچنین باید مشتریان خود را تشویق کند که دستگاه های معیوب را به جای دور انداختن به مراکز بازیافت محلی ببرند.

در صورتی که لونا به مرحله تولید انبوه برسد، این اقدام می تواند در کاهش زباله های الکترونیکی موثر باشد. البته دل قطعاً موارد دیگری را نیز در نظر خواهد گرفت زیرا اگر کاربران بتوانند با آسان‌تر تعویض قطعات، مدت زمان بیشتری با دستگاه خود کار کنند، انگیزه آنها برای خرید مدل‌های جدید کاهش می‌یابد و مطمئناً بر تجارت شرکت تأثیر می‌گذارد. اثر خواهد داشت.