لنز گوگل چیست؟ + آموزش استفاده


در دنیای امروز شاهد فناوری های بسیاری هستیم. از روبات های کارخانه ای گرفته تا ماشین های بدون راننده. اما همین گوشی هوشمند در دست شما می‌تواند کارهایی را انجام دهد که سال‌ها پیش ممکن بود فقط یک خط در یک کتاب علمی تخیلی باشد.

چندین سال پیش، گوگل ابزار جدیدی را معرفی کرد که می توانست با کمک تصاویر، اطلاعات مرتبط را از اینترنت بیرون بکشد و به کاربر نشان دهد. بعدها قابلیت های آن توسط اپلیکیشنی به نام لنز در اختیار تمامی کاربران اندروید و حتی iOS قرار گرفت.

در این مقاله قصد داریم بیش از پیش شما را با لنز گوگل و کارکردهای آن آشنا کنیم.

لنز گوگل چیست؟

لنز گوگل یک فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی است که از دوربین گوشی هوشمند و یادگیری ماشینی برای بررسی سوژه مقابل خود استفاده می کند. در واقع زمانی که یک شی را در مقابل دوربین دستگاه خود قرار می دهید، گوگل لنز علاوه بر درک ماهیت آن، سعی می کند اقدامات دیگری مانند اسکن، ترجمه و ارائه اطلاعات مرتبط را نیز انجام دهد.

لنز یکی از بزرگترین اعلامیه های گوگل در سال 2017 بود و یکی از ویژگی های انحصاری گوگل پیکسل در زمان راه اندازی بود. از آن زمان، لنز گوگل به اکثر دستگاه های اندرویدی رسیده است و می توانید به راحتی این برنامه را از گوگل پلی دانلود کنید.

با گوگل لنز می توانید به راحتی اطلاعات زیادی درباره محیط اطراف خود یا حتی تصاویر ذخیره شده در دستگاه خود بیابید. تصور کنید گیاهی روی میز خود دارید که نام آن را نمی دانید. فقط لنز را راه اندازی کنید و دوربین گوشی هوشمند خود را به سمت آن بگیرید. پس از کمی انتظار، تمامی اطلاعات مورد نیاز در اختیار شما قرار می گیرد. به همین راحتی!

گوگل لنز همچنین توانایی شناسایی مکان های تفریحی مانند رستوران ها و کافه ها را دارد و می تواند نظرات، جزئیات آدرس و زمان افتتاح را در اختیار شما قرار دهد. از لنز حتی می توان به عنوان مترجم نشانه ها و متون نوشتاری استفاده کرد.

در واقع قابلیتی که گوگل لنز را بسیار کاربردی می کند، توانایی تشخیص اشیاء در زندگی رومز است. به همین دلیل می توان از آن به عنوان یک ابزار کمکی استفاده کرد.

گوگل لنز چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که متوجه شدید گوگل لنز چیست و چه انتظاراتی می توانید از آن داشته باشید، به بررسی قابلیت های این ابزار می پردازیم.

اکنون کاربران می توانند از لنز گوگل برای انجام کارهایی مانند جستجوی اطلاعات درباره اشیا، کپی و ترجمه متن و حتی حل مسائل ریاضی استفاده کنند. در ادامه به بررسی ویژگی های مختلف گوگل لنز می پردازیم.

جستجو برای هر چیزی که می بینید

می‌توانید همین حالا گوشی هوشمند خود را از روی میز بردارید، اپلیکیشن لنز را باز کنید، دوربین را به سمت هر چیزی که در اطرافتان است بگیرید و دکمه شاتر را فشار دهید. اطلاعات مختلفی در مورد موضوع به راحتی به شما داده می شود.

به عنوان مثال، چندین شی مختلف را جلوی دوربین گوشی هوشمند خود قرار می دهیم تا ببینیم لنز گوگل برای هر کدام چه اطلاعاتی را به ما نشان می دهد. همانطور که در تصاویر نشان داده شده است، تمام اشیاء به درستی تشخیص داده شدند.