قطعی شبکه اینترنت کشور به مدت 20 دقیقه


از حوالی ساعت 10 صبح امروز 24 اسفندماه، اینترنت کشور در سراسر کشور با قطعی مواجه شده و از دسترس کاربران خارج شده است. در این مدت در برخی از اپراتورها فقط امکان دسترسی به سایت های داخلی وجود داشت و در برخی اپراتورها حتی شبکه داخلی نیز در دسترس نبود.

البته این چیز جدیدی نیست. همانطور که می دانید در سه ماه اخیر تقریبا هر ماه چنین اختلالی رخ می دهد و اینترنت را برای چند دقیقه از دسترس خارج می کند. آخرین این حادثه در 5 فوریه اتفاق افتاد.

قبل از آن و در 26 ژانویه در سراسر کشور اختلالاتی در شبکه اینترنت کشور ایجاد شد. قطعی حدود 20 دقیقه ای اینترنت صبح امروز بخش جدیدی از این مجموعه قطعی و قطعی موقت است. سریالی که هر ماه شاهد یک قسمت جدید هستیم هیچ کس دلیلش را توضیح نمی دهد.

علت قطعی 2 ساعته ساعت 17 تا 19 روز 26 آذرماه از سوی مسئولان امر و همچنین دلیل قطعی موقت اینترنت در پنجم بهمن ماه اعلام نشده است. در هر دو مورد، شرکت ارتباطات زیرساخت ساعتی پس از بروز اختلال، بیانیه ای صادر کرد و بابت اختلال عذرخواهی کرد.

اگرچه هیچ مرجع یا مقام رسمی علت دقیق این اختلالات را توضیح نمی دهد، اما حدس کارشناسان این است که تغییرات در سیستم فیلترینگ منجر به اختلال در شبکه و از دسترس خارج شدن اینترنت می شود.

برخی از کارشناسان حملات سایبری به اینترنت کشور را عامل آن می دانند. برخی حذف ابزارهای نظارتی رسمی در شرکت ارتباطات زیرساخت را دلیل اصلی این قطعی های مکرر می دانند. اما تا زمانی که علت این مشکل به طور رسمی اعلام نشود، نمی توان اظهار نظر موثق و دقیقی داشت.