قطر از هوش مصنوعی برای نظارت بر تماشاگران جام جهانی 2022 استفاده می کند


به نظر می رسد فوتبالیست ها تنها افرادی نیستند که قرار است در جام جهانی 2022 قطر جلوی دوربین بروند. نیاس عبدالرحیمان، مدیر ارشد فناوری رویداد، در ماه اوت به خبرگزاری فرانسه گفت که همه حاضران در این رویداد، از جمله تماشاگران، توسط 15000 دوربین مجهز به فناوری تشخیص چهره تحت نظر خواهند بود.

بر اساس گزارش های منتشر شده، این نظارت بخشی از تلاش های قطر برای محافظت در برابر تهدیدات امنیتی مانند تروریسم و ​​هولیگانیسم در طول مسابقات است که انتظار می رود بیش از یک میلیون بازدید کننده داشته باشد.

بلومبرگ تخمین می زند که از سال 2010، زمانی که قطر حق میزبانی جام جهانی را به دست آورد، این کشور بیش از 300 میلیارد دلار برای زیرساخت های جدید، از جمله هفت استادیوم جدید، برای پذیرایی از جمعیت هزینه کرده است.

عبدالرحیمان گفت که شبکه مانیتورینگ توسط مرکز فرماندهی و کنترل آسپایر، مرکز فنی که بر عملیات هشت استادیوم محل برگزاری مسابقات نظارت دارد، اداره خواهد شد. این مرکز در آبان ماه سال گذشته راه اندازی شد.

عبدالرحمان گفت:

از اینجا می توانیم یک یا همه درهای استادیوم را باز کنیم.

وی افزود: مرکز کنترل تمام قطارها و اتوبوس های مجاور را بررسی می کند. کارشناسان دانشگاه قطر نیز پهپادی ساخته اند که می تواند تخمینی از تعداد مردم در خیابان ها ارائه دهد. او گفت:

آنچه در این بخش مشاهده می کنید استاندارد جدید و آینده فرآیند کنترل استادیوم است و ما آن را کمک قطر به دنیای ورزش می دانیم.

حمد المهندی، مدیر مرکز فرماندهی، به خبرگزاری فرانسه گفت:

هر اتفاقی بیفتد، پاسخی وجود دارد. تا زمانی که خسارت مالی وارد نشود و به کسی آسیب نرسد، ما فقط نظاره گر خواهیم بود.

این اولین بار نیست که از فناوری بیومتریک برای نظارت بر هواداران فوتبال استفاده می شود. در فینال لیگ قهرمانان 2017 در کاردیف، انگلستان، فناوری تشخیص چهره به اشتباه بیش از 2000 نفر را به عنوان مجرمان بالقوه برچسب گذاری کرد.

استفاده از فناوری بیومتریک برای نظارت بر تماشاگران تنها نگرانی امنیتی مطرح شده در مورد رویداد آینده جام جهانی نیست. پخش کننده نروژی NRK در ماه اکتبر گزارش داد که بینندگانی که به قطر سفر می کنند باید از دو برنامه استفاده کنند

مقاله مرتبط:

برنامه های تلفن همراه را دانلود کنید که به طور بالقوه می توانند خطراتی را برای حریم خصوصی شخصی و امنیت داده ها ایجاد کنند.

اویویند واساسن، رئیس امنیت NRK پس از بررسی برنامه های ذکر شده گفت:

این وظیفه من نیست که توصیه سفر کنم، اما شخصاً هرگز تلفن همراهم را در سفر به قطر نمی‌آورم.

جام جهانی فوتبال 2022 با حضور 32 تیم در 64 مسابقه از 20 نوامبر تا 18 دسامبر برگزار می شود.