فیلم برداری از محتوای یک اپلیکیشن خاص روی صفحه با نسخه جدید اندروید 13


در حال حاضر، برای ضبط ویدیو از روی صفحه نمایش گوشی های اندرویدی، کاربران باید از تمام محتوای صفحه، از جمله اعلان ها و اپلیکیشن های اخیرا استفاده شده و سایر عناصر موجود، فیلم بگیرند. چنین چیزی می تواند حریم شخصی کاربر را با خطر جدی مواجه کند و فیلم برداری از صفحه نمایش را به کاری تبدیل کند که نیاز به دقت و وسواس زیادی دارد.

گوگل در دومین آپدیت اندروید 13 که در حال حاضر در مرحله آزمایشی یا آزمایشی است، در تلاش است تا راه حلی برای این مشکل بیابد. بر اساس گزارش وب سایت 9to5google، Android 13 QPR2 Beta 2 ویژگی آزمایشی جدیدی را به رابط کاربری خود اضافه کرده است که به کاربران اجازه می دهد به جای ضبط کل محتوای صفحه، یک برنامه خاص را برای ضبط انتخاب کنند.

همانطور که در ویدیوی زیر مشخص است تعدادی از اپلیکیشن های اخیر در کادری مشابه تب اشتراک گذاری اندروید نمایش داده شده اند و امکان ضبط ویدئو از آنها وجود دارد. در زیر لیست بزرگی از برنامه های موجود برای انتخاب وجود دارد که به کاربر امکان می دهد هر برنامه ای را برای ضبط انتخاب کند.

با توجه به عبارت نوشته شده تحت عنوان اشتراک گذاری یا ضبط اپلیکیشن، به نظر می رسد از این قسمت برای ارسال تصویر صفحه نمایش گوشی به دستگاه های دیگر (casting) نیز استفاده شود. اگر اینطور باشد، امنیت و حریم خصوصی افرادی که نیاز به اشتراک گذاری صفحه نمایش گوشی خود با دیگران دارند، بسیار بهبود می یابد، از جمله معلمانی که محتوای مورد نظر خود را با دانش آموزان در کلاس به اشتراک می گذارند.

همچنین قابلیت ضبط محتوای صفحه یک اپلیکیشن برای کاربران تبلت و گوشی های تاشو که ممکن است چندین اپلیکیشن روی صفحه نمایش باز باشد اما فقط می خواهند از یکی از آنها فیلم ضبط کنند بسیار راحت است. چنین قابلیتی می تواند تا حدودی حجم فیلم ها را نیز کاهش دهد.

با این حال، به نظر می رسد ویژگی ذکر شده همچنان به خوبی کار نمی کند که با توجه به ابتدایی بودن آن جای تعجب نیست. این امکان وجود دارد که گوگل تا زمان عرضه رسمی نسخه QPR2 اندروید 13 در ماه مارس بتواند آن را تکمیل کند و شاید این فقط پیش نمایشی از ویژگی های چشمگیرتر باشد.