فیلتر کردن چرخه عمر IT را کند می کند


مدیرعامل شرکت محیمان (مالک پیام رسان سروش پلاس) در در نشست ابراهیم رئیسی با فعالان عرصه اقتصاد دیجیتال که 28 اردیبهشت ماه برگزار شد، توضیحاتی در خصوص نقش پررنگ صنعت ICT در کمک به رشد اقتصادی کشور ارائه شد و دغدغه های خود را برای تسهیل کار در این صنعت مطرح کرد.

عباس عسگری در این جلسه با اشاره به اتفاقات اخیر کشور، از اجرای فیلترینگ گسترده انتقاد کرد و گفت: اگر فیلترینگ ابزاری برای مهار بحران امنیتی است، بهتر است به صورت میدانی و محدود از آن استفاده شود. مسیر.” اما گزارش ها حاکی از ناتوانی این سیاست در کاهش دید پست های سیاسی و امنیتی است.

به گفته وی، اتفاقات چند ماه گذشته و به دنبال آن اعمال سیاست فیلترینگ، اختلال گسترده در شبکه های داخلی، دسترسی محدود عموم مردم و به ویژه فعالان صنعت فناوری اطلاعات به اینترنت رایگان و پایدار دو اثر جدی داشت؛ یکی قطع ارتباط عاطفی نخبگان ایرانی خارج از کشور با سرزمین مادری و دیگری تحریک جدی مهاجرت نخبگان فعال به داخل کشور.

به گفته عسگری، با توجه به وابستگی زیاد این صنعت به سرمایه انسانی، مهاجرت نخبگان، ثبات و توانمندی این صنعت را مختل کرده و سرعت حیات فناوری اطلاعات را کاهش می دهد.

وی همچنین افزود: اینترنت پایدار مانند خون این صنعت است و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات وابستگی زیادی به بازارهای بین المللی دارند و این کسب و کارها سقف محدودی برای شکل گیری و توسعه در سطح ملی دارند. اگر نتوانیم در سطح دولت در این مورد به اجماع برسیم، شاید ایجاد مناطق آزاد فناوری اطلاعات با تضمین اینترنت پایدار بتواند راه حلی موقتی برای عبور از شرایط فعلی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان این صنعت به کشورهای همسایه باشد. کشورهای غیر همسایه».

عباس عسگری در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به وضعیت نابسامان این صنعت در کشورمان، بر وضعیت صنعت IT به عنوان پیشران سایر صنایع جهان و پایه گذار انقلاب چهارم صنعتی تاکید کرد.

وی ریشه این نابسامانی را رقابت بین بخش دولتی و نیمه خصوصی و سوء استفاده از برخی ظرفیت های قانونی برای حذف بخش خصوصی و از سوی دیگر تصمیمات فصلی و غیر کارشناسی بدون حضور نمایندگان بخش خصوصی دانست. و متخصصین در این زمینه. وی این شرایط را رفع موانع توسعه شرکت های خصوصی با واگذاری کار به این بخش و تسهیل ورود به بورس دانست.