فناوری جدیدی که حس بویایی را در متاورژن فعال می کند


در CES 2023، شرکت‌های مختلف نوآوری‌هایی را به نمایش گذاشتند که می‌تواند کاربران را بیشتر در واقعیت مجازی غرق کند.

متاورس ها اساساً جوامع سه بعدی هستند که در آن افراد می توانند ملاقات کنند، کارهایی انجام دهند یا بازی کنند. این حوزه یکی از موضوعاتی بود که در رویداد CES امسال در لاس وگاس مورد توجه بسیاری از شرکت ها قرار گرفت.

HTC یک هدست واقعیت مجازی پیشرفته را معرفی کرده است که هدف آن رقابت با پیشرو بازار، متا است. علاوه بر این، تعداد زیادی از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها عینک‌های واقعیت افزوده و فناوری‌های حسی جدیدی را به نمایش گذاشتند که به کاربران کمک می‌کند احساسات و حتی بوهای متفاوتی را در محیط‌های مجازی تجربه کنند.

در میان محصولات مختلف واقعیت مجازی معرفی شده در CES 2023، OVR هدستی را به نمایش گذاشت که مجهز به کارتریج با هشت رایحه اصلی است و می تواند این هشت مورد را با هم ترکیب کرده و رایحه های متفاوتی را ایجاد کند. این دستگاه اواخر امسال در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت و فقط یک محصول نمایشی نیست.

نسخه قبلی فناوری OVR که بیشتر برای بازاریابی عطر و محصولات زیبایی استفاده می شد، با عینک های واقعیت مجازی ادغام شده است. این فناوری به کاربران اجازه می دهد تا اقلام مختلف از گل رز گرفته تا گل ختمی را در آتش بو کنند.

OVR می گوید مصمم است به مردم کمک کند تا آرامش داشته باشند و محصول خود را با یک برنامه ارائه می دهد.

آرون ویسنیفسکیمدیر عامل و یکی از بنیانگذاران OVR در بیانیه ای گفت:

ما وارد دورانی می شویم که واقعیت مجازی در تجارت، سرگرمی، آموزش، ارتباطات، جامعه و رفاه نقش خواهد داشت. کیفیت این تجربیات به صورت جامع و احساسی سنجیده می شود و حس بویایی تاثیر زیادی در بهبود تجربه کاربری در دنیای مجازی خواهد داشت.آرون ویسنیفسکی

البته هنوز هیچ استفاده جامعی از بو و طعم وجود ندارد. کارشناسان می گویند که حتی فناوری های فعلی واقعیت مجازی در ابتدای توسعه خود هستند و قیمت آنها برای اکثر مصرف کنندگان بسیار بالاست.

برخی آمار نشان می دهد که علاقه کاربران به متاورس در حال کاهش است. به گفته گروه NPD، فروش هدست های واقعیت مجازی مورد استفاده برای بازی در سال گذشته دو درصد کاهش یافت که برای شرکت هایی که در پذیرش گسترده این فناوری سرمایه گذاری می کنند ناامید کننده است.

با این حال، برخی از غول‌های فناوری از جمله مایکروسافت و متا میلیاردها دلار در حوزه واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری می‌کنند و بسیاری دیگر برای تصاحب سهمی از بازار مذکور به رقابت می‌پیوندند.

البته مشتریان همیشه تحت تاثیر آنچه می بینند قرار نمی گیرند. یکی از محصولات این رشته در نمایشگاه CES یک دستکش زرد و یک جلیقه مشکی بود که احساسات را از طریق ارتعاشات منتقل می کند و حس لامسه ما را تحریک می کند. به نظر می رسد فناوری های کنونی برای ارائه حس واقعی در محیط مجازی، هنوز راه درازی برای تکامل دارند.